1. 1.
    hiçbir aleviden sağlıklı cevap alamadığım konu.

mesala imam nasıl olunur bellidir. peki alevi dedesi nasıl olunur ? çok araştırdım ancak bir cevap bulamadım.

bilen varsa mesaj kutumu yeşillendirsin.

Mesala Alevi dedesi olmak istiyorum dese biri nasıl olacak. Şartları nedir

aslında çok yakın alevi bir dostumdan bir cevap buldum kimseye söylememek ve sır olarak kalması koşuluyla tabi böyle bir şeyi teyit etmek mümkün olmadığı gibi sır olduğu için de yazamam .

Bilen varsa lütfen yazabilir mi nasıl Alevi dedesi olunuyor ?
    -8 ... isminiunutanadam
  2. 2.
    (bkz: sen gelme ulan ayı)
    2 -2 ... flat head
  3. 3.
    Genel olarak babadan ogula geçiyor.
    1 ... karton toplayan cocuk
  4. 4.
    bildiğim kadarıyla peygamber soyundan gelmek gibi bi şartı var.
    -1 ... pilotmont 1
  5. 5.
    Alevi dedesi olunmaz, doğulur.
    ... gion
  6. 6.
    Alevi dedesi sonradan olunmuyor ve o şekilde doğruluyor cevabına şaşırdığını durum.

Yani yahudilik gibi kana mı bakılıyor sonradan Alevi ya da Alevi dedesi olma durumu yok mu?

Alevi dedesi olunmaz doğulur cevabına bianen soruyorum .

Peki her doğan Alevi dedesi olabilir mi yoksa bazı çok çok özel şartları taşıması mı gerekir ...
    ... isminiunutanadam
  7. 7.
    alevi değilsen ve alevi dedesi olmak istiyorsan bir alevi dedesinin kızıyla evlenebilirsin.
    yalnız evlendiğin kızın hiç erkek kardeşi, amcası falan olmaması lazım. böylece kayınpederin öldüğünde cemaat de seni isterse dede olabilirsin.
    4 ... el chapo guzman
  8. 8.
    bağlama çalmayı bilmek gerekiyor olabilir.
    ... biyrunefenim
  9. 9.
    Alevi dedesi olmak için bir soydan gelmek gerekiyormuş. Alevileri severim lakin osmanlıdaki babadan oğula geçen padişahlığı eleştirirken kendileriminin böyle çağdışı bir uygulamayı yüzyıllardır devam ettiriyor olmaları üzüntü verici.
    2 -1 ... bir idealistin ta kendisi
  10. 10.
    Ocakzade olacaksın yani dede ailesinin erkek soyundan geleceksin düşkünlüğe sebep olacak bir ahlaksızlığın olmayacak toplum sana itibar edecek çünkü istediğin kadar dede çocuğu ol talibin olmadan dedelik yapamazsın.
    ... ebu zindik