bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  kuran-ı kerim de geçen bir söz. uzun meali "alkollüyken namaza yaklaşmayınız."dır. görüldüğü gibi bir ayeti kesip biçerek insanların önüne sunduğunuzda altına da, "efenim işte şu ayette yazıyor, o yüzden namaz kılmaya gerek yok." dediğinizde bu gerçek olduğu anlamına gelmiyor. kuran ı bir bütün olarak ele alırsanız ancak tam anlamıyla anlayabilirsiniz. bir kitabı al yarısından oku ne anlayacan, bir şey anlamıyacan tabi, kafadan uyduracan. o yüzden allah ın emirlerinin yazılı olduğu bir kitabı değerlendirirken daha dikkatli olup, provakasyonlara ve yanlış yönlendirmelere kanmayalım.
  49 -8 ... fewzi1907
 2. 2.
  dil, iletişim ve sair bölümlerde 'bağlamsal söylem' nev'i derslere konu olabilecek şahanelikte bir ayet...
  3 ... cryptic
 3. 3.
  (bkz: zinaya yaklaşmayın)
  1 -1 ... asi
 4. 4.
  nisa suresi 43- Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, bir de -yolcu olmanız durumu müstesna- cünüp iken yıkanıncaya kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur veya yolculukta bulunursanız, veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince ya da eşlerinizle cinsel ilişkide bulunup, su da bulamazsanız o zaman temiz bir toprağa yönelip, (niyet ederek onunla) yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Şüphesiz Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır.

  demek ki neymiş tamamını okumadan hüküm çıkarmamak gerekiyormuş ki fetva makamında da değiliz zaten, değil mi?

  benzer bir çarpıtma olayı için:
  (bkz: kadınlarınızı dövün)
  3 -1 ... kutt
 5. 5.
  eskilerin anlattığı bir diyalogda gecer..
  b:bektaşi
  h:hoca

  h: niye namaz kılmıyosun?
  b:kur-an da namaza yaklaşmayın yazyıyo !
  h:ama öncesinde alkollüyken diyor..
  b: ben hafız değilim o kadarını bilmem.. *

  bektaşilerin serbest kurallarını vurgulamak için anlatılır.
  6 -6 ... bilgehan
 6. 6.
  alkol alan insanların da namaz kılabileceğini birinci ağızdan bizlere öğreten, kuran'da geçen cümle * * Demek ki neymiş? Alkol alan herkes kafir değilmiş. Alkol alan insanların namazı kabul olmaz diye bir şey yokmuş. Ne söylediğimizi biliyorsak namaz kılabiliyormuşuz. Yoksa siz başka Kuran'dan * okuyup da mı "dindar" lık taslıyorsunuz elaleme?
  2 -1 ... materyalist imam
 7. 7.
  kuran-ı kerim'deki bir ayeti tutup, kıyısından bucağından kesince ortaya çıkan ifadedir.

  efenim sözlükte bazı yazarlar üçüncü sınıf magazin ve haber programlarını hazırlayanlar gibidirler.
  ayetin işlerine gelen ve çok güzel bir biçimde suistimal edebilecekleri ksımlarını tereyağından kıl çeker gibi, özenle, cımbızla çekip alııır sanki kur'an da bir açık bulmuş gibi başlıklar açar, akabinde kendilerini aleme rezil-i rusva ederler. binlerce yıl geçmiş bunca alim -allame bu hataları(!) görmemişler de bu zat-ı möheteremler keşfetmişler sanki. peh peh peh ! allah hatadan beridir, münezzehtir! hata varsa sende ve senin gözlerine taktığın on numara at gözlüğündedir. çıkar onları istersen!
  1 ... notre dame
 8. 8.
  diger örnegi için ;

  (bkz: öldürün)
  1 -1 ... elbette olsun
 9. 9.
  dinci sazanların her fırsatta yumurtadığı sözde kıssa. neymiş birisi demiş ki "namaza yaklaşmayın yazıyor kuran'da..." halbuse ayetin tamamı "alkollüyken namaza yaklaşmayın"mış.

  yani dinci arkadaş güya kendisine bu tarz salakça bir tezle gelen ateisti-hristiyanı-budisti göt etmiş oluyor. feto'nun yurtlarında anlatıldığında çoluk çocuktan alkış alan bir masaldır ayrıca...
  1 -2 ... ozz le grand
 10. 10.
  kıssadır, üstelik sözde kıssadır, kıssanın anlamının ne olduğunu bilmeyen zevata açıklamak zor olsa da defalarca açıklanmış zaten yazmaya gerek yok. bahsedilen şey nisa suresinden çekilmiş o cümlenin sözde kıssa içinde kullanımıdır...

  okumayı öğrenmeden götünüzden sallamayın!
  1 ... ozz le grand