bugün

national basketball assocation olarak bilinen, dünya capinda "amerikan basketbol ligi" denen hedede küme düsme olayinin olmamasidir.

"yeni mi fark ettin?" ya da "salak" vb. yorumlar yapacak olanlarin kalbini kirarim. 10 yildir takip ediyorum, yeni de fark etmedim fakat artik bazi düzenlemelerin yapilmasi gerektigini, bu ligde oynamayi hak etmeyen salak takimlarin küme düsmelerinin daha dogru olacagini, ligin 60 takimla oynanmasi halinde daha eglenceli olacagini düsünüyorum. insanlarin manyak gibi basketbol oynadiklari, nüfusu 100 milyonun üzerinde olan bir yerde 60 degil 6 bin takim bile kurulur da neyse, iki lig de yeter.

peki küme düsme olursa nasil olur, nasil olmali? kendimce bir plan ve düzenleme yaptim. david stern bunu okuyorsan topsun.

isbu entryde su anda oynanan lig "nba", kurulmasi istenen ikinci lig ise "nba 2" adiyla anilacaktir. bahsi gecen ligin ncaa ile uzaktan yakindan alakasi yoktur, onu da belirteyim.

- nba'de dogu ve bati olmak üzere 2 konferans var. buralarda da 15'er takim var. sezon sonu konferansta ilk 8 sirayi alan takimlar playoff oynamaya hak kazaniyorlar. benim kurmayi düsündügüm sistemde, son 4 takim da playout oynuyor. nba'de oynayacak takimlarin belirlenecegi maclara ve gruba "x" adini verdim ben. bati ve dogu'dan gelecek toplam 8 takim bu x'e gidiyor...

- nba 2'de de dogu ve bati olmak üzere 2 konferans var. takim sayilari ayni. ilk 4 takim direkt olarak x'e gidiyor. her iki konferansta, toplam 8 takim yapiyor bu. x'teki takim sayisi oldu mu sana 16? bundan sonra ne yapiliyor? bu x'e toplanan takimlar, nba'de normal sezonu en alt sirada tamamlayanla, nba 2'de sezonu en üst sirada tamamlayanla eslesecek sekilde kapisiyorlar 4'lü seride.

sonra ne oluyor? hmm. puanli yapilmasi daha iyi lan sanki, yoksa playoffla ilk 8 takimi nasil belirleyeceksin? hehe.
senelerdir g*tlerini yayıp play offlara bile kalamamış takımlar için uyarıcı etki yapacak ve çekişme,agresif oyun sadece play offlarda değil sezonada yayılmış olacak.**
(bkz: nba de 2 lig olmaması)
artık kaldırılması gereken uygulamadır. böylelikle nba'ya yeni takımlar gelebilecek, heyecan sezon sonuna taşınacaktır.