bugün

günümüz türkiyesinde iki bacak arasında aradığımız şey.
kadınların bacakları arasında aranan kavram.
Bir çift memede, ayrıkta ve loblarda ikamet ettiğine dair ataerkil rivayetler ve müntesibi çokça olan ravi sevicilerin olduğu toplumsal karın ağrısı. Geçtiğimiz günlerde tecavüze uğrayan torununa, götün bizim aile şerefimizden daha değerli değil diyen dedelerin olduğu bir toplumun, namus anlayışı nedir ne değildir bilinmez.

Namus alışkanlıklar ağrısı olup, namussuzluğun asimilasyonu altındadır.

Namus ve namussuzluk birbirine uç gider gitmesine de kolkola olduğu zamanlardayız.
Şu kavramdan nefret ediyorum çünkü sadece kadınların üzerine yapıştı kaldı.
iki yüzlülüğün en çok yapıldığı konu budur heralde.
Namus kavramını çıkartan da erkeğin or***usudur. Ki bu erkek daha namussuzdur. O nedenle çok da şey yapmamak lazım.
"Fuhşun felsefesini yapmak, namusun müdafaasını yapmaktan daha kolaydır..."

Ruh Adam * Hüseyin Nihal Atsız
Kanun anlamına gelir.
Adı altında yaşayıp, her türlü eziyeti yaparlar. Hayvanlara, kadınlara, çocuklara yapmadıkları zülüm ve işkence kalmaz. Lakin iş namusa gelince hemen kadınlara yönelirler. Sanki namus denilen olay, yer yüzünde yalnızca kadınların sırtına yüklenmiş bir yük gibi! ve bu insanlar, ne yazık ki hayatımızın her tarafındalar...

Namus iki bacak arasında değildir! Vicdandır, merhamettir, zihniyettir namus. Cinsiyeti yoktur!
namusu en çok ağzına dolayan tipler bilin ki en namussuz tiplerdir.

kimsenin namusu beni alakadar etmez.

ek olarak kadınlar biriyle ilişki yaşayınca namussuz ilan ediliyor ama erkekler ilişki yaşayınca delikanli adamdır yaşar mantığı var toplumda cidden çok saçma o halde erkekler de namussuz.

namus denilen şey beni alakadar etmez herkesin namusu şerei kendine.
insanımızın namus anlayışı zardan oluşuyor. Zar yerindeyse tamam namuslu. Ama ne kadınlar var ki başı türbanlı orda burda ağzına alan arkadan yapan. Şimdi bu kadın namuslu mu?

Namus bence beraber olduğun kişiyi aldatmamak yalan söylememektir. Güven vermek hayal kırıklığına uğratmamaktır.
Biraz aşın kendinizi, herkesle seks yapıp zarlı kadın ararken Asıl namussuz olan siz oluyorsunuz.
namus iki bacak arasında başlar kafada biter. bakire olup da kafası bambaşka bir seviyede olan ile bekaretini bar köşelerinde kaybetmiş olup kafası düzgün olanın pek bir farkı yoktur. ikisinin de topluma zararı farklı açılardan eş değer sayılır.
Mezhebi geniş olanların dert etmediği kavram bütünüdür. Namusu dalgaya alan insan boş kümedir bunu kafanıza sokun.
Hirsizlik yapmamak, baskalarinin hakkini yememek, maddiyat icin kopek olmamak, paranin esiri olmamak, gucsuzun hakkini savunmaktir namus.

Namusu vajinada arayan s*k kafalilar bu yukarida yazdiklarimdan en cok nasibini almamis olan mallardir.
Namus denilen kavram insanın kendi vicdanıdır. Haya ve güzel ahlakın vermiş olduğu kaliteli ve insanca yaşanan hayat kuralıdır. Cinayet ve cinsiyet kaosu değildir.
insanın benliğindedir.

Benliği namussuz birinin en büyük belirtilerinden biri iffetsiz olmasıdır. iffetsiz biri namuslu olamaz.

Ama şu da var ki iffetli görünen biri gene de namussuz olabilir.
Adı altında yaşayıp, her türlü eziyeti yaparlar. Hayvanlara, kadınlara, çocuklara yapmadıkları zülüm ve işkence kalmaz. Lakin iş namusa gelince hemen kadınlara yönelirler. Sanki namus denilen olay, yer yüzünde yalnızca kadınların sırtına yüklenmiş bir yük gibi!.. Ve bu insanlar, ne yazık ki hayatımızın her tarafındalar.

Ayrıca namus denince sadece kadından konuşmaya başlayan herkes namussuzdur!
insanı sokakta sikişen köpeklerden ayıran şey.

Evet bacak arasında. Hatta tam ortasında.
1. isim Bir toplum içinde ahlak kurallarına ve toplumsal değerlere bağlılık, iffet diye tdk'da tanımlanıyor. iffet ise " 1. isim Cinsel konularda ahlak kurallarına bağlılık, sililik. 2. isim Namus." diye sözlükte geçiyor.
tabi ki carpmamak cırpmamak, durust guvenilir bir insan olmak cok onemli.
bir isyerimde ben aksaray dan torbayla dolarlar tasıyordum mesela.
sagolsunlar iranlı patronlar bana hep "senin gibi guvenilir calısan bulamayız." diyorlardı.
bunu patronlarından duymak cok kıymetli.

ne bilim esinin arkadaslarına sarkmamak, esini-sevgilini aldatmamak, dostuna kazık atmamak bunlar kıymetli seyler.

iyilik yapmak, iyiligi yaymak bunlar kıymetli seyler.

zor gunde insanlara vefalı olmak kıymetli seyler.

dostunun mutluluguna kıskanmadan kendi mutlulugun gibi sevinmek kıymetli seyler.

ben ahlaklı insan deyince bunları anlıyorum.
yoksa kac defa, nasıl, kimle sevistiginiz beni ilgilendirmiyor. ben insanları boyle yargılamam. hatta keske cinsel devrim olsa. once bir kaos olur, sonra kendi dengesini bulur. tecavuz kalmaz valla. bastırılmıs hastalıklı duygular kalmaz.