1. 1.
  Tanrı var olmadığı için.
  2 -5 ... katzie
 2. 2.
  ya yeteri kadar gönderilmeseydi."Biz bir peygamber göndermedikçe hiç kimseye azap etmeyiz."
  1 ... itamedinhacii
 3. 3.
  insanlar çok göt olduğu için olabilir.
  2 ... lannoldu
 4. 4.
  Gönderilmedi, insanın kendini kandırmak, cevap bulamadığı sorulara cevap aramak yerine kolay yolu seçip o soruya sebep olarak doğa üstü bir varlık veya varlıkları göstermek gibi tembel bir yanı varır.

  Peygamber adı altında gelen insanlar da bu eğilimi iyi gördüğü için tolumdaki bir takım yanlışları düzeltmek üzere girdikleri yolda insanlı ikna edebilmek adına Tanrı/Tanrılar gibi ulaşılmaz ve asla sorgulanamaz yaratıklar icat etmiştir.
  Örneğin Muhammed'de bakıldığında aslında yaşadığı çağa göre gayet laik, modern ve ileri görüşlü bir aktivisti olduğu (peygamber olmadan önce de bugün sosyalist, solcu, Laik, Atatürkçü vs. ismi takılıp karalanmaya çalışılan aktivistler gibi aktiviteleri vardır) çevresinde yaşayan insanlara hiç alışık olmadıkları o çağa göre modern denecek fikirleri empoze etmeye çalıştığı, sonunda insanları ikna etmek için bütün bu sebepleri sorgulanamayan doğa üstü bir varlığa dayandırdığı açıkça görülür!

  Bütün peygamberler için bu söylenemez ama Muhammed ve isa en azından bire bir bugünün Hippi, Hispter, Aktivist, Sosyal Demokrat, Aydın, Atatürkçü, Kail vb. gelişmiş ve toplumu değiştirmeye, geliştirmeye, ilerletmeye çalışan kalıplara aslında fazlaca uyuyor!

  Yaptıkları ve ortaya din adı altında çıkardıkları ideoloji her ne kadar bu güne göre ilkel kalsa da o günlerin yaşam biçimi ve bilinç düzeyi düşünüldüğünde aslında yaşadıkları zamana göre çok medeni, ileri görüşlü, modern yani bugünkü tanımla bire bir Laik denebilecek seviyede aydın ve aktivist insanlar!!!
  ... usayavuz