bugün

karısık bir durum. öyle bir an gelir ki insan sasırır.
ben bir şey yapacaktım ama ney? diye düşünür düşünür düşünür. genelde o an aklına gelmez. sonradan aklına gelir ve çok gec olmustur.

bu gibi durumlar genelde panik anında olur. kötü tabii. sakin olmakta fayda var.
aynı zamanda kudurmak ile eş anlamlı olan deyimdir.
örnek verecek olursak ne yapacağını şaşıran kuduran bir yazar, bir yazarın " 1+1=2" demesine "olur mu lan öyle şey 1+1=4 eder" der ve yazarı eksiler.

demek ki ne yapacağını şaşırmak aynı zamanda kudurmuş köpeğin her yere saldırması gibi etrafa saldırması ile de birebir aynı anlamı taşıyor.
arada kalmışların mecburi hissiyatı.
ıssız adam filminin son sahnesinde en güzel şekilde segilenmektedir. adam pasajdan dışarı çıkar fakat ne tarafa gideceğini bir türlü kestiremez. bir sağa bir sola ...
aşağı tükürsem başka bir şey aşağı tükürsem başka. ben bu kızla ne yapacağım bilmiyorum.
merak etme, o yapacağını zaten kafası çalışan bir erkekle yapıyor diye cevap verilesi buhrandır...
(bkz: başlık sıçtım toplayın)
unut işte kızım sevmiyor demek ki seni.
(bkz: neyse siktir et)
an itibari ile içinde olduğum durum, sussam olmuyor susmazsam olmaz.
fatura ödemek için bankaya yetişmeye çalışıyorum. otobüs durağında sadece bir bayan var.
- afedersiniz. saatiniz var mı acaba? diye sordum.
- var.
dedi.
ne yapabilirim ki. şaşırdım.
kafayı toplamak için ne yapacağını şaşırma durumu. Zaten o kafayı toparlasan iş olacak da.
Eli ayağına dolaşmak.