bugün

bir insanın neyi, nasıl görmek istediği ile ilgili olan bir durumdur. örneğin;
yerde yatan bir köpek ölüsüne. bir insan, aaa leş gibi kokuyor. derken, başka bir insanın, ya nede güzel dişleri var. diyebilmektedir.
bugünden itibaren inanmadığım koşul şekli..
mesela ben eskisi gibi bakıyorum yaşananlara, ama eskisi gibi göremiyorum maalesef..
polyanacılıktır. b.ka bakınca b.k görülür. açıyı değiştirince karpuza falan dönmez.
Gördüğün dünya bir aynadır ve gördüğün siluet sensindir mutlaka.
Dünyayı değişmek istiyorsan aynadaki görüntünü değişmelisin önce.
Suçlamak ya da şikâyet etmek yaşamı daha fazla zora sokar.
Seni ilgilendiren her şey senin sorumluluğundadır unutma.
Başkalarında gördüğün şey sensindir aslında.
Başkalarını iyi görürsen sen de iyi olursun.
Ne verirsen onu mutlaka alırsın.
Güzeli takdir et ki takdir bulasın.
Yaratıcılığa meftun ol ki yaratıcı olabilesin.
Sadece Sev mutlaka sevilirsin.
Anlayışlı ol ki anlayış bulasın.
Dinle ki sesin duyulsun.
Öğret ki öğrenesin.
Aynanın karşısına en güzel halinle geç ki
Gördüğün yüze bakıp mutlu olasın. *
(bkz: nasıl bakarsan öyle körsün)
empire state binasının inşaatı sırasında bir adam binanın etrafında gezerken bir işçinin söylendiğini küfür ettiğini duyar ve gider sorar
adam: "hayırdır neden söyleniyorsun yardım edebileceğim birşey varmı",
işçi: "neyini yardım edecen, birtürlü bitmek bilmiyor şu inşaat yeter artık sıkıldım ben bu işten" der

adam dolaşmaya devam eder. binanın diğer tarafına doğru geldiğinde çok mutlu şarkı söyleyen bir işçi görür ve şaşırır. işçiye sorar;
adam: "ya demin bir işçi gördüm ve küfür edip duruyordu, ama sen gayet mutlusun",
işçi: "neden mutlu olmayimki, şu güzelim binanın yapımında benimde elimin olması beni okadar mutlu ediyorki, hergün buraya koşarak gelip biraz daha harç koymak istiyorum" der.
hayatta aslında böyle, yaptığımız bir şey biz nasıl istersek oyle olur. ya bir eziyet yada bir güzellik. biz kendimizi nasıl biliyorsak çevreyide öyle görürüz.
hani bakmakla görmek ayrı şeylerdi...
(bkz: beauty is in the eye of the beholder) *
sadece görmek istediklerini görürsün denilen önerme.
(bkz: çok güzel çıkmışsın)
(bkz: o senin güzel bakışın)
bana göre günümüz insanlarının en büyük problemi önermesi. örneğin insanlar başarılı yapılan bir işin nasıl başarılı yapıldığını değil de nerede kusur var acaba diye araştırmasını yapıyor. örnekler çoğaltılabilir ama var böyle bir durum gerçekten.
bok atmak istedikten sonra illa atılır. niyet önemli niyet.
saçma bir laftır akıllı biri işin içinde bit yeniğini görür ama aptallları kandırmaya alışmış çakalların zoruna gider.
güncel Önemli Başlıklar