1. 1.
  Çağdaş olduğunu zanneden insan söylemi.
  7 -51 ... crewua
 2. 2.
  çağdaşlığı götünden anlamış insan söylemi.
  21 -6 ... lasvegascocugu
 3. 3.
  çağdaş olmayan söylem.
  17 -2 ... compactdisc
 4. 4.
  yol ortasinda seviserek cagdas oldugunu sanan sigir hezeyani.
  28 -2 ... frekans
 5. 5.
  Kime gore cagdas neye gore cagdas degisir tabi?! Namaz kilan insanlari asagilamak bir cagdasliksa yok kalsin o cagdaslik denebilir.
  6 -2 ... jawwns
 6. 6.
  Normal bi durumdur asil anormallik bunu baslik haline getirmektir.
  5 -1 ... vesvasi hannas
 7. 7.
  insanları ırkıyla,tipiyle,kıyafetiyle,düşünceleriyle,inançları ve o inançların getirdikleriyle yargılamak çağdaşlıksa; ben çağdaş değilim.
  3 ... painteddark
 8. 8.
  Çağdaşlığın bir yaşam biçiminin , başka bir yaşam biçimine müdahale etmeden yaşama durumu olduğunu bilmeyen dallamarın beyanıdır. E ne farkın kaldı şimdi senin allahu ekber deyip kafa kesen hizbullahçıdan ?
  1 ... dramaking
 9. 9.
  Çagdasligin namazla dinle alakasi ne. ben namaz kilmiyorum. sulalemde bir tane kilan yok. ne simdi bizim cagdasligimizin kistasi bu mu?

  hayvan kafalı hayvan düşüncesi.
  ... kimesne
 10. 10.
  Allah’a isyanın Adı Ne Zamandan Beri Çağdaşlık Oldu

  Türkiye cumhuriyeti kurulduğundan beri Türkiye’de inançlarına göre iki kısım Türk halkı yaşıyor.
  1. Allah’a Peygambere, imanın ve islamın şartlarına inanan islamı yaşamaya çalışan, yaşamasada inancı ve saygısı olan kesim.
  2. Allah’a Peygambere inanan, dinin emir ve yasaklarını bilmeyen, bilmekte istemeyen, Allah’ın emir yasaklarına ve bunlara uyanlara düşmanlık eden kesim.

  işte bu ikinci saydığım insanlarımıza göre:

  -Allah’ın Kuran’daki Nur suresi31 , Ahzab suresi32,59 ayetlerindeki emrini dinleyerek başını ,vücudunu kapatıp tesettüre giren hanım kardeşlerimiz, onlara göre örümcek kafalı, geri kafalı, yobaz, çağ dışı kalmış insanlardır.
  Kendilerine göre ise başını, vücudunu açan son derece çağdaş ve modern bir insandır.
  -Çağdaş yaşamı destekleme derneğinin başkanı olan bir kadın bir mitingte halka şöyle sesleniyor:”Bu ülkede çocuklar ve gençler namaz kılmamalı, bu ülkede çocuklar ve gençler bale yapmalı.” Kendilerine göre Allah’ın emri olan namaz geri kafalılık yobazlık. Bale yapmak ise çağdaşlık sayılıyor. Onun için okulda namaz kılan öğrenciler, bir suç işlemişler gibi basında yaygara kopartıldı.
  -Kendilerine göre Kuran okumak, bindörtyüz küsür sene önce inen ayetlere göre yaşamak geri kafalılık, yobazlık. Roman okumak ise çağdaşlık.
  -Kendilerine göre “Selamun Aleyküm” diye sünnet olan Allah’ın selamını vermek, geri kafalılık, yobazlık. Günaydın, tünaydın ise çağdaşlık.
  -Kendilerine göre düğünlerde, toplantılarda sünnet olan haremlik selamlık uygulaması, geri kafalılık yobazlık. Kadın erkeğin karışık birlikte eğlenmesi, dans etmesi çağdaşlık.
  -Kendilerine göre düğünlerin, eğlencelerin islami usüllere göre yapılması, eğlencelerde içki içilmemesi, şarkı türkü söylenmemesi geri kafalılık yobazlık. içkilerin su gibi içildiği, vur patlasın çal oynasın, şeklinde yapılan düğün ve eğlenceler ise çağdaşlık.
  -Kendilerine göre Peygamberimizi, sahabeleri, alimleri, osmanlıyı örnek almak geri kafalılık. Hıristiyan batı alemini örnek almak ise çağdaşlık.
  MY
  2 ... chaylack58