bugün

zinayı günah sayıp ama yapmak, yalanı kötü bilip yalan söylemek, her kötü olanı yapıp sonrada namaz kılıp iyi olduğunu sanmak ne tür bir palyaçoluk oluyorki! bu tür insanları götürüp taş devrine bırakmak ne hoş olurdu.yada etrafı köpekbalıkları ile çevrili bir adaya bırakmak en doğrusu olurdu.
(bkz: namaz kılmayıp kalbim temiz demek)
namaz kılmadan iyi insan olduğunu zanneden kişiden daha akıllıdır.
(bkz: namaz kılıp kıl insan olmak)
ibadetini yerine getirip allah katında iyi insan olduğunu düşünen kişidir.
Varsa diğer kötü alışkanliklarını terk etmelidir.
namaz kılmayıp bu cümleyi başlık yapanla aynı derecededir.
kimsenin amel defteri bilinmez ama gösteriş için ibadet yapan insanları bu gruba alabiliriz.
yok öyle bi dünya arkadaşım. namaz kılmayıp iyi olan insanlar da mevcut gayet. ama asıl mevzumuz, namaz kılıp iyi insan olduğunu sananlar, evet. efendime söyleyeyim; bu insanlar kurban bayramı gelir; kurban kesmez, bağış parası bilmem nesi ile bu parayı somali'ye gönderirler. eyvallah, kişisel bir düşünce olabilir, lakin; bir insanın bunu kendi iç huzurunun izniyle yapabilmesi için onun yaşadığı yerde/ülkede/diyarda bir tane insan bile açlıktan şikayet et-me-me-li. somali'nin kendi cahilliğini kendi gidermemelidir. somali'ye gönderilen yardımların, somalili korsanlar tarafından el konulduğunu hangimiz bilmiyoruz?

peki tamam somali'yi kapadım.
namaz kılan bu insan bana kendi ağzıyla otobüsteki yerini sadece türbanlı insanlara vereceğini mi söyledi; yoksa ben mi yanlış anladım. hani ne oldu sizin insan sevginize. ne oldu ne olursan ol gel felsefenize. bunun için de iç huzur gerek tabii, vicdan gerek. ha yoksa onu bilemem.

bu namaz tamemen cehennem korkusundan dolayı mı, yoksa allah sevgisinden dolayı mı kılınıyor?
ben mi? ben namaz kılmam güzel kardeşim. cumadan cumaya, bayramdan bayrama giderim ve onun bana yeteceğini düşünürüm. herkesin inanışı da kendinedir veselam.

ancak ben otobüste tesettürlü ya da açıkmış neymiş diye yer vermiyorum insanlara. sadece insan olduğu için veriyorum o koltuğu, zira benim değil o koltuk.
şimdi güzel kardeşim, o namazını kılarken, ellerini açıp allahına, rabbine yakarırken biraz da kendin için dua et.