1. 1.
  Alman tarihinin Hitler'in 30 Ocak 1938 tarihinde Alman Şansölyesi başbakan olarak atanmasıyla başlayan ve 2. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar süren tarihsel dönemidir.
  4 -1 ... lazio
 2. 2.
  1933-1945 arası dönem. die dritte reich, yani üçüncü reich.
  6 ... pyndemonium
 3. 3.
  gücünü bağlı oldukları thule tarikatından alan ülke.
  3 -2 ... can bogazdan gelir
 4. 4.
  amerika birleşik devletlerinin yanında iyilik meleği gibi olan ülke.

  (bkz: the third reich)
  8 -3 ... deli tavuk
 5. 5.
  almanya'nın totaliter rejimiyle hem kendi halkının, hem de başta avrupa olmak üzere dünyanın ızdıraba boğulmasına yol açtığı dönemidir.

  - yahudi soykırımı
  - toplama kamplarında yahudilere, çingenelere, eşcinsellere, sakatlara, muhalif siyasal grup mensuplarına yapılan insanlıkdışı muameleler
  - fransız ihtilali dönemindekinden daha çok sayıda insanın giyotinle idam edilmesi
  - işgal edilecek bölgelerde en az 1 milyon insanın açlıktan ölmesi öngörülerek sscb'ye saldırılması
  - gestapo zulmü
  - 2. dünya savaşı'nı başlatacak çok sayıda provokatif eylem
  - italya'nın habeşistan'ı işgali, ispanya'da cumhuriyet rejiminin ortadan kaldırılması gibi emperyalist ve faşist aksiyonlara açık ve örtülü sürekli destek olunması
  - düşünce ve bilim yapma özgürlüklerinin ortadan kaldırılması
  - meydanlarda kitap yakılması

  gibi pek çok sebepten ötürü tarihe kara leke olarak geçmiştir.
  7 -3 ... usualsuspects
 6. 6.
  savaşı kazananlar tarafından yazılan tarih kitaplarında yerde yere vurulan. zavallı alman çocuklarının gymnasiumlarda realschulelerde ıkına ıkına ezberlemek zorunda oldukları iki şeyden biri nazi soykırımıdır. diğeri fransız ihtilali.
  efendim neymiş 6 milyon yahudi ölmüşmüş. ulan avrupanın tamamında o kadar yahudi yok. bunları ortaya çıkartan ihr (bkz: http://www.ihr.org/)akademisyenleri de isviçre'de, almanya'da, kanada'da tutuklu. tamam bi tane bile masum bir can telef edildiyse lanetleriz. ancak bu olayı tersine çevirecek olursak, eğer ikinci dünya savaşını almanya kazansaydı, hitler dünyanın gelmiş geçmiş en saygıdeğer lideri olurdu, filmler ona göre çekilirdi bi de abd'den daha vahşi olamazlardı. sömürgecilik kabiliyeti yok bi kere. eski cumhurbaşkanları horst köhler "yaw afganistan'a asker yolladık madem, başka türlü de nasıl faydalanabiliriz bir düşünelim" dedi kıyamet koptu, adam istifa etmek zorunda kaldı. (bkz: almanlar)
  12 -3 ... gokalph
 7. 7.
  ota boka heil hitler! diye selam çakılan bir eski zaman ülkesi.
  1 -4 ... volkan2386
 8. 8.
  onlar olmasaydı şu an avrupa çok farklı bir yerdi denilebilecek almanya.
  ... onugecelimabi
 9. 9.
  ırkcılıgın iyisi olmazın bir kanıtı daha. sivilleri hedef alan bir kıymın nesi savunulabilir ki. unutulmamalıdır ki bugun israilin kurulmasında büyük desteklerden birisidir nazi almanya. soykırımdan kaçan yahudiler filistine göçetmişlerdir. ha almanlar bunu isteyerek mi yaptı tabikide hayır. ama bugun ortadogu kan gölüyse bunun bir nedeni nazi almanyasıdır.
  2 -1 ... ulftheodor
 10. 10.
  III.Reich ve büyük alman imparatorluğu olarakta geçer. 1993-1945 yılları arasında Nasyonel Sosyalist Alman işçi Partisi (NSAP) iktidarı ve Adolf Hitler liderliğinde ki Almanya'ya verilen isim.
  -2 ... ali burak aktan