bugün

eğer tebliğ amaçlıysa hoş görülebilecek bir olay.
namaz kılıp içki de içen biriyle arkadaş olmaktan kolaydır.
zira bunların hepsi insandır, ibadetleri yerine getirip getirmediklerine göre mi sınıflandıracağız arkadaşlarımızı?
insan olmanın erdemini unutmuş kişi söylemidir. yerin 2 metre altında herkes eşittir.

"yok arkadaş beni bozar bu tür ilişkiler" diyorsa hala, kendini sorgulamalıdır. kişiliğini bütünleyen sağlam görüşlerinin bulunmadığının apaçık göstergesidir.
namaz kılıp, içki içen insanlarla arkadaş olmaktan daha erdemli bi davranış.
çok zor bir durumdur bünyeyi isyanlara sürükler çaresiz kalınmışsa illa ki biriyle arkadaş olunabilme zarureti varsa başka alternatifler aranmalıdır hayvanat bahçesindeki hipopotamlar mevcut alternatfiler arasında sayılabilirler.*
karaktersiz bir insan için son derece zor bir durumdur. zira bu tip insanlar arkadaşlık ettiği kişi tarafından etki altına kolay alınır.
Ismarladığı sürece sorun yok. Özel bir Aurası olduğundan çok çabuk yanındaki insanı darmaduman edebilmektedir. Korkuyla sadece uzaktan izlenilmesi tavsiye edilir.
akp nin "hayat içki ve seksten ibaret değil" fetvasının ne denli işe yaradığının , kendisi düşünce üretemeyen insanların bu tarz söylemler nedeniyle kadar çabuk etki altında kaldığının , toplumu ayrıştırmanın ve kutuplara ayırmanın , ne kadar da kolay olduğunun net göstergesi olan söylem .
üzülmemek elde değil , yahu arkadaş aynı ülke vatandaşları kıyafet , inanış , düşünce , ve daha birçok konuda farklılıklar taşıyabilir , herkes aynı olmak zorunda değil , kaldı ki bu mümkün de değil , nedir yani bu dışlayıcı tavır , nedir bu karşıtlık merakı .
sen kendini bir yere ait hissediyorsan ona uygun davranırsın , dışarıda kalan kısımı da sana fiili bir müdahelesi yoksa anlayışla karşılarsın . ben alkol kullanan bir adamım , bir sürü arkadaşım ve akrabam ise alkol kullanmıyor , şimdi ben bu insanlarla neden görüşmeyeyim neden arkadaşlık etmeyeyim , mal mısın ? gerizekalı mısın ?
namaz kılıp, içki içmeyen ve içki tüketilen mekanlara gidip orada bulunan hatunlara ağzından salyalar akıtarak bakan, bir süre sonra ise bu tip yerlerden - onların tabiriyle ' kız kaldırmaya' çalışan ve abazılıkları duygularını içlerine bastırmaktan dolayı tavan yapmış ve otuz birlerini burada gördükleri hatnları hayal ederek çeken dincilerle arkadaşlık yapmaktan daha yeğdir.

biz en azından hem diğer türlü davranıp hem de çok masum dindar ayaklarına yatmıyoruz. en azından biz sizin gibi her fısatta inandıklarımızı, düşüncelerimizi sizin gibi başkalarına aşılamaya çalışmıyoruz. ne isek oyuz biz. tek kimlikle yaşıyoruz.
(bkz: ya ne olacaktı)
sorgulanması saçma, gayet olağan durumdur. zıtlık ibadet etmek veya etmemek değil, dostluğunu ayırdetmeksizin savurmak ile kendi türdaşına saplı kalmaktır.
hayatım boyunca cevap aradığım soru.

insanlar nasıl böyle kişilerle arkadaş olabiliyor?

misal ben.

ilkokuldayken bile ailemden aldığım telkinlerle hep gözlemledim arkadaşlarımı. tuvalete kadar takip ettim, aptest alan herkesle arkadaşlık kurdum.
sonra lise ve üniversite.
bir tane arkadaşım vardı ortaokulda birlikte yeşilırmak dersanelerine, kırkıncı hoca'nın yurduna falan gitmiştik. bir gün onu üniversite kampüsünde bir sarışına yazılırken gördüm. takip ettim. birlikte bara gittiler...

o an karşısına çıkarak haykırdım artık onunla arkadaş olamayacağımı.

tabii böyle kişilik erozyonuna uğrayan o arkadaşı yanındaki sarışın da terk etti o an.
yanıma geldi.
bir süre bu iblisten ve geçmişinden bahsettik. daha sonra örtünüp tesettüre girmeyi kabul etti ve birlikte benim eve gittik.

kız beni öpmek istedi, lakin ben yanaşmadım.

hemen imam hatip mezunu bir arkadaşımı aradım benim eve gelmesini istedim.
yarım saat sonra elinde kuranı kerim ve risalei nur olduğu halde kapımda belirdi.
sarışınla bana hemen imam nikahı kıydı ve gitti.

böylece yeni manitamla...pardon zevcemle halvet olmaya nail olduk. çok güzel bir gece ihsan eylemişti yareppim...
sana şükürler olsun.

(bkz: sübhaneke dinimiz amin)
normal olandır.
bir insan namaz kılmıyor, yahut içki içiyor da olsa iyi bir insan olabilir. ve bir insanla arkadaş olmak için illa onunla aynı özelliklere sahip olmak gerekmez. çok samimi olmasanız, onla çok takılmasanız bile arkadaş olabilir diyaloğunuzu koparmayabilirsiniz. içki içen kimseyle arkadaş olmak için illa içki içmek gerekmiyor.
(bkz: namaz kılan yazarlara tavsiyeler)
allahın kuluna her haline saygı duymayı becerebilen insandır.

bazı arkadaşlarımın bu şekilde inanç pazarında tüccar olması durumuna üzülen biri olarak meak ediyorum. benim inandığım allah ile sizin inandığınız allah farklı mı? benim inandığım der ki; "bana kul hakkı ile gelmeyin." şayet sizin ki de bunu diyorsa, yapmış olduğunuz bu pazar beni fazlası ile iğrendirmekte ve size hakkımı helal etmemekteyim. bilesiniz. ha sizin ki bunu demiyorsa pazarcılığınıza devam edin inandığınız allahı kilo kilo, parça parça satın şerefiniz uğruna...
karakter sahibi insanlar için sorun teşkil etmeyen durum. arkadaşların, istedikleri kadar sigara, içki içsinler, karakterin oturmuşsa ve belirli çizgilerin varsa, onlar gibi olmazsın. ama sırf, "arkadaş ortamına tutunma" gibi gerizekalı bir düşüncen varsa, her bok olur.
eğer özne namaz kılan ve içki içmeyen birisiyse çok da tatlı bir olaydır. türkiyede çoğu insanın birbirini bu tür göstergelerle sınıflandırıp düşman ilan ettiği bir dönemde bütün bunların ötesine geçmek, gerçek bir paylaşım yakalamak demektir. Aynı zamanda farklı 'mahallelerden' insanların birbirlerine ne kadar kör baktıklarının da farkedilmesini sağlayabilir.
namaz kılıp ama şerefsizin öndegideni çok insan tanıyoruz arkadaşım. namaz ölçüt değildir.
yat kalk yapınca en iyi müslüman olamazsın. adam içer , sıçar ama adam gibi adamdır , arkadaştır.
çok namaz kılan var şuan çevremizde hangisinden hayır görmüşüz.
fazla uzakta arama devlet erkanına doğru bak bakalım namaz mı kılıyorlar ?
gülmekten öldüm lan.asıl içki içmeyen adamlar kendilerine benzetiyorlar genelde çevresindekileri.namaz kılan adamla ne ara arkadaşlık edeceksin zaten adamın vakti de yok.ee içki de içmeyeceksen öyle arkadaşlık mı olur?hani ben anlamadım seni.benim bütün arkadaşlarım başlıktaki gibi ben de öyleyim.diğer türlü adamlarla arkadaş olamam zaten kafayı sıyırırım.

on numara ortamların oluşmasını sağlayan arkadaşlıktır.