1. 1.
  nazım hikmet, akşam gezintisi isimli şiirinde ermeni meselesi hakkındaki görüşünü aynen şöyle ifade etmiştir:

  "

  bakkal karabetin ışıkları yanmış
  affetmedi bu ermeni vatandaş
  kürt dağlarında babasının kesilmesini
  fakat seviyor seni çünkü sen de affetmedin
  bu karayı sürenleri türk halkının alnına

  "

  nobeli yoktur nazım hikmetin. sapına kadar da bu memleketin şairidir. kendisine vatan hainidir diyecekler için çoktan demiştir diyeceğini.
  9 -4 ... apatheticfrog
 2. 2.
  düşünce özgürlüğünün olduğu bir ülkede eğer argümanlar ortaya konularak söylenirse tepki verilmemesini gerektiğini düşündüğüm cümle.
  2 -3 ... snoptik
 3. 3.
  Moskova'ya indiği gün "benim vatanim sovyetler birligi'dir, beni stalin yaratti" diyerek, sscb'den maaş yardımı ile yaşamış ve stalin öldüğünde hüngür hüngür ağlamış, çıkarı için "herkesin ağzına bir kaşık bal çalma" ustası biri için az bile demiş denilebilecek söylemdir.

  insanların, vatanseverlik kavramının anlamlarını farklı yorumlamalarından dolayı varsın o da vatansever olsun.
  6 -15 ... blindguardian
 4. 4.
  şiirini tamamı okunursa, burada iç içe, aynı mahallede yaşayan ermeni ve türklerin anlatıldığı ve bu dizelerin de temelde bu insanların birbirlerine düşman hale getirilmelerine bir tepki olarak yazıldığı anlaşılır.

  "...
  mürettip refikle sütçü yorginin
  ortanca kızı çıkmışlar akşam piyasasına
  parmakları birbirine dolanmış
  bakkal karabetin ışıkları yanmış
  ..."

  kaldı ki alıntılanan şu kısım da:
  "...
  fakat seviyor seni çünkü sen de affetmedin
  bu karayı sürenleri türk halkının alnına
  ..."

  her iki halkın da esasen onları bu hale sokan, düşmanlaştıranlardan haberdar olduklarını ve asıl düşmanın farkında oldukları belirtiyor.
  yani;
  isyan çıkaran (kışkırtılan) ermeniler ve çıkan isyanı bastırmak durumunda olan türkler.
  başka bir açıdan ise provoke edilenler ve provokasyonu durdurmak zorunda olan toprak sahipleri de denebilir.

  şiiri doğru okumak gerekir.
  burada suçlananın kim olduğunu iyi algılamak gerekir.

  başka bir yerde söyledi mi bilmiyorum fakat bu şiir belge kabul edilerek "nazım hikmet ermenileri kestik demiş, belliydi zaten, vay hain" demek ya bir eksik okumadır ya da bir "niyet şaşması "(!).

  edit: stalin meselesi ise (#1115341)de belgelerle açıklanmıştır. biliyorum okumak zor bir iş (!) ama hiç olmazsa bu kadar ciddi iddiaların altında kalmamak için bir zahmet göz atıverseydiniz ya, bak şimdi çürüdü hepsi!..
  11 ... risale
 5. 5.
  kimileri övünsede esasen utanılacak birşeydir.
  -3 ... shalamar
 6. 6.
  algılama problemi yaşayanların şu dizeleri bir daha okuması gerekir;

  bakkal karabetin ışıkları yanmış
  affetmedi bu ermeni vatandaş
  kürt dağlarında babasının kesilmesini
  fakat seviyor seni çünkü sen de affetmedin
  bu karayı sürenleri türk halkının alnına

  ne demiş üstad: "bu kara lekeyi sürenleri Türk halkının alnına." ermeni soykırımından bahsetmemiştir ama enver paşa, talat paşa gibi gibi gözü dönmüş kişilerin hırslarının kurbanı olmuştur türk halkı. ve ne yazıktır bu kişiler de yurtsever olarak atlandırılmıştır. bir halkı uçuruma sürükleyenlerin cezası unutulmaktır ve türk halkı onları affetmemiştir. işte bunu söylemiştir nazım. fakat algılama problemi olanlar ya da başka bir deyişle demogoglar bu dizeleri yalan yanlış bir şekilde yorumlayarak bilinç kaymasına sebebiyet vermektedirler. daha önce olduğu gibi gene suçlanmaktadır nazım. daha önceki durum için (bkz: vatan haini)
  2 -5 ... kisil
 7. 7.
  (bkz: kenan evren in padişah olması)
  1 -1 ... bl
 8. 8.
  göte göt demektir çünkü olmuş bir şeyi şiire dökmüştür. dolayısıyla ermenilerin katledilmiş olmasının gerçekliğinin de nazım'ın bunu şiirine konu etmesi de** üstüne pek fazla konuşalacak kadar acaip bir şey değildir. ha göte göt demek bu ülkede pek hoş karşılanmaz o ayrı konu. ancak kifayetsiz muhteris cücelerin kendi habitatlarının rakımından mavi gözlü dev'e istediklerini desinler, hiçbirinin kıymeti harbiyesi yoktur. oradan istedikleri kadar tükürsünler bel hizasını geçemeyeceklerdir mavi gözlü dev'in.
  -2 ... anne ben gruppie oldum
 9. 9.
  nazım hikmet'in düşündüğü şeyi söylemesidir. nazım hikmet bir şair'dir, daha ötesi değil, her söylediği veya düşündüğü şeyin doğru olması gibi bir şey söz konusu olamaz. konu tarih olduğunda sözü tarihçiler alır.
  ... tenpura