bugün

şeytan işidir derler. namazda uyumak kadar din dışı bir eylem yoktur; şirkten öte şirkten ziyade.
(bkz: yok artık ali sami)
ayetlerin,duaların ninni gibi gelmiş olması gereken durumdur.
bir tanıdığın başına gelmiş olaydır.

adam uzun bir piknikten sonra geçmiş bir de ahaliye * namaz kıldırmak için imam oldu. herkes yorgun argın saf tuttu da adam secdeye vardığında kalmış öylece. millet söylenmeye başlamış, subhanallah, filan diye.

sonra uyandırmışlar bir türlü işte. komedi ya.

daha komik olanı bu kişi sevdiğim insanın babası olması. yarın öbür gün hatırlatırım bak. sağol hbbia
sık hareket halinde olunduğu için hormon salgılanır, adrenalin gibi, o yüzden biraz zordur.

hareket ederken ardinal denilen hormon salgılanır. gb ve swh
memlekete babanneyi(82) ziyarete gidildiğinde şahit olunan olay.

kadıncağız o yaşına rağmen hala ''rambo'' gibi tarlada, bahçede çalışmaya devam ediyo banamısın demiyo.
sonrada oturuyo namazına; ama harbiden oturarak kılıyo namazını napsın.

yatsı namazını kılarken vuku bulmuş olan durum:

namaza duralı epeyce olmuştu; ama dua mırıltıları duyulmuyordur.
şöle bi göz ucu ile bakarsın, odaneeee!!!. ölee hareketsiz duruyooo babaanne seccadenin üzerinde.
lan noldu bu kadına allam yaaa!!! öldümü yoksa...amma tırsmışsındır valla!!!

tırsa tırsa dürtersin babaanneyi. sen dürtünce uyanıverir, hiç bozuntuya vermeden kaldığı yerden devam eder namazına huşu içinde.

kadıncağız belli ki çok yorulmuştu o gün.
bence bir başka birisi hbbia nın üyelik bilgilerini ve şifresini ele geçirmiş, onun adına döktürmüş.
1400 yıldır yapılandır.
uyuyun hala ibneler siz namaz-niyaz derken sahte imanınızla, maya takvimi son buluyor mına koyiim.
kişinin hurma dalıyla dürtülmesini gerektirir, eğer tepki vermiyorsa komşulara haber verilmeli. vakit helva yeme vaktidir.
(bkz: namaz kılarken uyutulmak)

namaz bir şükür ve allah'a yalvarma biçimi iken, sonraları sanki dinin ve yaşamanın tek amacı buymuş gibi, islamın olmazsa olmaz şartlarından biri haline getirilmiş; insanlar her gün camilerde, aslında bir eğitim-öğretim yuvası olan camilerde, artık kimse kimsenin yüzüne bakmadan ibadet eder durur olmuş, yine kimse kimseye selam vermeden, namaz biter bitmez bir an önce camiden çıkıp oyalanmalarına devam eder hale gelmiştir. Böylece müslüman toplumu düşünmeyen, toplu ve aktif faaliyet gösteremeyen, cahil insanlar yığını haline gelmiş ve yönetim katındaki insanlar tarafından istedikleri gibi kullanılabilir olmuşlardır.

Peşin not: bu yazdıklarım yanlış anlaşılabilir diye bu notu yazma ihtiyacı hissettim. Kesinlikle Namaz yoktur demiyorum. Peygamber namaz kılmıştır. Hem de ayakları şişene kadar kılmıştır. Ancak bu şekilde ibadeti sadece evinde, gizlice gece yarılarında, allah'la başbaşa iken yapmıştır. Camideki namazı ise eğitim-öğretim, yani dini sohbet ve allah'ın adını yüceltme amaçlı toplantılardan (salat) önce kılmıştır. Zaten namaz sonrası selamlaşma ve tesbih(yüceltme) ve zikir'in(anma) de asıl şekli bu eğitim faaliyetidir.

Fakat emevi döneminden itibaren yönetimin baskıcı bir tutum ile toplumu şekillendirme amaçlı politikasını gerçekleştirmek için yukarıda bahsettiğim gibi insanları namazla uyutma yolunu seçmişlerdir. Başarılı da olmuşlardır.
görsemde inanamam heralde.
böyle bi arkadaş varsa da abdestini buz gibi suyla alsın en az 2 saati garantiye alır.

yuh arkadaş.
ölüm demektir ve hayırlıdır. onun haricinde namazı beklerken uyuya kalır insan o sebepte de abdest gider. namaz hareketleri sebebi ile namaz kılarken uyumak biyolojik olarak imkansızdır.
namaz sadece bir şükür ve yalvarma biçimi değil, cennete girmenin asli koşullarından biridir. lütfen kuran'ı baştan sona okumadan insanları yanlış yönlendirmeyelim.

müdessir 40. 41.42. onlar cennetlerdedirler. birbirlerine suçlular hakkında sorular sorarlar ve dönüp onlara şöyle derler: "sizi sekar'a (cehenneme) ne soktu?"
43.onlar şöyle derler: "biz namaz kılanlardan değildik."

siz namaza çağırdığınız vakit onu alaya alıp eğlence yerine koyuyorlar. bu şüphesiz onların akılları ermeyen bir toplum olmalarındandır. (maide 58)

sabrederek ve namaz kılarak (allah'tan) yardım dileyin. şüphesiz namaz, allah'a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir. (bakara 45)

namazlara ve orta namaza devam edin. allah'a gönülden boyun eğerek namaza durun. (bakara 238)

şüphesiz iman edip salih ameller işleyen, namazı dosdoğru kılan ve zekatı verenlerin mükafatları rableri katındadır. onlara korku yoktur. onlar mahzun da olmayacaklardır. (bakara 277)

namazı kıldınız mı, gerek ayakta, gerek otururken ve gerek yan yatarak hep allah'ı anın. güvene kavuştunuz mu namazı tam olarak kılın. çünkü namaz, mü'minlere belirli vakitlere bağlı olarak farz kılınmıştır. (nisa 103)

münafıklar, allah'ı aldatmaya çalışırlar. allah da onların bu çabalarını başlarına geçirir. onlar, namaza kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar ve allah'ı pek az anarlar. (nisa 142)

sizin dostunuz ancak allah'tır, resûlüdür ve allah'ın emirlerine boyun eğerek namazı kılan, zekâtı veren mü'minlerdir. (maide 55)

şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. artık vazgeçiyor musunuz? (maide 91)
namazı bozan hallerden biridir. ayrıca abdest te gider. dolayısıyla abdesti tazeleyip namazı tekrar kılmak gerekir.
sabah namazında namazı kılıp dua safhasına gelince başıma gelen durumdur. tesbih çekerken de olur kafa gideeeer. ve başlık gerçekleşir.
secdede bazen yaptıgım. hep şeytanın işi bunlar.
Vaaz dinlerken olabilir ama namaz kılarken bir insan nasıl uyur.