1. 1.
  (bkz: orospunun yemini çükü görene kadardır)
  4 -1 ... thelastturc
 2. 2.
  türlerini çoğaltmak mümkündür.

  (bkz: namusu ve şerefi üzerine yemin eden şerefsiz)
  (bkz: hipokrat yemini eden cellat)

  falan filan..
  2 -1 ... no promise
 3. 3.
  "allah kuran nimet çarpsın" diyen ateist misali bir hadisedir.
  3 ... tamada
 4. 4.
  sahrada kürek çeken kayıkçıya benzer.
  3 ... old times
 5. 5.
  her ne kadar bedeni fahişe olsa da aslında ruhu hala bakire olan fahişenin tüm kalbiyle inanarak ruhunun namusuna ve şerefine karşı yemin etmesidir.
  2 ... passionate
 6. 6.
  atatürk ilkelerini benimsediğine dair namusu ve şerefi üzerine yemin edip bu yeminini ilk milisaniyede yutan
  milletvekilleri geldi aklıma. hey dünya ne komiksin.
  ... hyperion
 7. 7.
  inanan yine kendi pezevengidir.
  1 ... kuntayi kinteleyen adam
 8. 8.
  Namus ve şeref kavramlarının bacak arasına sıkıştığı toplumlarda yemini kabul görmeyen hayat kadınıdır. Zaten Namus ve şeref kavramları doğru anlaşılabilse bu ülkede ne namussuz ne şerefsiz kalır.
  2 ... lesley mateas
 9. 9.
  "kendine göre namusu ve şerefi olan orospudur."

  her ne kadar toplum kişiye içinde bulunduğu davranış, tavır ve görünüşe göre elbise biçiyorsa da namus ve şeref kavramı bir orospu içinde kutsal kavramlar olabilir. kişiye olumsuz görülen durumların içine iten sebep veya zorunluluklar en iyi şekilde bu durumun içinde bulunan kişi tarafından bilinebilir. bir açıdan bakınca namus ve şeref gibi kavramların belirleyicisi toplum olduğu zaman sağlıklı bir tanımlama olamayacağı için etiketlenen kişiler yanlış anlaşılabilir, sağlıksız değer yargılarına kurban gidebilir.

  bu açıdan bakınca yemin etmek orospu olarak nitelendirilen kişi için de pek basit bir iş olmayabilir. nihayetinde en tasvip edilmeyen şartlar içinde dahi yaşayan kişinin vicdan muhasebesi pekala çalışabilir.

  bu durumunda özne olan kişinin ruhsal iyiliği ya da kötülüğü nesnel biri tarafından belirlenemez.
  2 ... talihsiz sokak kedisi
 10. 10.
  oruspu olmayıpta namussuzluk ve şerefsizlik yapanlara göre daha net bir insandır. çünkü ne olduğunu biliyoruz. ya peki tv'lerde çıkıp namus şeref üzerine yemin edipte milleti kandıranları, dolandıranları, ihaleleri yandaşlarına peşkeş çekenleri... ne olarak tabir etmek gerekir onu bilemiyorum? her türlü pisliğe rağmen karşılarına çıkıp uyduruk cümleler kuranların, buna inananları da ne olarak tabir etmek gerekir onu da bilemiyorum?
  2 ... bin teselli kar etmez