1. 1.
  evet. türkiye'deki sayısı otobüs duraklarına eşit olan ne alırsan bir liracılardan sonra hayatımıza yeni bir kavram daha girdi: ne verirsen bir liracılar. eskinin yerde bağdaş kurup oturan ezik ve boynu bükük "allah rızası için bir yardım" dilencisi ayaklandı. hatta tipini ve neredeyse yaşam tarzını değiştirdi.
  -abla bir lira var mı (nerden ablan oluyorum senin bi kere), der oldu.
  -bayan bakar mısınız, bir liranız var mıydı acaba, der oldu.
  -allah rızası için bir lira, diye bağırır oldu. (hatta eminönü'nde bir dilenci 50 kuruş verirseniz arkanızdan atıyor o parayı size)
  bugün ne verirsen bir liracıların en bir garibini gördüm. istiklal'den fransız sokağı'na inen yolda "bir lira" isteyen çocuk punk'tı. saç boyası, makyaj gibi konulara muhtemelen benden çok para harcıyordu. üstü başı on numaraydı. peki bir lira onun neyineydi?
  (bkz: sır perdesi aralanıyor)
  (bkz: arkası yarın)
  ... mitheithel
 2. 2.
  muhtemelen ne alırsan bir liracılar kira,vergi,fatura gibi dertler yüzünden dükkan,tezgah işini bırakarak ne verirsen bir liracılara dönüştüler.
  ... babili
 3. 3.
  bir grup marjinal liseli gencin eğlenmek için yaptıklarını düşündüğüm dallamalıktır.zira bazen banksever bir insan olarak bankta oturur,acelesine göre yürüyen ya da koşan insanları izlerim,bazı diyaloglara tanık olurum kimi zaman,parayı toplarlar bira parası çıkınca kadife sokak a girerler,bir de iskelede konuşlanmış olanları vardır bunların,bilirler ki vapura bineceksiniz,gayet iyi giyimli,piercingli ve dövmeli arkadaş bir yılan edasıyla avına * sinsice yaklaşır ve diyalog aynen şöyle gelişir:
  -dostum bakar mısın 1 liran var mı?
  -var
  -ya moruk,cebimde para kalmamış,sen versen de karşıya geçsem,sevaba girsen ha?*-
  bu sırada uzakta bir grup genç gülerek olayı izlemektedir.bazen ava giden avlanır ya bu da öyle bi şans,modern dilenci arkadaşımız daha önce bir kez parasını çaldırdığını söylemiş,bir kez de yine karşıya geçeceğini söylemiştir.itinayla cevap verilir:
  -ya moruk bak sana ne dicem,pek janti gördüm seni bugün,paranı çaldırdığın gün de böyleydin,ama en paspal günün yine böyle karşıya geçemediğin bir günündü sanırsam
  -karıştıyosun bence,ilk defa böyle birşey geliyo başıma *
  -ha ben de onu diyorum benim ilk defa gelmiyo işte..* ulannn
  1 ... yosun