bugün

iranlı 30 doğumlu usta aktör.1976'da kadir inanır ile (bkz: iki kızgın adam) , serdar gökhan ile (bkz: sevdalılar) filmlerinde oynamıştır. iki rolü de akıllara kazınmıştır. sevdalılar'da arap hasan , iki kızgın adam'da kadir inanır'ın amcası olan komiserdi. çok çok yeteneklidir kendileri. hayran bırakır.
görsel

ayhan ışık'ı andırır. iranlıdır ve (bkz: 1930) doğumludur. rabbim uzun ömürler versin.
Asıl ismi Nasser Malek Motei'dir ve 1930 Tahran doğumludur. iran Türkiye arasında Pek çok ortak yapımda da çalışmış ve Yeşilçam’da bulunan diğer iranlı oyuncularla da oynamıştır.

Özellikle Baraj filmindeki rolüyle tanınan Nasır Malek hakkında Sinematurk sitesinde yazılmış bir yorum herşeyin özeti gibidir: “Türk Sineması’nın gelmiş geçmiş en başarılı “loser” (kaybeden) karakterlerini canlandırmış, az sayıdaki filmdeki akılda kalıcı oyunculuğu ile sinemamızda iz bırakmış iran’lı oyuncudur. ilk bakışta oldukça kaba, hoyrat, antisosyal,yüreği nasırlaşmış, acımasız bir karakter olarak çizilen Rıza Usta (Deprem) ve Nazım Usta (Baraj) karakterlerine muhteşem oyunculuğu ile derinlik ve ruh kazandırmış, donuk ve duygusuz yüz ifadesinin altında yatan yürek burkucu bir yalnızlığı, sevgiye olan hasreti olanca hüznü ve gerçekliği ile verebilmeyi başarabilmiştir.“
88 yaşında vefat etmiştir.

http://www.posta.com.tr/y...t&utm_campaign=gundem
bir haftadir kafami kurcalayan adamdir.
nereden aklima gelsiyse; deprem filmini düsünüyordum. son zamanlarda kalitesiz filmler bollugu icerisinde insan ne yapacagini sasirinca, kaliteli filmleri düsünür olduk.
kaliteli filmler de kaliteli oyuncular ve kaliteli teknik elemanlar ile olusturuluyor.

neyse;
benim icin deprem filmi nasir melek ile bagdasmistir. sanki o filmde o oynamasa idi o film beni bu kadar etkilemezdi gibi.
muhtesem bir iranli oyuncudur kendisi.