bugün

Abdest alıp namaza durmak ama namaz kılmayıp öylece durmaktır.Bu ibadet şeklinde, namaza başlanmadığı için namazın bitmesi de söz konusu değildir.Dolayısıyla, günde beş vakit değil hayatta ancak bir kere yapılabilecek ve ömür boyu sürecek bir ibadettir.Kısaca, insanın dünya nimetlerini bir kenara bırakıp kendini ibadete adamasıdır.
imanın şartlarını yerine getirememektir.
seçimdir.
namaz kıldığı için herkese laf söyleme hakkı elde ettiğini düşünen ve kendini, cenneti garantilemiş sayan bünyelerden daha iyidir.
namaz, kişinin kendi götünü kurtarması için yapılan bir ibadettir. her namaz kılan iyi insan sayılmaz aksine hepsi "yalaka mode on" durumundadır.
-ama tanrı pardon allah böyle istiyor.
tanrı, senin adam olmanı da istiyor.
ukbadaki ilk sınavda başarısız olmaktır.
yoga'dan vakit kalmadığı içindir.
günahtır.

edit: batmış galiba... ayrıca islam'ın şartlarından birini yerine getirmemektir.
teorik olarak allah çarpar.
imam gazali'ye göre imkan olduğu halde bir vakit namazı kılmamış ise kişi, dinden çıkma riski taşımaktadır. gusül abdestini tazelemeli ve şahadet getirmelidir. zira namaz allah'ın bir emridir ve bilerek kılınmayan bir vakit namaz, isyan olarak nitelenebilir. tabi ki bu imam gazali'nin yorumudur. aslında olay hür iradede bitmektedir.
(bkz: yanacanız ulen) * *
kul ile allah arasındaki konudur, başkasını ilgilendirmez.
müslümanım diyen insanların %50'sinin düzenli olarak yaptığı olay.*
camide sıralar halinde dizilmenin aksine kişinin kime domalacağını kendisinin seçmesidir.
kul ile allah arasında olan ancak teşvik ve nasihat manasında herkesi ilgilendiren terk-i eda.
namaz kılmanın zıttıdır.
Namaz kılıp her türlü boku yemekten daha hayırlı bir durumdur.
(bkz: namaz kılarken osurmak)
namazı bırakmak,çocuğunu cami avlusuna bırakmaktan daha günahtır.
namaz kılıp her türlü boku yemekten daha hayırsızdır.
namaz kılıp her türlü boku yemektense namaz kılmayıp adam gibiyaşamak daha hayırlıdır.
namaz şekil olarak bedeni bir ibadet olsa da aslında ruhun besleyen bir eylemdir. bir şekilde namazın önemini kavrayamamış bireylerin doğal olarak yapmadıkları bir ibadettir. kimse de bu kişileri ayıplayamaz ki namaz kılan da mutlak iyi biri olarak algılanamaz. 'vay o namaz kılarların haline' uyarısı da meselenin ne kadar karmaşık olduğunu haber vermektedir. kısacası öyle bir imtihan sathındayız ki bu konuda kendine güvenen ben diyen kaybediyor.
ateizmin beş şartından biridir. diğerleri oruç tutmamak, zekat vermemek, hacca gitmemek ve kelime-i şahadet getirmemektir.
günahtır efendim. hatta bir hadis veya ayette şöyle buyrulur. namaz kılmayanın dini yoktur. namaz kılmayan bir insan müslümanım demesin boşuna.
namaz kılan kişinin kendini ve kainatı yaratan zatı tanıyıp yarattığı diğer tüm varlıkların ibadetlerini Ona sunan bir halife olduğu varsayıldığında, asli görevini ihmal etmektir. hatta denir ki namaz kılmayan kişi, aslında her an ona ibadet eden diğer tüm yaratılmışların ibadetini de göremez daha ileri boyutta inkar eder. bu nedenle basit bir özgür irade olayından daha fazla ciddiye alınmalıdır çünkü namaza atfedilen anlam beden hareketi olmanın çok ötesindedir.
namaz farzdır. müslümanın diyene farzdır. "kalbim temiz benim" demekle olmuyor bu işler. birisine borcun olsa, ödeme vaktin gelse , ama sen borçlandığın kişinin suratına bakıp gevrek gevrek "hacı benim kalbim temiz" dersen o zaman muhatabın da sana der ki: "bir insanın yoksa parası vardır kumbarası" *
namaz kişiyi her an yaradanına yaklaştıran , allah ile alakayı kavi tutmaya yarayan en önemli kontak biçimidir. garaja giren insan araba olmaz. insan - mekan arası [ şuursuz mekan ] sadece belağata dayalı tumturaklı laflar türeten don kişotlara diyeceğim: müslüman olmanın şartı şahadet ve kabuldur. teslimiyettir. lakin namazsız islam olmaz. kabuksuz şeftali de olmaz, mesela portakal da olmaz. [ göğe bakıp düşünme durağı ] "aklım benim koruyucum" hebele hübele diyen kaptan mağara adamlarını kendi sopalarıyla pataklarım. * aslında herzaman böyle konservatif bir tavrım yoktur. sadece seni düşündüm ve koruyasım geldi.

namaz kılmamak ateist için [ yahut aslında ateist olup da kendisini ateist kabul etmemek için direten deistler falan için ] zaten bir dini kabul etmediğinden daha tutarlıdır. lakin müslümanın diyen için namazsızlık olmaz. olamaz ! ne derece namazsızlık o derece allahtan kopmak ! formul bu kadar basittir. devamlı seni seyreden bir rabb sen namaz kılmasan da var. sen aklına allahı getirmekten korkma. o zaten seni unutmuyor ki.

nevada çölünde bir deve karşı saklambaç oynamak desem ne anlarsın ? komik di mi ?
'kime ne?'dir.