bugün

son dönemde duyduğum arkadaşları bir süre sonra kendinden uzaklaşır düşüncesi ile hareket eden kişidir.
vardı eskiden böyleleri ama artık günümüzde insanlar bilinçlendi.
artık rahatça inançları için ibadetlerini yapabiliyor insanlar.
kimselerden sakınmadan.
bardağın dolu tarafından bakarsak.
ibadette kabahatte gizlidir.
en doğrusunu yapandır. gösterişten uzaktır. milletin gözüne sokmaz yaptığı ibadeti, allah için yapar. erdemlidir ve müslümanlar arasında en güvenilir olanlardandır. en azından benim için öyle.
riya'dan korkan insandır. çok da kararsızdır bu.*
(bkz: ahir zaman işte)
aynı zaman da mala da vurmak istiyordur.
arkadaş çevresini değiştirmesi gereken kişidir. arkadaşları, muhtemelen namaz kılan insanlara ezik gözüyle bakan tiplerdendir. hey gidi hey. anılarım canlandı şimdi.

gösteriş ayrı bir şeydir, namaz kıldığını saklamak ayrı bir şeydir. gösteriş yapılmamalıdır fakat namaz kıldığını "saklamak", namaz kılanı dışlayan sosyal ortamın ayıbıdır ve normal bir şey değildir.
bunu utandığı için yapıyorsa vay onun haline. eğer utanç duymasına sebep olan insanlarsa sistemse vay o sistemin haline.

bugün hristiyan, musevi rahat rahat ibadet ederken müslümanı ibadetinden utandıran insanların nasıl insanlar olduğunu anlayamıyorum. laiklik bu yüzden var lan işte, ırzına gömdüklerim. çok sinirlenmişim ya.
bence gizlemek yerine arkadaşlarını da namaz kılmaya davet etmelidir.
"hadi lan ordan namaz kılıyorum ben cennet banka oloom" şeklinde övünmenin tersini yansıtan bir davranış.

"neden?" sorusunu akıllara getirir.
şakirt damgası yemek istemeyen kişidir. malum, ibadet eden herkesle dalga geçilir oldu memlekette.
Namazı ibadet olarak gören, işin gösterişinden sakınan kişidir. Diger bir ihtimal ise içinde bulundugu sosyal cevrede Namaz kılıyor olmanın yuz kızartıcı bir eylem olarak addedilmesi dolayısı ile yaptığı ibadeti gizleme ihtiyacı duyan kişidir.

ilk ihtimalde NAmaz kıldığını reklam eden kimseden özellikle uzak durmak gerekir. Bir müslümanın ben namaz kılıyorum demesi kadar saçma bir sey olamaz.

ikinci ihtimalde ise bu kişi umarım kendi yerini ve safını en yakın zamanda seçer ve namaz kılmayı yüz kızartıcı eylem olarak belirleyen o çevrenin yalakası olmaktan vazgeçer.
ibadetin gizlisi makbuldür sözünü benimsemiş kimsedir.
doğrusunu yapan inançlı kimse. sadece allah ve kul arasında olmalı, kimseyi alakadar etmez.
kendi ibadetinin kimseyi ilgilendirmedigini bilen tatli su muslumani degil gercek muslumandir.
Gizli ibadetlerin sapkın ibadet olarak adlandırıldığını bilmeyen kişidir. Zira arkadaşlarından namazı saklamanın onları kaybedeceği korkusu varsa hiç kılmaması gerekir. Namaz utanılacak yada gösteriş yapılacak bir şey değildir. Her şeyin bir usülü vardır sorulursa namaz kılıyorum denir eğer bir ortamdaysanız da kimsenin gözüne sokmadan namaz kılmaya gidiyorum gelen var mı diye de teklif edilir tebliğ görevi yapılır saklanmadan namaza gidilir. usulü budur.
kendisini dinci diye eleştireceklerinden korkan kişidir. halbuki sadece inançlıdır, dinci değil.
Namaz kilan assagilik kisidir.
namaz kıldığını belli etmeye çalışan kişiden daha samimidir.
farz ibadetin riyası olmaz. her türlü yanlış harekettir.
Oyuncu Mete Hozrozoğlu' dur. Nâm-ı diğer Mete Yüzbaşı' dır yani.
toplumun yeteri kadar gelişmediğinin göstergesidir. insan ister namaz kılsın, ister ceviz ağacına tapsın bu kimseyi alakadar etmemeli. insanlar birbirini vicdani ritüellerine göre değil, davranışlarına göre yargılamalıdır.
hz. peygamber'in şu hadis-i şeriflerini doğrulayan vaziyet halinde olan müslümandır:

(Öyle bir zaman gelir ki, sünnetime tutunmak, avucuna ateş almak gibi olur.) [Hakim]

(Hakkın peşinde olmak, garip ve yalnız kalmak demektir.) [ibni Asakir]

(Kötülerin arasında kalan salih kimse gariptir.) [Deylemi]

(islam dini, garip olarak başladı, sonu da garip olacaktır.) [Müslim, Tirmizi]
namaz kılmadığını arkadaş çevresinden saklayan kişi ile aynı kafa yapısındaki insandır.