1. ?.
  dünyadaki tek emperyalist devletin abd olduğunu düşünen safların inandığı düşünce.
  özellikle çarlık rusyası zamanında başlayarak tarihin en büyük emperyalist örneğini sergileyen bir devlete duyduğu büyük aşk nedeniyle mi antiemperyalist diyorsunuz?... nazım hikmet emperyalizme değil abd'ye büyük bir kin duymaktadır. herhalde emperyalizme büyük kin duyan birinin sığınağı emperyalist bir devlet olamazdı.
  nazım hikmet'in şiir söyleşi ve benzer düşüncelerin barındıran unsurlarda emperyelizmin tek temsilcisi olarak abd'yi gördüğü ve sovyet rusya'yı göz ardı ederek meşrulaştırma çalışmaları yaptığı açıktır.
  12 -15 ... stratosfer
 2. 1.
  muhtemelen, nazım hikmet'e bok atmayı kolay sanan yarım akıllıların bir araya geldikleri ''süperentellektüel sohbetler'' sırasında hayali kurulan ''sosyalistleri kendi silahlarıyla yenme'' hayalinin ürünü olan boş bir kara çalma yöntemi başlığıdır. (bkz: ters köşe eden dahi varsayımlar)
  5 -5 ... basri
 3. 2.
  genellikle dünya emekçi sınıflarının özgürlük, birlik ve dayanışma mücadelesi olan sosyalizm mücadelesinde başarıya ulaşmış fakat ihanete uğramış bir devletin emperyalist bozması olduğunu sanmayla eştir.
  5 ... kisil
 4. 3.
  zaten emperyalist güçleri savunduğu için hapiste yatmıştır kendisi..
  3 -2 ... ecelini bekleyen kopek
 5. 4.
  nazım hikmetin gerçekte bir komünist olduğunu bilmeyenlerdir. nazım hikmetin emperyalizmle yakından uzaktan ilgisi yoktur.
  3 -2 ... talihsiz sokak kedisi
 6. 5.
  bu tespite nazım'ca cevap vermek gerekirse:

  en guzel deniz: henuz gidilmemis olanidir.
  en guzel cocuk: henuz buyumedi.
  en guzel gunlerimiz: henuz yasamadiklarimiz.
  've sana soylemek istedigim en guzel soz: henuz soylememis oldugum sozdur...'

  son satır tepitçi son satır...
  4 -3 ... huznun isyan olsun
 7. 6.
  artık şu içimizdeki nazım hikmet düşmanlığını atsak diyorum. adam öleli yıllar oldu hala konuşuyoruz. bir de kesme işareti diye bir şey vardı. ne oldu ona?

  nazım hikmet komünist şairdir. hatta kendisini aynen böyle tanımlamıştır. yaptıkları, yazdıkları aynen bu doğrultudadır. ne var ki vatanında rahat bırakılmamıştır. orduyu isyana teşvik etmekle suçlanmış, hapse atılmıştır. türkiye'de barınamayacağını anlayınca sosyalist düzenin hüküm sürdüğü sovyetler biriği'ne gitmiş ve hayatına orada devam etmiştir. ne yapsaydı? işlemediği suçlar yüzünden hayatının mahvolmasına seyirci mi kalsaydı yani? unutmayın bu adam kuvay-ı milliye destanını yazan adamdır. vasiyeti türkiye'de gömülmektir ama buna bile izin verilmiyor. insanlara etiket yapıştırmadan önce bir düşünmek gerekir. o kadar kolay değil.

  (bkz: yurt içinde yatsın)
  4 ... uieat
 8. 7.
  (bkz: o duvar o duvarınız vız gelir bize vız)
  1 ... ismail aq
 9. 8.
  dünyaya kan ve gözyaşından başka hiçbir armağanı olmayan rus emperyalizmine hayran olan kişiyi antiemperyalist sanma hatasıdır. tez dönülmelidir.

  (bkz: milli sol)
  3 -2 ... engineer
 10. 9.
  nazım'ın ne olduğu konusunda kendisi hakkında yeterince okuduğumu düşünmediğimden ve yorum yapacak yeterli bilgiyi kendimde görmediğimden herhangi bir yorumda bulunamayacağım bir iddiadır. lakin okuduğum kadarıyla vatanını seven ve dış güçlerin etkisinden bir an önce kurtulmasını isteyen bir kişidir. buraya kadar her şey normal lakin nazım nezdinde savunulan sovyetler birliği sempatizanlığını anlamak ise hayli güç. kurtuluş savaşında size "arkandayım" diyen rusya, elbet bu işten bir çıkarı olduğu, avrupa'nın güçlenmesini istemediği için senin arkanda olmuştur. seninle ilişkilerini iyi tutarak tarihlerinde ezelden beri var olan sıcak denizlere inme politikasını böylece sürdürebilecektir. şimdi durup burda bana rusya kara gözümüz, kara kaşımız için bize yardım etti, bizi destekledi demeyin, gülerler adama. hayır rusya'yı geçtim, her devletin ikili ilişkilerinde mutlaka birbirlerinden çıkarları vardır, hiç bir devlet sebepsiz yere, sempati duyduğu için bir devlet ile iyi ilişkiler içinde olmaz, karşılıklı çıkarlar mutlaka söz konusudur. diş geçirebildiği yerde ebenizi sikmeye her zaman hazır ve nazırdır. bugün kktc bile sırf tarihi bağı olduğundan, türkiye'yi çok sevdiğinden ilişkilerini iyi tutmaz, yanısıra kendileri türkiye'yi kullanarak diğer devletlere kendilerini farkettirme amacıyla ve olası bir müdahelede türkiye'nin askeri gücüne ihtiyacı olması nedeniyle bu ilişkilerini sağlam tutar. zira kktc'deki türklerin türkiye'deki insanlar hakkında pek de olumlu düşünceleri olduğu söylenemez karşılaştığım kktc'liler baz alınırsa. ha madem yeri geldi şunu da söyleyeyim ki eğer kıbrıs komple avrupa birliğine kabul edilsin, o zaman ben görürüm sevgili kktc'lileri. bir çoğu çıkıp, "türkiye topraklarımızdan çıksın, asker yollamasın istemiyoruz" diyebilir ki bunu şu an dile getiren kktc vatandaşları da vardır. ayrıca türkiye'ye vize uygulamaya kalkarlarsa da ab'ye girdikten sonra hiç şaşırmayın. çünkü ne dedik? kimse kimseye kara kaşı, kara gözü için sempati beslemez, herkesin her şeyden bir çıkarı vardır, hele söz konusu özneler devletler olunca...
  ... silindirella