bugün

Çağdaş olduğunu zanneden insan söylemi.
çağdaşlığı götünden anlamış insan söylemi.
çağdaş olmayan söylem.
yol ortasinda seviserek cagdas oldugunu sanan sigir hezeyani.
Kime gore cagdas neye gore cagdas degisir tabi?! Namaz kilan insanlari asagilamak bir cagdasliksa yok kalsin o cagdaslik denebilir.
Normal bi durumdur asil anormallik bunu baslik haline getirmektir.
insanları ırkıyla,tipiyle,kıyafetiyle,düşünceleriyle,inançları ve o inançların getirdikleriyle yargılamak çağdaşlıksa; ben çağdaş değilim.
Çağdaşlığın bir yaşam biçiminin , başka bir yaşam biçimine müdahale etmeden yaşama durumu olduğunu bilmeyen dallamarın beyanıdır. E ne farkın kaldı şimdi senin allahu ekber deyip kafa kesen hizbullahçıdan ?
Çagdasligin namazla dinle alakasi ne. ben namaz kilmiyorum. sulalemde bir tane kilan yok. ne simdi bizim cagdasligimizin kistasi bu mu?

hayvan kafalı hayvan düşüncesi.
Allah’a isyanın Adı Ne Zamandan Beri Çağdaşlık Oldu

Türkiye cumhuriyeti kurulduğundan beri Türkiye’de inançlarına göre iki kısım Türk halkı yaşıyor.
1. Allah’a Peygambere, imanın ve islamın şartlarına inanan islamı yaşamaya çalışan, yaşamasada inancı ve saygısı olan kesim.
2. Allah’a Peygambere inanan, dinin emir ve yasaklarını bilmeyen, bilmekte istemeyen, Allah’ın emir yasaklarına ve bunlara uyanlara düşmanlık eden kesim.

işte bu ikinci saydığım insanlarımıza göre:

-Allah’ın Kuran’daki Nur suresi31 , Ahzab suresi32,59 ayetlerindeki emrini dinleyerek başını ,vücudunu kapatıp tesettüre giren hanım kardeşlerimiz, onlara göre örümcek kafalı, geri kafalı, yobaz, çağ dışı kalmış insanlardır.
Kendilerine göre ise başını, vücudunu açan son derece çağdaş ve modern bir insandır.
-Çağdaş yaşamı destekleme derneğinin başkanı olan bir kadın bir mitingte halka şöyle sesleniyor:”Bu ülkede çocuklar ve gençler namaz kılmamalı, bu ülkede çocuklar ve gençler bale yapmalı.” Kendilerine göre Allah’ın emri olan namaz geri kafalılık yobazlık. Bale yapmak ise çağdaşlık sayılıyor. Onun için okulda namaz kılan öğrenciler, bir suç işlemişler gibi basında yaygara kopartıldı.
-Kendilerine göre Kuran okumak, bindörtyüz küsür sene önce inen ayetlere göre yaşamak geri kafalılık, yobazlık. Roman okumak ise çağdaşlık.
-Kendilerine göre “Selamun Aleyküm” diye sünnet olan Allah’ın selamını vermek, geri kafalılık, yobazlık. Günaydın, tünaydın ise çağdaşlık.
-Kendilerine göre düğünlerde, toplantılarda sünnet olan haremlik selamlık uygulaması, geri kafalılık yobazlık. Kadın erkeğin karışık birlikte eğlenmesi, dans etmesi çağdaşlık.
-Kendilerine göre düğünlerin, eğlencelerin islami usüllere göre yapılması, eğlencelerde içki içilmemesi, şarkı türkü söylenmemesi geri kafalılık yobazlık. içkilerin su gibi içildiği, vur patlasın çal oynasın, şeklinde yapılan düğün ve eğlenceler ise çağdaşlık.
-Kendilerine göre Peygamberimizi, sahabeleri, alimleri, osmanlıyı örnek almak geri kafalılık. Hıristiyan batı alemini örnek almak ise çağdaşlık.
MY
Tesettürden ele alırsak.

Tesettürün çağdışılık, tesettürsüzlüğün ise çağdaşlık ve özgürlük olarak benimsetilmeye çalışılması, okullarda tesettürsüzlüğü dayatarak mü’min kadınları tesettürden vazgeçirme çabası, türban modası adı altında dar ve ince kıyafetler üretilerek, tesettürün başörtüsünden ibaret sanılması için sarf edilen çaba ve bazı bel’amların okumak için tesettürden vazgeçilebilir deyip zalimin zulmüne cevaz veren fetvaları… Tüm bu oyunlar, Allah’tan (cc) gelen gerçekleri örtbas etmeye çalışanların kendini çağdaş gibi gösteren ters güçler uğruna verdikleri savaşın bir parçasıdır. Ve bu güçlerin zayıf hile ve tuzaklarıdır.
MY
orospuluk yapıp ben namusluyum diyenlerden daha gerçekçidir. olasıdır.
bunlara genelde tatlısu müslümanı veya tatlısu solcusu denir. kemalistlerde de geniş oranda yaygındır. dyp-anap-dsp cilerde bir ara çok sıktı bu durum.
çağdaşlık beyinle gerçekleşen bir olgu namaz ise hem beden hem akılla. çağdaşlığı sabahlara kadar içip sıçmak olarak gören saygı namına bir kelimeyi lügatına sokmayan adam bırak da kendisine çağdaş desin, desin ki avunsun.
Tam bi yobaz düşüncesi. Namaz kılarken ne kadar çağdaş olabilirsin ki bütün gün namaz kılım o zaman bende çağdaş olim ama hiç bir şey bilmeyim. Her soruya tek cevabım Allah öyle istedi olim. Aahaha ne kadar mantıklı ?
namaz kılanların kitap okuyup, gündemi takip etmediklerini sanan, boş boş bilgisizce gezen insanlar olarak gören çağdaş! insanın açtığı ve yine çağdaş! insanların yorumlarıyla biz yobaz!ların ufkunu açtığı başlıktır.
namaz kılmanın ya da kılmamanın çağdaşlıkla ne ilgisi olabilir ki? başlık ve yorumlar berbat gençler. dağılın.
sürekli olmasada zaman zaman kılıyorum namaz ve kendimi çağdaş görüyorum.. kim yargılayabilir la beni..??
zihnen de çağdaş olan kişinin gerçekleştirdigi eylem.
Namazin cagdaslikla ya da gericilikle alakasi yoktur. Asli olmayan bir dusuncedir. Din tanriyla kul arasindadir ki islam dininde namazda oyle, cagdaslikla alakasi olmayan kisisel bir seydir. bunu soyleyen herif sunnet olmustur eminim amk. Kendinizle celismeyin.
necip fazıl'a bir konferansta demişler ki, ''siz çok çağdışı bir insansınız, sizin gibileri burada istemiyoruz.''

necip fazıl tebessüm etmiş. ve şu muhteşem sözleri söylemiş: ''ben bu çağın dışında kalmaktan, bilakis, gurur duyarım!''

bir müslümanın bu çağın dışında olması, bir nevi ''çağdışı'' olması; onun için bir övünç kaynağından başka bir şey olamaz.
din kavramını çağdışılık olarak gören zavallıların acınası söylemidir.
kıç baş açmayı, bekarete önem vermemeyi de çağdaşlık olarak görür, bu tipler.
Din ile çağdaşlığı bağdaştırmanın yanlış olduğunu bilen insandır. Hem ibadet edip hem laik ve çağdaş olunabilir. Laiklik ve çağdaşlık, dinsiz olmak demek değildir.
yalan olmayan beyan. fakat yanlış anlaşılmış. ben namaz kılıyorum ve resulallah ile çağdaşım. kiminle çağdaş olucam başka?
"çağdaşlık nedir?" sorusunu akla getiren hededir. nedir çağdaşlık? arkadaşlar lütfen fikirlerinizi düzgün bir şekilde dile getiriniz, fikir sıçıyorsunuz ya bildiğin...*