1. 1.
  12 yıllık nazi iktidarının ilk büyük trajedisi. 1933 yılında başlayan süreçte, esasen ne kadar kitabın yakıldığı bilinmemekle birlikte, söylenen bazı rakamlar mevcuttur. Bir yazıda 4.000'i aşkın eserin yakıldığı söylenmekteyken; başka bir yazıda bu sayı 20.000 civarında gösterilmektedir. Hatta yüzbinlerce eserden dahi bahsedilmektedir. Zira sadece bir günde almanya'nın çeşitli yerlerinde binlerce eserin yakıldığı dillendirilmiştir. (ilgili kaynaklar en son paylaşılacaktır.)

  Yakılan bütün kitapların listesinin oluşturulması epey zor olacak ki elde sistematik bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat biz bazı yazarları ve onların yakılan eserlerini yazabiliriz.

  A Farewell to Arms - Ernest Hemingway
  How I Became a Socialist - Helen Keller
  The Iron Heel, The Jacket and Martin Eden - Jack London
  Deutsche Ansprache: ein Appell an die Vernunft (An Appeal to Reason) - Thomas Mann
  All Quiet on the Western Front - Erich Maria Remarque
  The Outline of History - HG Wells

  Marc Chagall ve Paul Klee hakkındaki monografiler, Sigmund Freud, Bertolt Brecht, Stefan Zweig, John Dos Passos, Karl Marx, karl kautsky, Emil-Ludwig Cohn, Heinrich Mann, Joachim Ringelnatz ve daha yüzlerce yazarın 1933 öncesi yayınlanmış bütün eserleri de yakılan kitaplar arasındadır.

  Kitapları yakılan yazarlara baktığımızda, sosyalistleri, yahudileri, liberalleri; kısacası nazilerin ideolojik anlamda düşman olduğu kitlelerin aydınlarını görürüz. Ayrıca weimar cumhuriyetini, darwinizm'i, seksist yaklaşımlı yazıları vesaire savunan eserler de ateşi boylamıştır.

  Detaylı ve daha düzgün bilgi için;

  https://www.independent.c...e-book-list-a8480811.html

  http://www.agos.com.tr/tr...di-1933-kitap-yakma-olayi

  https://www.dw.com/tr/mey...B1lan-kitaplar/a-16802142

  https://www.dw.com/tr/naz...%C5%9F%C4%B1nda/a-2524556
  2 ... here is no peace
 2. 2.
  the book thief filminde rahatlıkla görülebilecek olay.
  9 ... le seigneur des tenebres