bugün

kuran-ı kerim de geçen bir söz. uzun meali "alkollüyken namaza yaklaşmayınız."dır. görüldüğü gibi bir ayeti kesip biçerek insanların önüne sunduğunuzda altına da, "efenim işte şu ayette yazıyor, o yüzden namaz kılmaya gerek yok." dediğinizde bu gerçek olduğu anlamına gelmiyor. kuran ı bir bütün olarak ele alırsanız ancak tam anlamıyla anlayabilirsiniz. bir kitabı al yarısından oku ne anlayacan, bir şey anlamıyacan tabi, kafadan uyduracan. o yüzden allah ın emirlerinin yazılı olduğu bir kitabı değerlendirirken daha dikkatli olup, provakasyonlara ve yanlış yönlendirmelere kanmayalım.
dil, iletişim ve sair bölümlerde 'bağlamsal söylem' nev'i derslere konu olabilecek şahanelikte bir ayet...
(bkz: zinaya yaklaşmayın)
nisa suresi 43- Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, bir de -yolcu olmanız durumu müstesna- cünüp iken yıkanıncaya kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur veya yolculukta bulunursanız, veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince ya da eşlerinizle cinsel ilişkide bulunup, su da bulamazsanız o zaman temiz bir toprağa yönelip, (niyet ederek onunla) yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Şüphesiz Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır.

demek ki neymiş tamamını okumadan hüküm çıkarmamak gerekiyormuş ki fetva makamında da değiliz zaten, değil mi?

benzer bir çarpıtma olayı için:
(bkz: kadınlarınızı dövün)
eskilerin anlattığı bir diyalogda gecer..
b:bektaşi
h:hoca

h: niye namaz kılmıyosun?
b:kur-an da namaza yaklaşmayın yazyıyo !
h:ama öncesinde alkollüyken diyor..
b: ben hafız değilim o kadarını bilmem.. *

bektaşilerin serbest kurallarını vurgulamak için anlatılır.
diger örnegi için ;

(bkz: öldürün)
dinci sazanların her fırsatta yumurtadığı sözde kıssa. neymiş birisi demiş ki "namaza yaklaşmayın yazıyor kuran'da..." halbuse ayetin tamamı "alkollüyken namaza yaklaşmayın"mış.

yani dinci arkadaş güya kendisine bu tarz salakça bir tezle gelen ateisti-hristiyanı-budisti göt etmiş oluyor. feto'nun yurtlarında anlatıldığında çoluk çocuktan alkış alan bir masaldır ayrıca...
kıssadır, üstelik sözde kıssadır, kıssanın anlamının ne olduğunu bilmeyen zevata açıklamak zor olsa da defalarca açıklanmış zaten yazmaya gerek yok. bahsedilen şey nisa suresinden çekilmiş o cümlenin sözde kıssa içinde kullanımıdır...

okumayı öğrenmeden götünüzden sallamayın!
yaşar nuri hocaya bi kadın programında sordu bi beyefendi.
-ben akşamcıyım hocam. her akşam içmezsem yapamıyorum. alışmışım bırakamıyorum. yatsıdan sonra çilingir sofrasını donatıyorum. sabah da namazımı kılıyorum. kıldığım namaz kabul olur mu.
hoca-kem küm, aslında bıraksan ne güzel olur.
yani net bir şey diyemedi hoca. geçen de ramazanın başıydı. oruca başlamadan 24 saat önce içkiyi bırakın diyordu gazete. demek ki güme gitti adamın namazlar. e hocam deseydin ya sen de adamın yüzüne. dünyasını yıkaydın ya. ama işte merhametli hocam kıyamadı adamcağıza.
kur'an-ı kerim'i yuhalamak isteyen tiplerin kullandıkları hilelerden yalnızca birtanesi. ezik topluluk, saldıracakları şeye saldırmadan önce onu iyice araştırmalı, öğrenmelidirler ki, sonradan göt olmasınlar. madem kur'an'da 'namaza yaklaşmayın' diyor, hadi diyelim ki bazı kesimler kur'an'ı türkçesini bilmeden okuyor, o zaman meal yazan, tefsir yazan alimlerin ve hafızların namaz kılması ne ile açıklanabilir? kur'an'ı çarpıtıp, sonra kendini kandıran insan tiplerine sevgilerle. bunlarla uğraşmayın gelin ben size rapunzel'i anlatayım.