bugün

neden namaz kilmiyorsun sorusuna verilebilecek en icler acisi cevap.
sorgulanması en tuhaf durumdur. (bkz: sanane)
müslüman olmayan bir birey için oldukça doğaldır.
çok hasssas bir konu olduğundan namaz kılmasını bilmeyen kişiye özellikle toplum içinde sorulursa bu soru, aşırı ezici ve rencide edici olacağından soruya maruz kalan şahsiyet saldırgan tavırları da kaçınılmaz bir hal alır.E! nitekim kimsenin hayatı kimseyi ilgilendirmediğinden gereksiz bir soru olarak karşımıza çıkar. **
camiye gidildiğinde*; önden yaşlı bi amca belirlemek, onun yaptıklarını yapmak, içinden de bildiği sure ve duaları okumak gibi sonuçları vardır bu durumun.
rükuya varıldıgında insan götü acıkta kaldıgı icin korkulup ögrenmemektir.
sadece kişinin kendisini ilgilendiren durumdur. bilmediği ya da kılmadığı için de, kimseye hesap vermek zorunda değildir.
(bkz: nirvanaya ulaşmayı bilmemek)
allahın izniyle ve de imanlı yöneticilerimizin kavliyle tez vakitte memleketimizde görülmez, duyulmaz hale gelecek garabet.

müslüman mahallesinde namaz kılmayı bilmemek mi olurmuş? sonra yok mahalle baskısı, yok patates baskısı, yok gulu gulu dansı...

(bkz: durmak yok yola devam)

görülen lüzum üzerine edit: yukarıdaki entry dini bütün okuyucuların egolarını tatmin etmek, çağdaş yaşam tarzını benimsemiş okuyucuların dikkatini yaklaşmakta olan tahlikeye çekmek amacıyla yazılmıştır. yüksek dozda ironi içerir. yine de anlayamıyorsanız yapabilecek bir şeyim yok, kaderinize razı olup oturacaksınız.
(bkz: bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır)
namaz kılmayı bilmemektir, öğrenmemektir.
ahirette insan sadece indirilenlerden sorumlu olacaktır.
"ben namaz kılmayı bilmeyim en iyisi, hem bilmediğim için yırtarım" diye düşünmek allah ı kandırmaya çalışma denemesi moronlara has bir davranıştır.
namaz farizası "ben müslümanım" diyen herkesin üzerine farzdır. bilmiyorum öyleyse yırttım demek, sorumluluktan kurtulmak demek değildir.

ikinci bir nokta olarak;
müslüman olan herkesin (istisnasız herkesin), dinini yaşayabilecek kadar ilmihal bilmesi farzdır.(mesela namaz nasıl kılınır, oruç nasıl tutulur, hangi namaz kaç rekattır, abdest nasıl alınır vs). bu bakımdan "namaz kılmayı bilmemek, başka bir farzın terki demektir". he bilirsin kılmazsın günah işlemiş olursun. o mesele ayrı.

son olarak da;
ayrıca son peygamber (s.a.v) den sonra dünyaya gelip o 'na inanmayan herkes cehenneme gidecektir. buna 800 yılında doğmuş aborjinler, 1980 senesinde doğmuş türkler, 2300 yılında doğacak ingilizler vs dahildir.
namaz kılmayı bilmeyen, şüphesiz, müşrik ana, babanın evladıdır.
oysa resul'ullah buyurmuştur:
''cocuklarınız 7 yaşındayken namazı emredin. 10 yaşına geldiğinde namaz kılmadığı takdirde onları dövün. yataklarını da ayırın''.

ebu davud, salat 25,(495.496)
eğer namaz kılmayı bilmeyen kişi müslümansa durum biraz kötüdür.
insan islamiyeti seçmişse ya da müslüman olarak doğmuşsa (anne ve babasından dolayı) dininin emrettiklerini öğrenmesi gerekir. ya da normal bir insansa dinim gereği neler yapmam gerekir, allah bana ne emretmiş diye merak eder. dolayısıyla da öğrenir ve dinin direği bir ibadet olan namazı da bilir. uygulamak gibisi yoktur ama müslüman birinin en azından bilmesi gerekir namaz kılmayı.

not: yazılanlar müslüman olanlar için geçerlidir.
kafirun desek de geçsek; şöyle ağızlarda bir başka dine mensup tadı bıraksak olmaz.

herkes kafasına göre herkes.
hiçkimseyi ilgilendirmeyen durumdur çünkü herkesin inancı kendinedir.
eğer bu insan müslüman ise çok yazık, yok eğer müslüman değilse tez zaman da hak olan dini bulup, namaz kılmayı öğrenmesini temenni ederek huzurlarınızdan ayrılıyorum. *
(bkz: allah ın soracağı soruları insanın sorması).
fransizca bilmemek, cince yazi yazamamak, portakalli pekin ördegi hazirlayamamak kadar normaldir. namaz dünya üstündeki her dinin degil, sadece birinin ibadet seklidir.
türkiye bir ülkede, dinimi, biz dogar dogmaz üstümüze etiket gibi yapisirken, din derslerinde sünni mezhebinin gerekliliklerini ögrenirken namaz kilmayi da ögreniriz ya, sizin lisenden bu yana aklinizda kullanmadiginiz bilgileriniz kaldi mi?
yeni nesil gencliginin karsilastigi durumlardan biri. genclere kusur bulmamak lazim. zira gorev ebeveynlere dusuyor.
ben de bilmiyorum ama dua biliyorum ve ediyorum. bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.
öğrenmemekten daha ayıp olmayan şey.

basit. hemen öğrenirsiniz.
"Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır" derler.. sen Yeter ki kılmak iste.. kalpten iste yaradan yardım eder..
bilip de kılmayan var.

bu duruma kendimi örnek verebilirim.

hiç bilmeyip de merak etmeyenler var. çok bilip çok yanılanlar var.

var oğlu var.
bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. "müslümanım" diyenin bilmesi lazım.
güncel Önemli Başlıklar