bugün

Ne yaparsa yapsin evladimi reddetmem. Onun yetişmesinde , hatasinda ya da guzel bir davranışında benim de bir payim vardir. Onu anlamaya , yardimci olmaya çalışırım.
Önce bir bakarım yapabilmiş miyim diye.

Stromae'nin bir şarkısında dediği gibi :

Tout le monde sait comment on fait des bébés
Mais personne ne sait comment on fait des papas*

*herkes bebeğin nasıl yapılacağını biliyor
Ama kimse nasıl ebeveyn olacağını bilmiyor.
Edemem sanırım.

Evladım bir şey yaptı ise onda benim de suçum vardır. Sonuçta bu çocuk benin genlerimi taşıyor.
Evlâdım yok. olsa da bu soruya cevap vermezdim. Çünkü, ne söylesem büyük konuşmuş olurum. Bu konuda sınanmak istemem.
Vatana millete ihanet ederse.
Evlat kolay kolay reddedilmez.

Orta sondayken birgün eve polis geldi. Anneme "Serdar arslan burada mı oturuyor" diye sordu. Annem de tırstı yazık. "Evet" dedi. "Öğleden sonra karakola uğrasın" deyiş gittiler. Ben içerden hiç çıkmadım. Annem de gelip "oğlum polisler seni sordu ne oldu hayırdır bir şey mi yaptın" dedi korka korka. Bacak kadar bebeyim ne yapabilirim ki amk. Gerçi polisten ilk dayağımı 6 yaşında yedim. Neyse o başka konu.

Öğleden sonra gittim karakola. "Sen bisiklet çalmışsın" diye t.şşağa aldılar beni. O zaman karakola bi adam geldi. Uzun, çok zayıf, kapkara bi adam. "Benim oğlum kayıp 3 gündür" dedi. "Amca senin oğlun ne iş yapar" dedi komiser. "cezaevinden yeni çıktı. Uyuşturucu bağımlısı. Bi iş yapmaz. 3 gündür gelmiyor eve" dedi adam.

Benim polis koleji sınavı evrakını imzalamam gerekiyormuş. Onu imzalatıp yolladılar eve. Çocuk duymasın dediler herhalde.

Neyse yine uzatmayalım ama o gün o amcadan bir şey öğrendim. Öğrendim ki evlat reddedilmez. Evlat canın parçasıdır. Ne yaparsa yapsın kolay kolay kimse vazgeçmez evladından. Suçlu da olsa, müptezel de olsa, katil de olsa Allah korusun, kimse evladını aramaktan vazgeçmiyor.
Pis işler yaparsa koyarım kapının önüne hele tecavüz gibi bir suç işlerse onu geberterek ortadan kaldırırım.
malum partiye giderse.
kötü bir şey yaparsa benim bok yemem yüzünden derim ve durumu düzeltmeye çalışırım.

kedisever satanist arkadaşımız zaten benim yazacağım şeyleri yazmış beni büyük zahmetten kurtarmış teşekkürler dost.
Hukuki olarak vatana millete ihanet etmediği sürece mümkün değil.
Bir evladım yok, o yüzden Uzaktan davulun sesi mi dersiniz, bekara karı boşamak kolay mi dersiniz bilmiyorum ama Hiç bir şekilde evladımı reddetmem.

Onun genetigine benim etkim vardır, yetiştirme tarzımda problem vardır. Hiç biri olmasa bile canım kanımdır.
başka bir kişinin kişilik haklarını suistimal etmediği sürece vazgeçmem.
Her hata telafi edilir ama bir evlat kaybedilmemelidir. Her koşulda evladının arkasında olabilmeli insan.
hiç bir şey.

kişisel tercihlerinde özgür olacak elbet. siyasi görüşü, tuttuğu futbol takımı, inanacağı ya da inanmayacağı din ya da cinsel yönelim. bunlara karışamam, bu tercihleri yüzünden reddedemem de.

onun dışında karakteri de benim yetiştirme tarzıma bağlı olarak oturacak.
eşini döven bir hayvan mı olacak? benim yüzümdendir.
sokak hayvanlarına kötü davranan bir şerefsiz mi olacak? ben hayvan sevgisini öğretemediğim içindir.
tacizci mi olacak? ben kadınların cinsel obje olmadığını anlatamadığım içindir.
uyuşturucu mu kullanacak? ben ona uyuşturucunun zararlarını öğretemediğim içindir.

ben ailemin bana öğrettikleri sayesinde bunlardan uzak durduysam, bunlardan çocuğumu uzak tutmak da benim görevim.
ben çocuğumu yetiştiremedim diye yaptığı kötülüklerden ''bana ne'' diyerek sıyrılamam. onun her adımı, doğru ya da yanlış her hareketinden ben sorumluyum.
(#45139987) dünya gezegeninde 2 tür insan var. birisi "erkek" diğeri "kadın" yani bu sınıflandırmayı ben yapmadım benim icadım değil. evlenir çocuk yaparsan bu 2 türden birisi oluyor 3.bir tür henüz var olmadı. buzağı doğuran falan var mı bilemiyorum o yüzden erkek olursa öyle kız olursa böyle dedik nesi sıkıntı yarattı anlamadım. erkekler ile kadınların yapıları da farklı huyları da farklı düşünceleri de farklı hayatlarının gidişatı da farklı. hırsızlık yapan kadın yok mu ? var elbette ama bu genelde erkeklerde daha ağırlıklı. tecavüz eden kız var mı ? 100 milyonda 1 tane vardır muhtemelen. tecavüz edene de aşağılık dedik adi dedik edebini kaybetmiyor demek değil bu aksine en büyük edepsizliktir dedik nedir sıkıntı nerede ayrımcılık.

edite edit : kafanız güzelken veya tam uyanmadan sözlüğe girmeyin bir dost tavsiyesi. veya okuduğunuzu anlayamıyorsanız gelip laf sokmaya çalışmayın ad hominem bilmem ne diye. sizin derin kompleksleriniz varsa erkek kadın eşitliğine inanmıyorsanız bunu başkalarına mal etmeyin ayrımcılık yapıyorsunuz vs diye.
(#45139950) kız ise diye belirtilmesi ayrımcılığı çok göze sokmak olmuş ya. Erkek edebini kaybederse deme tamam da kız da deme. O kadar belli etme.

Edit: erkek edebini kaybetse sıkıntı yok kız kaybetse olmaz. Edep kaybetme diyince direkt kızın belirtilmesi sıkıntı.
Aynı şekilde erkeğin merhametsiz olabileceği gibi kız da olabilir. Erkeğin belirtilmesi sıkıntı.
Baştan başa, genelgeçer davranışlar için ayrı ayrı cinsiyet belirtme sıkıntı. Daha açık nasıl anlatılır bilmem. Dünya'da 2 cinsiyet vardır, buzağı doğuran varsa vs gibi şeyler deyip ad hominem yapmaya gerek yok. Kimse iki cinsiyetin varlığını reddetmiyor.
erkek ise hırsızlık - tecavüz gibi en adi/aşağılık suçlara karışır ve kendisini koruyamayacak olanlara merhametsizlik ederse, kız ise olmayacak şekillere girip edebini, ahlakını ve kişiliğini kaybederse reddederdim. bunların haricinde malum kişilerin şak şakçılığını yaparlarsa kemeri çıkartır o yoldan döndürürdüm.

evli değiliz çocuğumuz yok hiç olmadı. bekara karı boşamak kolay diyenler olabilir evladın olsa vazgeçemezdin diyenler olabilir ancak özellikle erkek evlat yazdığım gibi birilerinin bir şeylerini çalıyor veya rızası olmadan birilerini istismar ediyorsa hiç affı olmazdı, olamazdı. canından can bile olsa bu ikisi insanım diyen herkes için adi suçlardır/olaylardır..