bugün

duyduğunuzda ya da bir yerde okuduğunuzda, nazilli gibi 40 tane ilden daha fazla nüfusa sahip bir ilçeye tiyatronun uğramamasını da göze alarak, 'vay be, şehir tiyatrosu, hem de yeni oluşumlu, hem de oyuncu arıyolar, hem de belediye başkanı saygılarını sunmuş, amma çok virgül kullandım' falan diyebileceğiniz bir oluşumdur.
18.11.2009 tarihine kadar oyuncu başvuruları değerlendirilmiştir.
başvuru formundaki minnacık puntolarla yazılmış 'tiyatro eğitimi esas alınmıştır' yazısı haricinde kesinlikle eğitime dayalı ve az sonra aşağıya yazıcağım hedelere yönelik olduğu deklare edilmemiştir.
şehir tiyatrosu, yeni oluşum, temel atma isteği... her neyse sonuç ne biliyor musunuz?
tuzu kuru, farklı meslek gruplarından*, 'ayyy ben provalara şu gün gelmesem de o gün gelsem olmazmıaa?' diyebilen insanların başvurduğu, tamamıyla hobi için tasarlanan; 'bak ben tiyatroda oynadım, bunlar da fotoğraflarım' cümleleri oyunlardan sonra muhtemel olabilecek, şehir tiyatrosu adına yakışmamış gereksiz bir heyecandır.

şehir tiyatrosu ne midir? ya da tiyatro mu nedir?

oyunculuğu denemekten önce, izleyiciliği öğrenmenin gerektiği bir daldır, sanat dalıdır tiyatro. herkesin oyuncu olamayacağını gösterir tiyatro.

ve şehir tiyatrosuna gelince; halkın oynadığı, hobi maddelerini doldurduğu, boş vakitlerinde 'oyun çıkartacak' insanların yaptığı iş değildir. şehir tiyatrosu, halkın izleyebileceği, hobilerini tiyatro izlemek'le doldurabilecekleri aktivitelerin oluşumunu sağlayan tiyatrodur.
şehir tiyatrosu, 'hadi her yaştan gelin, hurraaa' demez, dememelidir.

e peki halk oynamak isterse?

bunun adı şehir tiyatrosu olmamalı. bırakın olmamalıyı; olamaz! farklı daldan örnek verirsek, belediye türk sanat müziği korosu.

tiyatroda bu ne olabilir peki?

'bilmemkimin* tiyatro eğitimi adı altında, tiyatroya ilgi duyan tüm halkımızı müracaat için belediyeye bekler, saygılar sunarım...' belediye önüne can kurtaran aracı koyup 'bunu buraya ben koydum' denmiş ya, aynen öyle, o şekil...
Büyük kuruluştur.