bugün

(bkz: değişen hiçbir şey yok)

(bkz: çünkü çaldılar)
Örtülü ödenek faresi, kumarbaz dolandırıcının nice marifetlerinden birisidir.
Siyasal islamın temellerini atanlardan kendisi...

Yalan, iftira, sahtekarlık, çıkarcılık, inkar, döneklik...

Hepsi vardı...
yanlış tespittir.doğrusu necip fazılın dediği gibi sadece kumarhanelerde sosyal tespit yapmasıdır.tabiki inanan varsa.
kumar tutkusundan ömrü hayatı boyunca vazgeçememesi bunun sebeplerinden biridir.

ziraat bankasının genel müdürünün sahip olduğu radyoya da zoraki piyesler yazıp kumar borcunu ödemiştir.
(bkz: karalama kampanyası)
kurtuluş savaşı döneminde ingilizlerden para tırtıklayan said molla ve ali kemal avanesinden bir farkı yoktur.

(bkz: mütareke basını/@protest sanayici)
(bkz: ali kemal/@protest sanayici)
kendisine sanatçı diyen herkese devlet yardımcı olmak zorunda rahatça eserini üretmesi için dünya zorluklarından kurtarmak zorundadır. bu kadar basit. yaptığının sanat olup olmadığına da karışamaz devlet. yani necip fazıl bileörtülüyü tırtıklayabilir. asantçıdır hakkıdır.

sosyalistim ulan.
(bkz: atatürk ün vahdettin e sadakat-ı abidesi)
iftira atmak ücretsiz olduğu için rahatça söylenen şeydir.
Paralar sıcak paralar! işsizim amk para dendimi götüm başım ayrı oynuyor yeter!
Hayatı incelendiğinde cebri olarak süluk ettirildiği ehline erbabına aşikar gibi... Bu yolda b siz başvurulan çeşmeler akmaz olabiliyor, veya b ile kuru dereler çağlayabiliyor. Etkilemek istediği kitlelerden önce şahsı vuslata yanaştırılmış gözüküyor. 'Babanın suçundan oğlu sorumlu tutulmaz' Yolun başında içinde bulunduğu fikir, durum; işin sonunda şeklini değiştirmiş ve meyvesini vermiş. ancak yenen meyvenin sadece dışkıya sebeb olduğunu düşünenlere diyecek yok. Paraları yediğini düşünerek hakkında söz söyleyenlerin : "Tû megû mârâ bedân şeh bâr nîst / Bâ kerîman karha doşvâr nîst" sırrınca önü açıktır. Hatta sırf bundan dolayı kendileri böyle bir duruma girmiş olabilirler. Nice 'kum tane'lerinin 'inci'ye dönüşmesine sebeb olabilecek paralardır.
Topraklarının fakir fukaraya yeni çıkarılacak kanunlarla verileceğini anlayınca birden çark edip dinci olan Menderes'in örtülü ödeneneği beyt-ül mal olarak değil kendi malı olarak görmesinden dolayı vuku bulmuş olay. Bu necip fazıl keşke önüne gelene it köpek eşşek diye sövüp sayacığına beyt-ül maldan aldığı paraların hellalliğini şu Türk halkından almaya uğraşsaymış.
(bkz: Dinci ahlakı)
zehir zıkkım olsun.
atatürk'ün vahdettin'den, ziraat bankası üzerinden aldığı paraların yanında, ne miktar olarak, ne nitelik olarak, lafı bile olmaz;

--spoiler--
abd-i memlûkları (âciz kulunuz) bittabiî malta;ya gitmek (sürülmek) veyahut en hafif olarak hal-i atalete mahkûm edilmek gibi ihtimaller karşısında bırakıldım ve bittabiî buna muvafakatte mazurum (uymamakta özürlüyüm) ve eğer icbar edilirsem memuriyet-i âcizanemden istifâ ederek kemâkân (olageldiği gibi) anadolu;da ve sine-i millette kalacağım ve vezaif-i vataniyeme bu kere daha sarih hatvelerle (açık adımlarla) devam edeceğim. tâ ki millet mazhar-ı istiklâl ve saltanat ve hilâfet-i muazzama-i hümâyunları masum-u indiras olsun (ulu mübarek hilâfetiniz yok olmaktan kurtulsun), lâyezal sadakat-i âbidemin daima mütezayid olduğuna (tükenmez kölece sadakatimin daima arttığını) itimad-ı şahânelerine arz ve istirhama mücaseret eylerim. (cüret ederim)
--spoiler--

bilumum yıkama yağlama boya badana işleri itina ile yapılır!
sanat yapıyorsa devlet ve hükümeti pohpohlamak için yaptığı aşikarken ve bunuda mektubunda açıkça muhalif fikirlerı çürütmek için sanatını kullanacağını biat etmekten çekinmeyen kişinin yediği paralarıdır. sanat hükümet için mi halk için mi sorunsalını akıllara getirir.
(bkz: üstaddan inciler)
nazım hikmet'i türk vatandaşlığına kabul eden, mezarını buraya getirmek için çalışmalar yapan parti hangi partiydi? ak parti... neredeydi ulan o zamanlar chp'ler falan? o zaman neden savunmadılar nazım'ı da, şimdi herkes nazım'cı kesildi?

necip fazıl'ın kullandığı sanatın 200'de 1'ini kullanarak fikrinizi ifade edin, ben bizzat karşılayacağım paranızı, gitmeyin rte'ye...
necip fazıla sormuşlar
"üstad ne yapıyorsun ?"
üstad hiç durur mu yapıştirmış cevabı .
"örtülü ödenekten para yiyorum "
şimdi bende bir fikrim var diyerek rte den para istesem fikrimi yaymak reklamını yapmak için mektup yazsam bana götü ile gülerler. ama ne hikmetse fikir adamı sanatçı olduğu için aldığı parayı hak etti dediğiniz adam buysa ya nazım kim o zaman. ona bi zulüm neden hak görüldü. neden vatanından ayrılmak zorunda bırakıldı. ne olursa olsun bir çifte standart var. sorarım size şakirtler kul hakkı yemek en büyük günahlardan değil midir?.
yazılarımızın okunmadan, muhtevası ile kavranmadan, yorumlara konu edilmesi bizleri şaşırtmıyor...

üstadın savunulmaya ihtiyacı yok, kendisi mahkemelerde defalarca bunu yapmıştır, bu da yetmemiş, ''benim gözümden menderes'' isimli kitabında tüm iddiaları yanıtlamıştır.

üstad, sizin benim yaşadığım şartların çok altında yaşıyordu. aldığı tüm paraları davası uğruna harcamıştır vesselam...

edit: yazdığı kitapların adedine, çıkardığı mecmua ve dergilerin tanesine bakıldığında, o paranın bile bunları karşılamaya yetmediği belli olacaktır. ülke bir fikir adamının susmasına pabuç bırakmamıştır, aynı şekilde karşıt fikirli yusuf ziya ortaçların, orhan seyfi orhonların susmasına pabuç bırakmadığı gibi...

o zaman parasız eğitimi de savunmayın. size giden para da ''tüysüz yetimin hakkı'' değil mi? değil tabi, çünkü reöreröeasa...
''tüyü bitmemiş yetimlerin'' parası kimse tarafından yenmemiştir. bu paralar, büyük doğru dergisinin satırlarında fikriyatın ifadesi olarak yeniden hayat bulmuştur. bir sanat eserinin vuku buluşu için, ne kadar emek harcanır bilen var mı? nitekim necip fazıl, adnan menderes dönemindeki dp hükümetinde senelerce hapis yatmıştır. evet, ödenek almıştır; ancak 'birilerinin adamı' olmak için değil, fikriyat ifadesi için almıştır. evindeki halıları dahi satmıştır üstad dergisini çıkarabilmek için. hayatı boyunca o paralarla yemiş içmiş değildir, fakirlik içinde çıkardığı bu yazılara, ömrünü ve tüm maddiyatını feda etmiştir. üstelik bu yeni ortaya çıkmış bir mevzu da değildir, senelerdir bilinen bir durumdur.

öte yandan alınan 147.000 tl'yi bugün ülkenin sadece islamcı kesiminden dahi karşılayabilirsiniz. adnan menderes ona ve herkese verdiği parayı, ülkenin tamamından almış değildir. meblağın küçüklüğünden bu hemen anlaşılabilir. ne diyor büyük doğu:

fikir erkektir bizce
politika müennes (dişi)
şehveti var aşkı yok
kaba kuvvete metres
biz erkeğiz adnan bey
olamayız muhannes (kancık!)
sizler ki hüseyin üzmezi bile savundunuz necip fazıl neki..ama allah çok büyük..hepsinin mi bir şeyi çıkar kardeşim..öncekide erbakandı..hani çocukları gayri resmi mirası paylaşamışlardı hani zekat paralarıyla yığılan mirası.şimdide necip fazıl..sıra kimde acaba..
necip fazıl hakkında ileri geri konuşanlara şu soruyu sormak gerek: ''bir ilim ve sanat adamı, bir fikir adamı ne ile geçinir?'' necip fazıl, bastırdığı dergileri ve kitapları yüksek meblağlara satıp da kâr peşinde koşacak bir insan değildi. bu adamın gayesi kendi deyimi ile ''anadolu ahlakını yaymak'' idi. adnan menderes de zaten temelde islamcı bir zattı. fikirlerinin benzerlik gösterdiği, fikrini ifade edecek paraya ihtiyacı olan ve vatanın yetiştirdiği en büyük şairlerden birisi olan necip fazıl'a neden para vermesin?

bir de piyango necip fazıl'a patladı... adnan menderes, ''ben tüm sanat adamlarına para verdim'' diyen bir zat. yusuf ziya ortaç'lar, orhan seyfi orhon'lar, islamcılıkla zerre alakası olmayan bu adamlar da para aldı. eğer adnan menderes tetikçi yetiştirse, bu adamlara neden para verirdi?

biraz mantıklı olmaya çalışın; biliyorum, zor geliyor ama olun solcular...
güncel Önemli Başlıklar