bugün

zamanında nüfus cüzdanları tasarlanırken yapılan çalıştayda birinin çıkıp:" hadi erkeklerinki mavi kızlarınki de pembe oluversin, biz de yarım kalan çaylarımızı içelim artık o zaman" demiş olma olasığını da akla getiren sorudur.
kısa saçlı bir fotonun bulunduğu ismin deniz olduğu bir kimlikte kimlik renginden cinsiyet anlaşılabilir.
bi ara gazetede böyle bir şey okumuştum ve üşenmedim netten arayıp buldum. gerçi pek mantıklı bir şey değil ama adamlar en azından araştırmış.

--spoiler--
ingiliz uzmanlar kadınların neden pembe, rengi tercih ettiklerini araştırdı.

ingiliz Newcastle Üniversitesi uzmanları kadınların pembe, erkeklerin mavi rengi tercih etmesinin öğrenilen bir davranış mı yoksa genetik mi olduğunu araştırdı. Toplam 200 kadın ve erkeğe mavi-pembe tonlarından oluşan renk şemaları gösterildi. Her biri 250 farklı şemayı değerlendiren deneklerde kadınların daima pembeye yakın renkleri, erkeklerin ise mavi skalasındaki renkleri seçtiği görüldü. Araştırmacılar kadınların pembeyi, erkeklerin maviyi sevmesiyle ilgili şu açıklamaları yaptı:

Pembe: Olgun meyve..

ilk çağlarda kadınlar toplayıcılık yapıyordu. Meyvelerin olgunlaşıp olugunlaşmadığını anlamak için de kızarıklıklarına bakıyorlardı ve pembeleşmiş olanları topluyorlardı. Ayrıca çoğalmak için eş seçerken de yanaklarının pembe olmasına dikkat ediyorlardı. Çünkü bu, erkeğin sağlıklı olduğu anlamına geliyordu. işte bu içgüdüsel tercihler pembe rengi çok sevmelerine neden oluyor.

Mavi: Avlanma havası

ilk çağlarda erkekler avcılık görevini üstlenmişti. Açık ve berrak mavi bir gökyüzü, avcılar için havanın avlanmaya müsait olduğu anlamına geliyordu. Bu durumda bereketli bir gün geçirecekleri inancı maviyi sevmelerini sağladı.
--spoiler--
çünkü eşşeğin nickinden
kadınların nüfus cüzdanı pembe değil krem rengidir. bu sebeple gereksiz tartışma.
uzun yıllardır araştırma konusu olan problem.
bu olay taa m.ö 2000 li yıllara rastlar. o zamanlarda kadınlarda pembe renkli taşlara erkekler de ise maviye boyanmış taşlara rastlanmıştır. bu konuda ingiliz Tarihçi Thomas Gibbons çok önemli açıklamalarda bulunmuştur.
(bkz: renkler ve tarih üzerine araştırmalar)
onu bunu bilmemde, kadın kimliklerinin pembe renk olmadigi asikardır. bunu nasil pembeye benzetebiliyorsunuz. acaba benim gozlerde mi bir sorun var arkadas.. bu bildigin sari gibi rezil bi renk ya.. nasil pembe olur?
erkeklerin çinsel organları çıkıntılı,
kızların cinsel organı girintili olduğundan kaynaklanan renklendirme galiba.
güncel Önemli Başlıklar