bugün

cumhuriyet mitinglerinde atilan sloganlardan biri. ne seriatci hükümet ne de darbe isteyen halk isyani.
tam bir suya sabuna dokunmamanın göstergesi olan slogan. "şeriata hayır, darbe meşrudur" söyleminin üstünün örtülmesi ve cilalanmasıdır. bir kere zaten sivil ve üniformalı egemen zihniyet kendi meşruiyetini, iktidar olanların şeriatı getirmek istedikleri üzerinden temellendiriyor. buradan kendine vazife çıkartıyor, buradan istediği zaman topuyla tüfeğiyle herhangi bir kural tanımaksızın seçilmiş iktidarlara müdahale etme hakkını kendinde görüyor. yani şeriat paranoyası üzerinden kendine bir meşruiyet biçiyor. korku toplumunu örgütlüyor. bir kere düzlem, darbe istemiyorum, şeriat da istemiyorum, ama şeriat geleceğine ordu gelsin daha iyidir düzlemi. bu sloganı zaten ordu da savunur, biz tabii ki darbe yapmak istemeyiz der. (ama siz de mecbur etmeyin ikinci cümlesiyle birlikte elbette) cehape de bunu söyleyebilir, ki söylüyor da. ancak garip olan ödp gibi düzene muhalif olduğunu belirten partilerin de bunu söylemesi. 28 şubat sürecinde de ne o, ne o tarzı bir tutum sergileyen ödp gibi partilerin, cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmaları, muhtıralar ve cumhuriyet mitingleri sürecinde de bu gibi bir söylem içinde bulunmak yerine, istinasız şartsız, egemen söylemin kucağına oturmadan darbeye, darbe ihtimalleriyle yaşamaya ve örgütlenen korku toplumuna karşı çıkması gerekirdi, gerekir. yapılacak ilk iş, egemen terminolojiyi reddetmekten geçiyor.
"şeriata hayır, darbe meşrudur" söylemiyle ulusalcı kesimi postal yalayıcısı olarak göstermek isteyen provaktörlere karşı olan cevap.