bugün

Elbette anlamını bilerek okumak en güzeli ancak anlamını bilmeden de okumanın bir sakıncası olmasa gerek.
Nisa 34 te yazan "başkaldırmasında endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve dövün." Cümlelerini anlamadığı arapçayla büyük bir huşu içinde okuyan dinibütün bacılarımız eksini vermiştir şimdi.
Türkçesinden okuyup da anlamamakla arapca okumak arasında fark yokki. Sana o cümle bir anlam ifade etmiyorsa, neden yazıldığını anlamıyorsan ha arapca ha türkce farketmez.
Konuştuğu Türkçe kelimelerin yarısının anlamını bile bilmez ne yazık ki.
Bir çeşit meditasyon ama onunda bir faydası olduğunu göremiyoruz.
Dostlar alışverişte görsün, sonuçta ona göre yaratıcı kendisinden kölelik bekliyor.
Ettiği küfürün manasını da bilmezlet. Kankası anasına küfreder güler biri ters bakar bıçak çeker.
ben şahsen hepsinin anlamını biliyorum. ha bilmesem de bu korularda yanıltıcı durum olmaz yeter ki kalp gözün açık olsun..

görsel
Arapça bilmeyen bütün müslümanları ilgilendiren bir sorundur.

Okuduğumuz ayet ya da surenin anlamını bilmiyorsak bize hiçbir faydası olmayacaktır.
ingilizce ya da ermenice şarkılar dinlemekten veya fransızca kitaplar okumaktan bir farkı olmayacaktır.

Ama allah'ın ayetlerini okumalıyız diyenlere:

Yüce yaratıcı bu ayetleri oku, anla ve hayatına yansıt diyerek gönderdi bizlere.

Anlamadan, sadece seslendirelim diye değil.

Bunun vebali bir müslüman için çok büyüktür.
Sende anlamını öğrenip kıl.
Ettiği ibadette bile ne söylediğini bilmeyen müslümandır. Ezberle, oku geç.
islam gerçekten kolaylıklar dini.
ne dediğini bilmeyen, kendini dindar sanan insanların yaptığı saçma eylem, kısaca ifade etmek gerekirse cahillik.
anlamını bilmeden dahi itaat edebilen teslimiyette insanları çekemeyen akılperestlerin eleştirdiği durum vs.
Türkiye de zirveye varan durumdur. Özellikle cumhuriyet dönemi cahilleştirme çabalarının da etkisi büyüktür. Garip gelecek belki ama diyânet dâhi insanlar dînin cahili olsun sistemin borozanlığını yapsın diye kurulmuştur. Diyâneti kuran sistemin müslüman olduğunu ve olmadığını savunanlar olsada. Her renkten görüntü vermekle beraber son dönemlerin laik bir çizgi çizdiği inkâr edilemez. Dindar olmayan insanların insanlara dîni öğretmek için açtığı diyânetin onyıllar için yaptığı faaliyetlere bakınca buda net olarak görülüyor.
ezberi kuvvetli müslümandır.

toplumumuzun kanına işlemiş neyi, ne için yaptığını bilmemek. araştırmak, öğrenmek, sindirmek uzak kelimeler bize.

sonra tabii ki tarikat evlerinde, kuran kurslarında taciz olur, "müslüman" dediğiniz insanlar çalar çırpar. gerçek din bu değil bence kesinlikle.

önce bir anlayın, sonra inanın. neye inanıyorsunuz?
Allah'a ibadet etmek için gidip; ibadet ederken Allah'a ne dediğini bilmeyen müslümandır.

Ben daha subhaneke'nin, Kevser'in anlamını bilene rastlamadım. Çok nadir Fatiha'yı bilen var.

Ne kadar da dindar bir toplum!