bugün

koltuğa oturtulup saçlarının özenle(!) kesilmesi gereken berberdir.
muhtemelen tek tip kesim yapmakta müşterisinin istekleri karşısında aciz kalmaktansa ben keseyim paramı alayım demektedir.
berberin, saçınızın kesilmesini istediğiniz şekli sorması ve sizin "şurası şöyle olsun, burası kısa olsun, şuralardan çok alma.. vb" şekilde açıklama yapmanız, lakin berberin sizin isteğinizle uyumsuzluk gösterecek biçimde kafasına göre takılması durumudur.
para yerine başka şeyler alacak berberdir.

(bkz: berber katili olmak)
iş bittiğinde bir de nasıl oldu abi? sorusuna cevap vermek vardır. iyi iyi, eline sağlık diye geçiştirilir. berberin kapısından çıkmakla birlikte seni berber yapanı bilmem ne yapim diye sövülür.
muhafazakardır. ona göre ideal bir saç kesim şekli vardır, onu herkese uygular. farklı, çıkıntı tarzlara geçit vermez böylece.
gırtlağı sıkılası insandır. kuaförlerde farksızdır. uçlarındaki kırıkları aldırmaya gidersin, tutar 3'te 2sini keser saçın. deli eder insanı.
yaşamsal tespitlere bihakkın layık entry...
(bkz: berber aynayi tuttugunda olmamis diyebilen insan) ile alt edilebilecek beberdir.
bursa nın demirtaş beldesinde bol bol bulunan berber çeşididir.

b=berber m=ben

b-abicim nasıl olsun?
m-abi yanları birazcık kısalt, üstler uzun kalsın.
berber saçı kesmeye başlar. yanları 2 numara ile alınca ben basarım yaygarayı.
m-abi ne yaptın yaa. bu ne böyle. nasıl uzayacak bu saçlar?
berber çok sakin.
b-çok kısa değil ki. bak benim saçlardan uzun. (kendi saçlarını kazıtmıştır bu arada).
saçlarımın bayağı uzun olduğu ve kestirmeyi düşündüğüm şu dönemde, bana 3.5 attıran yegane durumdur.

rüyalarıma giriyor sözlük.. mühühüh..
berberler arasında çoğunluğu oluşturan kesim.
mahdur erkek kişisinin kafasını s*ke benzeten, s*k kafalı berberdir. ya da keldir.
umut sarıkaya' nın denemelerine konu olmuş berberdir. kendisi bu berberlerin cok küstah olduğundan yakınır, ne söylersen, nasıl tarif edersen et , sonunda kendi kafasındaki alaburus modelini uygularlar.
(bkz: serefsiz)
(bkz: hıyar)
(bkz: idiot)

bu kadar kaymamın nedeni böyle bir berbere denk gelmem.

ayrıca (bkz: berber sarkısı)
üstüne benzin dökülüp yakılası berber.

berber değildir o.
insanı maymun edip, tıraş bitince sıhaatler olsun der.

saç durmadan kesilir. çikk..çikkk..çikkk...

'abi çok kısa olmayacaktı!!!' burada kritik bir cümle. bu cümleyi söyleyene kadar keser, keseer, keser. sigarasını yakar, gözleri kısar ve sanat eserini oluşturmanın hazzıyla durmaz...

bu cümleyi kullanın, çekinmeyin. ama cevap olarak da hazırlıklı olun; sanki siz bu cümleyi kurmasanız da kesmeyi durduracakmış gibi 'tamam, böyle iyi değil mi?' sorusuyla karşılaşırsınız.
geçen gün karşılaştığım, kafanızı kutuplardan şişik ekvatordan basık şekle sokan berber modeli. hadi kutuptan basık olsa neyse...
sorar öyle adettendir diye. kadın versiyonları da var bunların, uçlarından al dersin tamam diyip kol kadar kısaltır saçını.
eve gidince ağlama krizine sokan berber.
amerikan stiline sağdık kalan berberdir.

berber amca bıdıbıdıbıdıbıdı... tamam mı?
sen bana bırak çok değişi bir model yapacağım.

ardından 21 yüzyılda amerikan saç modeliyle gezen biri olur çıkarsınız.
psikolojisi bozuk berberdir lakin bunlara çok rastlanır.

-abi şimdi hede hede hödö yapıyosun sonra hıppırı hop tamam mı ?
+bence çok yanlış bak senin yüzün kemikli sana gitmez bu saç.
-abi sen kessene ya!
+ya bırak sen böyle stili falan bak ben süper bişi yapıcam. *
(bkz: köy berberi)
yaklaşık 12 saattir ana avrat sövdüğüm berberdir.lan yavşak, lan pezevenk, lan dümbük sen sormadın mı bana nasıl olsun abi diye? bende sana anlatmadım mı? sonra anlamadığın yer varsa bak bir daha anlatayım dedim de sen yok abi her şeyi anladım deyip, kafanla rahat ol baba biz bu işlerin ustasıyız tribi atmadın mı? tam o sırada sana televizyonu gösterip" hah bak işte ferman akgül * gibi olsun" dedimde televizyona bile bakmadan" abi sen rahat ol" demedin mi? noldu amcık. 4 yıldır her daim uzun olan saçlarımı ne hale getirdin? lan piç ben tamam dur dedikçe sen vurdun makası vurdun makası. sonuç: hastalıklı tavuğun götü. lan zürriyetini siktiğim ben şimdi nasıl çıkarım insan içine.daha önce hiç kısa saçlı halimi görmemiş onlarca insan nasıl alışacak bu sikik halime? birde" ferman akgül ün saçları nasıldıki? " diyor.bak bak bak.orospu çocuğusun olum kabul et.neymiş alabrus bana çok yakışmış.alabrus ne amına koduğum!
bugün gittiğim berberdir
erdemli adliye binasının karşisindadir dükkanı gitmeyin.
çözemediğim berberdir. ne derseniz deyin yine bildiğini okuyan berberdir. eğer tanıdıksa, baban uzun saç sevmez zaten iyi oldu böyle iyi diyerek geçiştiren berberdir. bu bayram arefesinde değişikliğe zorlayan -her ne kadar ayıp olsa da- ve gidilmeyen berberdir. *