bugün

lavuklar tüm orta doğu ve avrupa ülkelerinin coğrafi yapısını araştirmış. rusyadan sonraki hedef bizdik.
Adamlar muhteşemdi be!

kusura bakmayın ama o dönem yaşasaydım ben de alman hayranı olurdum.
özenilecek bir ortam değildir. gerçi tarih ortada olduğu halde bazı ergenlere anlatmak hala zor.
Şanlı sscb nin tokatladığı faşist artıkları. Stalingrad'da, leningrad'da olanlar desem *
Zalimliği harici sistem olarak iyi işleyen Almanya’ydı. O kadar zulmünden sonra dikiş tutmaması normal. Evet.
(bkz: the pianist) izlenmesi gereken ıbretlık filmdir. Alman ekonomisinin o kadar ilerlemiş olmasının sebebi belkide yahudılerın genç ve sağlıklı olanlarını hayatta kalmak için gece gündüz çalıştırılması da olabilir diyebilecegım baslıktır.
görsel
Rus kızıl ordusunun üzerinden silindir gibi geçtiği Almanya'dır.
Kızılordu gelince kaçacak delik aramışlardı.
22 haziran 1941 e kadar komünist sovyetler birliğinin ham madde sattığı almanyadır.

ayrıca komünist sovyetler birliği ile polonya topraklarını paylaşmıştır.
ayrıca komünist sovyetler birliği gibi yaklaşık 30-40 milyon insanın katletmiştir.

(bkz: holodomor)
1941 yılında toprak büyüklüğü 824 bin kilometrekareye ulaşmış devlet.
üzerine en çok mavra dönen almanya.
ss subaylığı bana yakışırdı amk. cillop gibi bir üniforma, parlayan çizmelerle paris sokaklarında yürümek güzel olurdu.
Giyotinin epey çok mesai yaptığı baskıcı yönetim dönemi.
Subaylarının pek çoğu savaştan sonra ABD'ye sığınarak bugünkü güçlü Amerika'nın mihenk taşı olmuştu. Nasa,cia, propaganda, bilimsel çalışmalar, savunma sanayii gibi bugün gıpta ile baktığımız pek çok işlerin yol göstericisi bu adamlar olmuştur.
1945 yılında nazi almanyası yerle bir edilirken 900 bin alman kadına tecavüz edilmiş. çoğuda daha bir kaç sene önce aşağıladıkları alt insan gördükleri rusların bebeklerini doğurmak zorunda kalmış.
Heil...
sakat bir ortamdır.
Avrupada ulaştığı En geniş sınırları

görsel
Popülizmin başladığı dönem olarak kayda gecmistir. Hitlerle birlikte popülist politikalar üretilip halk uyutulmaya başladı ve günümüzde de hala devam ediliyor.
görsel
2. Dünya Savaşında en güçlü ülkeydi
Ta ki Sovyetlere saldırana kadar.
görsel
Eğer savaşı kazansaydı
Süper güç olurdu.
Nazi Almanyası, diğer adıyla 3.Reich savaşı kazansaydı ve süper güç konumuna gelseydi çok farklı şeyler olurdu.

Mesela şu an Türkiye'de Amerikan üssü yerine Alman üssü olurdu.Türkiye'de gerçekleştirilen askeri darbelerin Almanlar tarafından yaptırıldığı söylenirdi.Kısacası müttefiklerin savaşı kazandığı bir dünyada Amerikalıların yaptığı şeyin aynısını, Mihverlerin kazandığı bir dünyada Almanlar yapardı.

Savaşı kazanıp 21.yüzyıla kadar dayanabilseler bile gelişip değişen dünya gereği eski yıllardaki gibi radikal olamazlardı.Elbet katı kurallar yumuşardı.Eskiden aşırı baskıcı ve daha zalim olan komünist Çin halk cumhuriyeti'nin Mao döneminden sonra kuralları yumuşattığı gibi,Almanlar da aynısını yapardı.Ama bu kolay olmazdı.Çünkü savaş kazanılsaydı Hitler'den sonra büyük ihtimal Heinrich Himmler başa geçecekti ve daha kötü şeyler yapacaktı.Ama Himmler dönemi de bittikten sonra bazı şeyler değişirdi, başa geçecek olan yeni Alman liderler, tıpkı eskiden aşırı ırkçılık yapıp azınlıkları öldüren ve sonra kan dolu geçmişlerini temizlemek için onlara destek olup "ırkçılığa karşıyız" diyerek ikiyüzlülük yapan ingilizler ve Amerikalılar gibi hümanistlik yapmaya başlarlardı.

Nazi Almanyası hayranı değilim, hiçbir tarafı da tutmuyorum ama kazansalardı şimdiki dünyadan pek bir farkı olmayan bir dünyada yaşayacağımızı düşünüyorum.Sadece biraz daha katı kurallı bir dünyada yaşıyor olurduk.