1. 1.
    eüzü besmele notu : işbu entry "ben demokratım hıoamına goim" diyen tüm dangalaklara ithafen yazılmıştır.

demokrat mısınız?

efendim, duyamadım?

Amaaan canııım, tabii ki demokratsınız. ilahi aberystwyth beyciğim, bu da soru mu yani şimdi?

Son zamanlarda pek moda. Bizim bey de demokrat. Geçen gün komşu Şefika hanımın kocasına sordum, o da demokratmış...

ben bu coğrafyada, hangi fraksiyondan olduğunun bir önemi olmaksızın, millete demokratlığın "d" sini soksanız girmeyeceğini biliyorum ki; seçimlerde trafoya giren kediler yada zibilyon kere kaybeden parti başkanının tekrar seçilebilmesi gibi ibarelere falan değinmeyeceğim...

ne yapacağım?

size bir test yapacağım. Bakalım ne kadar demokratsınız?

(Hani, haftalık yabancı dergilerden aşırıp aşırıp çarşaf gibi yayınlar ya bazı arkadaşlar haftadan haftaya kendi dergilerinde, "bilmemne misiniz", "ne kadar bilmemnesiniz", "bilmemneliğin neresindesiniz" gibilerinden; "a" şıkkı beş puan, "b" şıkkı üç puan, "c" şıkkına iki puan veriniz, "d" şıkkına sıfır puan yazınız, şimdi toplayın bakalım puanları, alan b'lerden çıkarıp c'lere bölün, elde ettiğiniz sayıyı bir kenara not edip arka sayfadaki tabloda bilmemnenizi okuyun. işte bunun gibi!)

doongg... test başladı...

— Sizce bir ülkenin ordusu, yabancı düşmana karşı savaşmaya mı yarar, yoksa kendi halkına karşı darbe yapmaya mı?

— Çevrenizde aksayan, yürümeyen işler gözlediğinizde, belediyenizin başkanına, bölgenizin milletvekiline mektup yazıp protesto etmek hiç aklınızın köşesinden geçti mi bugüne kadar? Yoksa yalnızca içinizden yada kahve köşelerinde küfür etmekle mi yetiniyorsunuz?

— acaba profesörün oyunu 5, çobanın oyunu 0,25 falan mı saysak ha?

— "ulan ordu bir darbe yapsa da şu Erdoğan'ı devirse inşallah" diye dua ettiniz mi hiç?

— bir zamanlarda pek moda olan "seçilmişler-atanmışlar" tartışmasında hangi yanı tutmak size çekici geliyordu?

— yeni seçim sistemi, sizin parti iktidara gelecek gibiyse iyi midir?

— Bağlı olarak; Tutmadığınız parti kazanacak gibi görünüyorsa kötü müdür?

— 12 Eylül'e karşı mısınız yada 15 temmuz'a?

— Karşıysanız, neden direnmek aklınıza gelmedi?

— Korktuysanız, sizin hakkınızı savunmak amacıyla direnişleri hep başkası mı yapsın?

— Sizin çıkıp da söylemeye çekindiğiniz gerçekleri yazması için yüreklendirdiğiniz, yazmıyor diye kızdığınız gazeteci kodese girince, haftada bir gün ziyaretine gidip kendisine iki paket cıgarayla iki çift temiz don-fanila götürmeyi kabul ve taahhüt ediyor musunuz?

— Sizin evde herhangi bir seçmen sizin verdiğiniz partiden başka bir partiye oy verdi, bunu size söyledi. Bozulur musunuz?

— Hanım, yabancı erkeklerin de bulunduğu bir işte çalışabilir mi?

— mahdum tiyatrocu, kerime balerin olmak istiyor. Ya da oğlan zurna çalmak istiyor, kız da göbek atmak. Karışmaz mısınız, yoksa Osmanlı tokadını basar mısınız?

— Sizce, "karının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksiniz" özdeyişi, atalarımızın o derin sağduyularıyla bulmuş oldukları, yüzyılların deneyimiyle Anadolu'nun bağrından kopup süzülüp gelmiş büyük ve önemli bir gerçek midir?

— Söyleyin bakalım; Diyelim ki Komünist Partisi seçimi kazandı ve iktidara geldi. Sizin de fabrikanız var. Kapıyı çekip çıkacak, anahtarı partinin ilçe başkanına teslim edecek misiniz?

— Son soru: Bu sefer, diyelim ki siyasal islamcıların yerine "Şeriatçı Parti" iktidara geldi... Yani has islamcılar, hani rahmetli Ecevit'in Ecevitçe'siyle "köktendinciler", oy çokluğuyla seçim kazanıp hükümet kurdular. Sizce uygun mudur? Kabullenecek misiniz?

— Ne yani, iktidarı onlara mı bırakacaksınız?

— Yoksa orduyu mu yardıma çağıracaksınız?

— Sizce cahil halkımız kandırılıyor mu bu seçimlerde?

— Demokrat mısınız?

Amaaan canııım, onu bilmeyecek ne var? Bu da soru mu yani şimdi aberystwyth Beyciğim, elbette demokratız!

Ya da belki, belli bazı kişilere, en en en bir son bir soru daha mı yöneltmek gerekecek acaba;

— Ananız güzel mi sizin?
    17 ... aberystwyth