bugün

cemaatle kılınan namazlarda olması muhtemel düşünceler.
(bkz: ofsayt pozisyonu)
(öndekinin ayağına doğru)
"arkadaş, madem böyle bir çift ayağın var, tenhada kılsana şu namazı!"
sebebi iyi şeyler düşünmeye çabalamaktır, evet. beyin otomatik olarak zıt anlamlıları çağrıştırır.
(bkz: akışına bırak)
(bkz: namaz kilarken akla gelen iyi dusunceler)
(bkz: hatarat)
(bkz: havatır)
(bkz: vesvese)
normal olan şey, insan nefsi diye birşey var sonuçta. allaha sığınmak gerek bu düşünceler gelince.
çaresi risale i nur da aşağıdaki şekilde sunulmuş olan vesvese türü.

i'lem eyyühe'l-aziz*!
insan kalben ve fikren hakaik-i ilâhiyeye bakıp düşündüğü zaman, bilhassa namaz ve ibadet esnasında, gerek şeytan tarafından, gerek nefsi tarafından pek fena, pis ve çirkin vesveseler, hatıralar, sinekler gibi kalbe, akla hücum ederler. Bu gibi hevâî, vehmî* ve çirkin şeylerin def'iyle uğraşan adam, o vesveselere mağlûp olur. Ancak onları mağlûp edip kaçırmak çaresi, müdafaayı terk edip onlarla uğraşmamaktır. Evet, arılarla uğraşıldıkça onlar hücumlarını arttırırlar. Onlara karışılmadığı takdirde, insanı terkeder, giderler. Hem de o gibi vesveselerin, ne hakaik-i ilâhiyeye ve ne de senin kalbine bir mazarratı* yoktur. Evet, pis bir menzilin deliklerinden semânın güneş ve yıldızlarına, cennetin gül ve çiçeklerine bakılırsa, o deliklerdeki pislik ne bakana ve ne de bakılana bulaşmaz. Ve fena bir tesir etmez.

O çirkin sözler senin kalbinin sözleri değil. Çünkü senin kalbin ondan müteessir* ve müteessiftir*. Belki kalbe yakın olan lümme-i şeytaniden* geliyor. Mesela, sen namazda, Kabe karşısında, huzur-u ilahide ayatı tefekkürde olduğun bir halde, şu tedai-yi efkar* seni tutup en uzak malayaniyat-ı rezileye sevk eder. Mesela, aynanın içindeki yılanın timsali ısırmaz. Ateşin misali yakmaz. Ve necasetin görünmesi aynayı telvis etmez*.

Mesnevi-i Nuriye | Hubâb | 82

edit:böyle bir entry neden eksi alır ki acep? çok düşündürdü beni..
kişiyi namazı bozmaya kadar götürebilecek düşünceler silsilesi. karanlık ve tenha bir ortamda yalnız kılınan bir namazda, ister istemez akla korku içeren düşünceler geliyor. korktuğu zaman arkasına bakan kişi, bi anlık heyecanla namazda olduğunu unutup aynı şeyi yapabiliyor. rahat olmak, bir süre beklemek lazım böyle durumlarda. emin olun bir süre sonra gidiyor bu düşünceler de.
(bkz: obsesif kompulsif)
(#1130387)
(bkz: vesvese)
şeytanın, namaz kılan kişiye yaklaşma biçimlerinden birisidir. sadece namaz kılmak değil, namazıda hakkını vererek kılmak gerekir. zira, kişi namaz esnasında allah(c.c)ın huzurundadır. bu konuda, insanın bu tip düşüncelerden arınması için şöyle öğütler verilir;
derler ki, abdeste samimi niyet, abdesti düzgün ve uzuvları tam ovalayak almak, namaza samimi bir niyetle başlayıp, okunan sürelerin manalarını akıldan geçirerek kılmak, nefsi namaz esnasında oyalamaz.
namaz kılmazkende akla gelen düşüncelerdir.

kötü oldukları söylenemez , bu dusuncelerin kaynagı testesteron dan kaynaklanmakta olup kötülendiginde ve lanetlendiginde adamı ibne yapar mazallah *
bu kötü düşüncelerden ziyade, başlık nick uyum/suzluğu yeterince düşündürücü.
- ava gitsem çulluk vurabilirmiyim acaba - gibi düşüncelerdir.
-ulan bu adamı da hiç gözüm tutmadı. artık önünde secdeye yatçaz. sonumuz hayır olsun.

yada

+ulan tam secde anında, usulca bombayı rüstemin kafaya bıraksam, 32 dişini sallandırsam...
+subanekeden sonra ne okunuyodu..
+hee elam sonraki neydi yaa..
+hımmm muharrem abide de iyi köt varmış, maşallah
namaz kılmayanların başına gelemeyecek olan durumdur.
universtide tatili dört gözle bekleyip memleketine gitmişsindir. arife günü yola çıkan bir bünye olarak eve gittiğin ilk gün öğlen 2 ye kadar uyumayı düşünmektesindir. ama sabahın 7 sinde babanın "kalk len bayram namazına" demesiyle "öğğğehh ya ben uyuycam " diyerek tekrar geri yatarsın, ama yoğun ısrar üzerine namaza istemeye istemeye gidip , namazada konsantre olamazsın (bkz: namaza konsantre olmak). namaz sırasında aklına hiç istemediğin puştluklar gelir. işte böyle gelir o kötü düşünceler.
namaz cemaatle kılınıyorsa grup seks akla gelebilecek eylemlerden biridir.böyle durumlarda imamla göz göze gelmekten kaçınmak lazımdır.imam kazara tahrik olursa , onun osurması sizin daha degişik atraksiyonlarda bulunmanıza neden olabilir.
-abdesti aldım mı almadım mıydı?
-aldıydım, şimdi hatırladım...
-olm ben başımı meshetmedim herhalde?
-neyse, kurumuştur gerçi ama, selam verirken bi bakayım ıslak mı diye, ıslaksa abdest tamdır.
-başı meshetmek sünnet ti yaw.. olmasa da olur
-yok lan. farzdı herhalde...
-neyse hatırladım şimdi. başımı meshetmiştim.
-ohh be..
-ulan ben abdestten sonra bi halt ettim miydi? *
-hay anasını, bak hiç unuttum şimdi.
-yok canım. olsaydı hemen aklıma gelirdi abdestli oldugum.
-ulan ben az önce elham diye ettehiyyatüyü mü okudum? * bazen *
-yok canım, elhamı okudum.
-ee en sonunda ben kelime-i şehadet getirdim duanın.
-yok o secdeden sonra, yerdeyken okumuştum onu.
-ha tabi.. sorun yok doğru gidiyoruz.
-ulan elimde de yapışkan kalmış. boy abdestimiz tam mı acaba?
-hay allah, bu yapışkanı boy abdestini aldıktan sonra mı elime bulaştırmıştım acaba?
-2 gün önce boy abdesti aldım * * dün mü yapıştırdım ki bu yapışkanı elime?
-boy abdesti alırken zaten yapışkanlar çıkardı sıcak sudan dolayı.. banyodan sonra yapışmıştır..
-neyse. selam da verdik. ulan bu sağımdaki adamın ceketi de ne iğrenç kokuyormuş.
-öndeki lavuğun da çorapları delik wolfowitz gibi...
-allah'ım sen kabul et, namaz dışında herşey aklıma geldi ama, yine de kabul et allahım..AMiN!!!
(bkz: Namaz kötülüklerden uzaklaştırır)
niyet ettim allah rızası için ikindi namazının farzını kılmaya
allah-ü ekber *
(ulan elektrik faturası da yine 45 milyon gelmiş, eşşek sıpaları, sabaha kadar internete girerlerse olacağı bu)
allah-ü ekber*
(eve gideyim sorarım ben onlara)
semi allah-u lim'en hamideh
(hasktr! ulan adsl de gelecek o zaman! kotanın mna koymuşlardır)
allah-u ekber*
(ulan iki yakamız bir araya gelmiyo ki bu sıpalar yüzünden)
allah-u ekber
allah-u ekber *
(ulan bu imam da ne mıymıntı herif lan. lan kıldıracaksan kıldır şu namazı soktuğumun imamı. işim var gücüm var seni mi beklicem)
allah-ü ekber *
(lan genci var yaşlısı var)
semi allah-u lim'en hamideh
(dayanabileni var dayanamayanı var hıyar herif)
allah-u ekber*
allah-u ekber
allah-u ekber
(ufff lan o değil de kahvedekilere ne dicez şimdi. 'akşam kaynana bizde de gelemicem kusura bakmayın' da denmez ki. anam avradım olsun delikanlıklıktan afaroz ederler beni)
esselam-ı aleykum ve rahmetullah
(hiç söylemeseydin, ibnetor seni, iki saattir seni bekliyoz lan)
esselam-ı aleykum ve rahmetullah
(lan lan kapı doldu lan, kesin ayakkabıları aşırdılar yine)

(bkz: allah kabul etsin)

not: bu hikaye tamamen gerçek gayattan esintidir.
edit: başlık kötü düşünceler diyor dikkatinizi çekerim
"yok günde 10 vakit de kılsam siksen gidemem cennete" (bkz: pesimist)

oysa ki nedir allahtan umut kesilmez hatta şüphesiz ki o herşeyi affedendir
son seviştiğin kızla yaşadığın ilişkiyi hatırlamak.
bu kötü dü$üncelerin tamamen " günah " ile uzaktan yakından alakası yoktur. namaz kabul olunur. sadece namaza ba$larken biraz daha güçlü istememiz gerekir.
güncel Önemli Başlıklar