bugün

Erzurumun küçücük bir ilçesi.Erzuruma 110 km uzaklıktadır.3 liseye,bir de meslek yüksekokuluna sahiptir.Çok soğuktur.
ateşli manasında bir erkek ismi..ayrıca mecidiyekoy'de bir bilgisayarcıdır..
tayfun talipoğluna bir programda; "baştan başa her yerini gezdin, en güzel kızlarımız hangi ilimizde" diye sorulduğunda; "inanın narman'ın her köyünden onlarca hülya avşar çıkar, o kadar güzeller" diye cevap verdi. gerçi güzellik ölçüsü olarak neden hülya avşar'ı aldı bilemedim ama "masmavi gözleri ver hepsinin" diye eklemişti, ordan benzetti sanırım.
ibrahim erkal buralıdır. kırmızı peri bacaları bu ilçede bulunur.
ilçeye (erzurum/narmanlı) bağlı tek belde:

- şekerli

köyler:

-alabalık
-alacayar
-araköy
-aşağıyayla
-başkale
-beyler
-boğakale
-çimenli
-dağyolu
-dazlak
-demirdağ
-ergazi
-gökdağ
-göllü
-güllüdağ
-güvenlik
-kamışözü
-karadağ
-karapınar
-kilimli
-kışlaköy
-koçkaya
-koyunören
-kuruçalı
-mahmutçavuş
-mercimekli
-otlutepe
-pınaryolu
-samikale
-sapanlı
-savaşçılar
-şehitler
-serinsu
-sülüklü
-sütpınar
-taşburun
-telli
-toygarlı
-tuztaşı
-yanıktaş
-yoldere
-yukarıyayla
5000 nüfuslu, sakin ve ev kirası yönünden uygun sayılabilecek bir yer olduğu bilgisini aldım ayrıntıları gidince görecez bakalım.
Eski adı "id" (anlamı bayramdır)olan ilçemizdir.
şuan trt belgesel kanalında tanıtılan kırmızı peribacaları.
42 tane köye sahip olan erzurum ilçesi.
usta birliği olarak ilçe jandarma karakolunda 5 ayımı geçirdiği Erzurum ilçesi. iklimi Erzurum merkeze göre nispeten biraz daha ılımandır. biraz daha etkilidir Karadeniz iklimi.

köylerinde devriye gezip durduk. yaşam koşulları gerçekten kötü. temel geçim kaynağı hayvancılık. insanlar toprak evlerde, ahırlarla, hayvanlarla iç içe sefalet içerisinde yaşıyorlar.
oldukça engebeli arazi koşullarına sahip ilçede köyler arası ulaşım özellikle kış aylarında epey güçleşiyor.

ilçe merkezinde ise kısıtlı imkanlarla karşılaşıyorsunuz. birkaç lokanta, bakkal, market ve kıraathaneler bulunuyor. 3, 4 tane de internet kafe. o internet kafeler de olmasa çarşı izinlerinin hiçbir anlamı kalmayacaktı zaten. oranın yerlisi için anlamı başkadır elbet ama büyük şehirlerde doğup büyüyenler için yaşanabilecek bir yer değil tabiki. allah orada yaşayanlara kolaylık versin.

çözemediğim bir şiveleri var orada yaşayanların. taklit edilmesi güç. ya da ben başaramadım.
Annem Selanik'li fakat aslen erzurumluyum dediğim memleketimin ilçesi. Ayrica kimlikte ergazi yazar fakat bir kere bile birak edgaziyi Erzurum'u bile gormedigim yer.
narman dan tortuma geçen yolda harika manzaralarla karsılasırsınız.heidi'nın alplerınde hissedebiliyor insan kendini. * havası ve suyu başkadır.bu aylarda bile hala üşüyebilirsiniz oralarda.
oltu ya yaklaşık 35km uzaklıkta küçük bir erzurum ilçesi.
neyi ile meşhur olduğu konusunda spekülasyonlar vardır. *