bugün

namaz kılarken okunan surelerdir.
(bkz: fatiha suresi)
(bkz: fil suresi)
(bkz: kurayş suresi)
(bkz: maun suresi)
(bkz: kevser suresi)
(bkz: kafirun suresi)
(bkz: nasr suresi)
(bkz: tebbet suresi)
(bkz: ihlas suresi)
(bkz: felak suresi)
(bkz: nas suresi)
enflasyon canavarına yenik düşmüşlerdir.

(bkz: zamlı sure)
bir kısmı için: (bkz: zamm-ı sure)

gerçektende günümüzde kullandığımız zamla aynı anlama gelen zamm, tamlamaya fatihadan sonra okunan zam sureleri, yani fatihadan sonra okunan eklenti sureler anlamını katar.
aslında Kur'an-ı Kerim'in bütün sureleridir. hususan Kur'an-ı Kerim'in son cüzündeki kısa surelerdir.
(#2147491)
namaz sırasında hangi sureleri okuması gerektiğini soran kişi beyanı.

bilindiği üzere zammı sureler okunur. fil suresiyle başlayan(fatiha'yı saymıyorum), nas suresiyle son bulan surelerdir. bunlar en bilinen halk arasında kısa sureler olarak adlandırılan surelerdir.
bunun haricinde kur'an'ın herhangi bir bölümünden bir ayette okunabilir.
bu konuyu açmamın sebebi bir hususa dikkat çekmek. zammı sureler haricinde diğer surelerden okuyanlar okudukları surenin direk allah'ı yücelten sure-ayet olduklarına dikkat etsinler. bu bir uyarı değil sadece bir tavsiyedir. misal kur'an'da insanlık ile alakalı varlık ile alakalı bir çok ayet var. zekattan bahseden ayette var, cinlerden bahseden ayette var. demek istediğim namazda misal zekattan bahseden bir ayeti okumak yerine ihlas gibi, haşr suresinin son ayetleri gibi ayetleri okursak okuyan kişi için daha evla olacaktır. çünkü direk allah'ı ve onun yüceliğinden bahseden ayetleri okuyordur. şüphesiz bu yaratanın daha çok hoşuna gidecektir.
ben bu şekilde uygulamaya çalışıyorum sadece paylaşmak istedim. söylediklerimden farklı bir mana devşirilmesin.
her ayet yaratan'ın kelamıdır ve namaz sırasında istenilen herhangi bir ayet okunabilir vesselam.