1. 1.
  dini anlayış sadece şekle ve atalardan duyulana dayalı ezberden uygulamaya dayanıyorsa bu gibi mantıksız şeyler yaşanır.
  insanın aklından ne geçirdiğini, her şeyi bilen bir tanrı dan bahsediyorsak bu durumda niyetini ağzınl, dilinle beyan etmenin bir manası yoktur. dille beyan kulaklarıyla işiten varlıklara karşı yapılır. allah insan gibi kulakları olan bir varlık değildir.
  1 -3 ... zehiri alınmış kobra
 2. 2.
  o zaman namazı kılmaya da gerek yoktur ne de olsa kılacaksın işte Allah bilmiyor mu senin kılacağını? gibi saçma soruları peşinden getiren saçma bir başlık.
  ... karadavut
 3. 3.
  niyet etmenin farz olduğunu savunan kişiler vardır. bu kişiler sanırım sadece oradan buradan duyduklarına göre dinlerini öğrenen kişilerdir. aksi halde kuran da farz kılınmamış yani allah ın emri olmayan bir şeyi o nun emriymiş gibi göstermek allah a iftira atmaktan başka bir şey değildir. niyet etmenin farz olduğuna dair tek bir ayet dahi yoktur.
  allah ın verdiği akıl ve göz kullanılmalıdır yoksa kulaktan dolma bilgilerle ne doğru dürüst din yaşanır ne de hayat.
  1 -2 ... zehiri alınmış kobra
 4. 4.
  innemal amelü binniyat.(ameller niyetlere göredir)
  1 ... kismetsiz
 5. 5.
  ' Şuur, farkında olmaktır. insanı hayvandan ve eşyadan ayıran fark bilinçtir. ibadeti âdetten ayıran şey niyettir. Niyet ise kasıttır. Bilinçsiz niyet olmaz. Niyetsiz ibadet olmaz. Akşama dek aç-susuz bir yerde mahsur kalan kimse oruçlu sayılmaz, ayağı taşa takıldığı için alnı yere gelene secde sevabı yazılmaz. '

  'ibadetleri ibadet yapan niyetlerdir. Niyet, bir bilinçlilik halidir. Dolayısıyla niyet, bir amaçlılık ve anlamlılık halidir. Anlamsızlığın ve amaçsızlığın olduğu yerde niyetten söz edilemez. '

  ayrıca ;

  kalp ile niyet edemeyen dil ile niyet etmelidir. fakat niyetin yeri kalptir. kişinin şüpheden kurtulması için dil ile tekrar etmesi onun için daha iyidir. bir nevi kişinin kendi kendini ikazıdır.
  1 ... kendinickimikendimbuldum
 6. 6.
  niyet allah anlasın diye mi yapılır ey insan evladı?

  bir ipucu: ameller niyetlere göredir. belki o niyetin halisiyetine binaen doğru düzgün kılmadığınız bir namazdan veya haramlarla yaralanmış bir oruçtan ne sevaplar kazanacaksınız? bilemeyiz. çünkü onu dosdoğru yapmayı istediniz. iyi şeyler yapmayı istemeyi bile o şeyi yapmış gibi gören islam var karşınızda. düşünün.

  hele birisi dille beyanın kulakla işitenlere karşı yapılacağını söylemiş ki dinle alakalı hiç bir şey mi anlamamış bu insanlar diye düşündürüyor. islam, iman tüm hal ve tavırların bir yöne senkronize yönelimidir. iman ile, imanın salihliği ve tekamülü için elinle, yürümenle, yatmanla, oturmanla, kalkmanla, selamınla, kelamınla, giyiminle, gülmenle, ağlamanla, her tavrınla ve uzvunla bunu desteklemelisin ki ruhunda can bulsun, sana malolsun.

  niyet etmek önemlidir. 'aklıma bi fikir geldi, niyet çok saçma' diye damdan düşer gibi konuşulamaz bu konular.
  1 ... endemik pandemi
 7. 7.
  (bkz: kod girmeden önce parantez açmak)
  1 ... alfa romeo
 8. 8.
  tanım: farzdır.

  dostum tamam sen niyet etmeden namaz kıl biz ona da razıyız.
  1 ... kevin