bugün

ironinin dibine vurmaktır. başı açık olup bakire kalmak gibi birşey.
gayet normal olan bir durumdur. bilhassa namaz kılıp her türlü orospu cocuguklugunu yapıp müslümanım diye gezinmekten çok daha iyidir. zira kur'an namaz kılmayanları lanetlemez lakin namaz kılıp riyakarlık edenleri, gösteriş yapanları maun suresinde açık ve net bir biçimde lanetlemiştir.

ayrıca bu tür önermelerde bulunmak hiçbir götü boklu kulun haddine değildir. böyle insanlar için sen siktir git bir çay koy yavşak ağzın boş durmaya gelmiyor demek yeğdir.
Eğer müslüman kişisi kılmıyor ve allah affetsin diyorsa sorun yoktur. Günahı boynunadır.
Fakat kılmıyorum iste namaza gerek yok gibi söylemlerde bulunursa dinden çıkmış olur.
kimseyi ilgilendirmeyen eylem. oğlum güzel yavrum allah ile kul arasına girme, her koyun kendi bacağından asılır, sana ne bebeğim kime?
kalpleri yalnız allah bileceğinden mütevellit yorum yapılmaması gereken durumdur.

tabii namaz kılmamayi, alkol almayı, zinayı hatta bazen şirki de kalbim temiz klişesiyle, dedenin hacı oluşuyla örtmeye çalışmak da mazur görülemeyecek kadar büyük bir cürümdür.
kendi hesabını kendi verecek. cezasını çekecek. kul hakkı yoktur.
başı açıklar hakkında iftira edenler ise başı açıklardan helallik almazsa o da bunun cezasını çekecektir. kul hakkına girmiştir.
ergen sözlük yazarlarımızın '' oha kanka bak nasıl paradoks buldum hemen paylaşayım içinde namazla müslüman kelimeleri de var kesin çok tıklanır'' ümidiyle açtığı başlık.
yapılmasında ne gibi bir sakınca var anlamadım.

'namaz kılmayıp müslümanım'

problem ?
namaz şarttır ama namaz kılıpda başka yaptığın şeylerle yaşamak kılmamaktan kat kat daha iyidir.
müslümanlığın şartlarından birisidir namaz kılmak ama namaz kılmıyor diye de birisine kafir demek bize düşmez. kul kulluğunu yapsın allahın işine karışmasın kimin müslüman kimin kafir olduğuna kimse karar veremez inanan insan bunu bilir ama bazıları müslüman olduğunu idda edip insanlar hakında atıp tutuyorlar oysa öyle yaparak kendilerini allahla bir tuttuklarının farkında değiller.
sen kimsin ki allahın bileceği bir konuda yorum yapıyorsun.
kılmıyorum lan hemde müslümanım. Hemde belki de senden daha müslümanım. En azından ona şirk koşmuyorum. Onun yerine insanları ben dinsel değerlerle yargılamıyorum. Gösterişçi islamcılık yapmıyorum. Ve allah'ıma oruç tutarak ve elimden geldiğince onu anarak(dua ederek) kendimi ona göstermeye çalışıyorum. Günah işlediğim zaman da affetmesi için ona yalvarıyorum. Sanane arkadaşım yeterin artık. Milletin uçkurunu bıraktınız milletin dinini sorguluyorsunuz. Sen girmeye çalış cennete sanane miletten! Cehennemde sikileceksem de sanane bundan!
içmeden sarhoş olmuş bir şakirt zıçması daha... demek ki neymiş namaz kılmayanlar müslüman değilmiş bu önermeye göre...

Haklı mıdır o kısmını sadece yaradan bilebilir ama... namaz kılıp KPSS'de soru aşıran, sen sadece KPSS'ye gir adını soyadını yaz gerisini bize bırak tarzı ahbap çavuş ilişkisi ile kul hakkını hiçe sayan müslüman(!)ların yanında en azından vicdanen daha rahattır.

Haa bu demek değildir ki; namaz kılınmasın, ibadetler yapılmasın! Mahşer gününün sahibi zaten gereken ayarlamayı vakti geldiğinde yapacak ve hükmünü verecektir. Onun yerine hüküm vermeye çalışmak niye!!!
peygamberimizin bile kendinde görmediği yetkiyi kendinde gören insan sıçmığıdır.
inşaallah namaz da kılar. hem rabbini inkar eden birisi değildir, müslümandır. namaz kılmıyorsa daha sonra kılamayacağı anlamına gelmez. allah dilediğine hidayet verir. hem bunu sorgulamak hangi kula düşmüş, rabbinin merhameti olmasa senin imanının ne ehemmiyeti var. bu var sayımı yapan insan öleceği vakit imanlı öleceğinden çok mu emin yoksa?!
Namaz kılıp insanların haklarını yemekle
Namaz kılıp çocuğu kıyak okula gitsin diye oturmadığı yerde ikametgah göstermekle
Namaz kılıp zekatını vermemekle
diye uzayıp giden röneklerdeki insanlarla eşdeğer bir durumdur.
Namaz Allaha karşı yapılan bir ibadettir.
Ancak insani değerler, ahlak ve erdem kul hakkına girdiği için daha önemlidir.
Şimdi bazılarınız namaz önemsiz mi diyecek? Hayır tabiki o da önemli ama Allah kılınmayan namazları affediyor ancak kul hakkını affetmiyor değil mi?
Şimdi entry başında verdiğim örnekten yola çıkalım. Namaz kılıyorsun. Allah kabul etsin. Sen çocuğunu istediğin okula gitsin diye oturmadığın bir yerde ikametgahını gösterdin. Çocuğun o okula gitti. Peki ya sen sahtecilikle çocuğunu kaydettirdin diye gerçekten orada oturan biri bu imkandan faydalanamadıysa ne olacak?
işte islamiyetin incelikleri buralarda saklıdır. Zira efendimiz "ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim" demiştir.
Tamam namaz kılmak vazife ama insanlık da vazife.
Bu yüzden çok üzülürüm. neye üzülürüm biliyor musunuz? insani değerleri yüksek olan ama ateist olan insanlara. Keşke iman ve insanlık bir ruhta bir araya gelse de sadece namaz kıldığı için cennete gideceğini sanan bireyler biraz örnek alsa.

Edit : Bunu kim niye eksiler acaba? Kardeşim neresi yanlış bu yazdıklarımın?
namaz kılmayan, sadece kendisini ilgilendiren bir konuda yanlış yapıyordur. Tabi eğer müslüman ise. Zaten müslüman olmayanı bağlamaz bu durum. Peki hırsız, arsız, namussuz olup müslümanım demek nasıl bir kafa? yani müslümanım deyip, müslümanlığı kendi istediği gibi yaşayan münafıklara ne demek gerekiyor.

Edit: Cehennemin en alt tabakasındakiler münafıklardır. ilgili ayetlerden birisi:

Şüphesiz ki münafıklar, cehennem ateşinin en aşağı tabakasındadırlar. (Nisa/145)
müslüman olmak için namaz kılmak zorunluluk değil kardeşim, cennete giden yolda biriktireceğin sevaplar için namaz zorunluluk.

allah birdir dersen, kelime-i tevhid olur. bu yeterlidir. allah birdir ve muhammed onun kulu ve elçisidir dersen kelime-i şehadet olur, ala olur. allahın birliğine, peygamberlerine, meleklerine, kitaplarına, ahiret gününe, hayır ve şerrin allahtan geldiğine inanırsan amentü olur, fevkalade olur.

sonra oruç, namaz, hac, zekat meseleleri başlıyor. yalan söylememek, fakire fukaraya yardım etmek, akrabayı gözetmek, anneye babaya güzel davranmak vs. diye gidiyor.

sapla samanı karıştırmayın.

hele ki müslümana müslüman değil demek, küfre düşmektir, kafir olursunuz, dikkat edin.
müslümanım diyip namaz kılmamaktan bir farkı yoktur. yazık gerçekten çok yazık.
namaz kılıp müslümanım diyenlerin olduğu ülkede herşey normal.
nefsine zulm etmektir. zira müslümansındır. her ezan seni rahatsız eder. ruh bir kere rabbini buldu müslüman oldun sen. ruh dururmu artık? her ezan da için sıkılır daralır. ruh rabbiyle buluşmak ister zira.

şöyle dua edelim; allah namazlarımızı su gibi sevdirsin müslümanlara.
olabilir mi ? olabilir. mümkün mü ? mümkün. var mı ? var.

ama bu kılmayacak veya namaza başlamayacak anlamı çıkarır mı ? hayır.
böyle devam etsin mi ? hiç kılmasın mı yani ? tabi ki de hayır.

başlasın mı ? evet. hemen mi ? evet. mümkünse hemen başlasın.

nasıl kılsın. allahı görüyormuş gibi. ee sonra ?

yeterli mi ? hayır. kıldığı namaz onu kötüklerden alıkoyana dek kılmaya devam etsin mi ? evet.

namazına dikkat etsin mi ? evet. yaşantısına dikkat etsin mi ? evet. namazın hakkını versin mi ? evet.

(bkz: oytunkarana mı benzedim evet)
Olacak iş değildir. O yüzden ne namaz kılıyorum, ne de Müslümanım diyorum.
Spor yapıyorum Müslümanım.
Yemek yiyorum Müslümanım.

Sanane amk müslümanım.
Yüzme bilmeyip michael phelps'im demektir.
ama benim kalbim temiz diye kılıfta uydurur bu tipler. evet.