bugün

Yaşamak zor iş bağlılık,inanç,güven ve yaşamanın anahtarı tertemiz içten sevgidir...
Kimseye ve kendine zarar vermeden keyfini çıkararak anı yaşayarak ve olumsuz düşüncelere kapılmadan yasamalıyız...
görsel
Mutlu yaşamalı insan. Çevresindekileri mutlu etmek için değil kendisi için yaşamalı. Kendi mutluluğuyla sevdiklerini mutlu etmeli, mutluluğunu paylaşmalı.
Mutlu yaşayamıyorsa da belki bir gün mutlu olurum diyerek o ufak ihtimalin peşinden gitmeli. Taa ki mutlu olamayacağını anladığı güne kadar. O zaman gelince de bir zahmet madem mutlu olamıyorum bari insanlara mutsuzluk saçıp, onların da mutsuz olmalarına sebep olmayayım diyip yaşayamadığı hayata son vermeli.

Bu arada tamamen kendi adıma konuştum kimse hayattan vazgeçmemeli. Ben hariç.
Ne yapmalı? Güzel bir şeyler.
Hep farkında olmalı ya anın, aynı şekilde öyle yaşamanın da farkında olmalı. bir kere geldiğimiz ve bir kere olduğumuz bir yer burası. Bu çok güzel bir şey, farkında olup kıymetini bildiğimiz sürece.
Her şey ideal olmayacak, on numara ya da tamamıyla bir hayalindeki gibi ama ne böylesi sonsuz hayal etmekten vazgeçeceksin ne de hayattan çekinip yapabildiklerini yapabilmenin güzelliğini tadamamazlık etmeyeceksin.
şunu da biliyorum ki bazı anlar da hayallerden dahi tatlı oluyor ve galiba bu yüzden kendimi motive edişim de sürekli durmamaya. bunları yapınca hayatın çok yaşanılası olduğunu gördüm acısıyla tatlısıyla.
Öleceğiz ve burası bitecek bir an. O yüzden buranın tadını çıkarmaktan ve yapcaklarından vazgeçme. Yani ne olursan ol kendinin tembeli olma.

Sanki sonsuz gibi geliyor yaşanırken bir an ama ne kadar öyle olsa da bir o kadar da hiç. Unutma. Ölüm her şeyden yakın değil mi bize? öyleyse yaşamakla ilgili kendine problemler yaratma. Bir misafire ne kadar nezaketli davranıyorsak, zaten bi saat sonra yok diye, her şeye de o kadar nazik bak, hiçbir şey sonsuz değil ve başlayansa bitmeye el mahkum.

en çok özeneceğin de tabii ki kendi yaşayışın olacak. varolduğundan beri içinde olduğun ve onu şekillendirdiğin kendine saklı eserin. ölümden sonra neyle muhatap olacağımızı düşünüyoruz, illa olacaksak bununla muhatap, başbaşa olacağımız konusunda hemfikirim bir çoğu insanla.

her ne olursa olsun bu mucize esere devam edeceğim, taa ki beraber bitene değin. elimden geleni yapacağım hep bir gün seyrinden zevk alacağım yaşayışım olana değin.
bunu çok da başaramamış değil ve bazı aptallıklar yapıp iyi başlayan lanet seyreden bir esere çevirmeye de hiç mi hiç niyetli değilim.
şöyle de bir şey var totaldeki keyif parçalardaki keyfi almaktan geçiyor ve en son çok da güzel bir mesaj da verse sıkıcı olmaktan kurtulamıyor bunu gözetmeyen bir yapıt. hayatta pek mi farklı?
hem anlardaki keyfi kaçırma ve hem sonuçta iyi işler koymaya da uğraş. ikisiyle birlikte olur olursa harika bir yapıt.
gereksiz dertlerdense keyifle bakmanın bu yaşama layık olan seçim olduğunu düşünüyorum en vasat günde dahi.

bu nasıl olur? akıllıca düşünmekle ve cesurca davranmakla. aklıma yatıyorsa güzel bir şey bunun için sonsuz cesarette olmalıyım ve sonucu iyiyse sevincimi yaşamalı ama bir sonraya geçmeli çünkü güzel giden bir eserde saçma bir boşluk olsun istemezim herhalde. Kötüyse sonuç üzülmenin ve durmanın bir mantığı yok, yada devam etmenin geri dönmekten çekinip, dersini al ve bir sonra koyacağına bak yaşayış eserine.
hayat her an bitirmek, devam etmek ve yeniden başlamak için uygun zamanları bulundurur, sen yeter ki bunun böyle olmayacağına dair sanal bir duvar örme önüne.

sonrakiler ne olmalı? hayat birçok şey getiriyor zaten ve öğretiyor sana. Sen ise yaşamayı biliyorsun, neyin güzel ve neyin yapılmasının iyi olduğunu. insanın düşünüp üzerinde durarak halledemeyeceği düşünsel pek bir şey yok.
Düşün neyin güzel olacağını, nasıl yapmanın iyi olacağını, istediğin için korkusuz planlar yap ve daha en baştan sonuçlarla barışık ol, istediğin gibi yaptığın her sürece aşık ol.

Bkz. Yaşam/ #43007984
çok uzatıp riv riv yapmaya gerek olmayan bir konu.

kafasına göre yaşamalı insan.
yarınını düşünmedendir.
Kimseye ve kendisine zarar vermeden kafasına göre yaşamalı...
Nasıl yaşanır için güzel bir tavsiye: Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler. Che

Ve bunun dışında mutlu olmak için yaşanılacağına inanmıyorum. Süreğen bir hal değildir mutluluk. Ama bile bile seçtiğiniz yanlışla her zaman huzursuzluk duyacaksınız. Sadece haz amaçlı yaşamak bilince zıttır.
iyi hissetmek olabilir, huzurlu olmak olabilir ama ama keyif değildir cevap.
kendine göre...

her tavsiye herkese göre degildir. bana göre olan başkasına uygun olmayabilir.