bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Günahkar insan türüdür. Tövbe etmesi gerekir.
  3 ... katapult magduru
 2. 2.
  miting yapılacaksa her ne hikmetse akşam namazını kılmaz zira dünyevi işler gözünde daha önemlidir.
  1 ... kafabimillon
 3. 3.
  "dini sorumlulukları gösterişten uzak olarak yapmak" sözüne tepki olarak doğmuş olan ittir.
  ... nickhitaryan
 4. 4.
  öncelikle bu bir sorun değildir. sorun olarak görenlerin din bilgisi eksiktir. hayatın her alanında olduğu gibi bu konuda da bilgi/malumat eksikliği her şeyi sorun olarak gören ve fakat harekete geçme noktasında oturmak dışında bir şey yapmayan bir zihniyet üretmektedir.

  islam'da ibadetler derece derecedir. ve ilk derece farz ibadetlerdir. farz ibadetler gizli yapılmaz aşikârdır. hatta, eskiden (insanlar namaz için camiye giderlerdi. o kadar eski yani) camiye gidiş yolu olarak tek bir sokağın kullanılmaması, mümkünse gidiş ve gelişin farklı sokaklardan yapılması ve bu şekilde yapılan amele şahitlerin çoğaltılması gibi bir husus daim gözetilmiştir. zekat, zekat toplayıcıları tarafından çarşılarda herkesin gözü önünde toplanır idi. tabi bunlar hep eskidendi. artık zaman değişti. farz ibadetleri yerine getirmediğimiz için birilerinin bu ibadetlere şahit olması da gerekmiyor.

  ikinci derece de yer alan ibadetler sünnet-i müekkede olanlardır. yani hanefi fıkhında vaciple diğer mezheplerde sünnet kavramları ile açıklanan sünnetler. peygamberin yerine getirmekte farz kadar hassasiyet gösterdiği, ve insanlara sürekli yapmalarını emrettiği ibadetler. sabah ve akşam namazının sünnetleri gibi. burada bir husus dikkati çeker. ilk dönem, yani rasul zamanında sünnet namazlar ev de kılınır idi. mescitte sadece farzlar kılınır idi. artık zaman yine o eski zaman değil. değişen şartlara göre bu da değişmiş ve sünnet cami ve mescitlerde kılınır olmuştur. işte şeytan'ın en çok vesvese vereceği alan budur.

  farz ibadetler zaten aşikâre yapıldığı için bunun insanlar desin diye yapılıp yapılmadığı -namaz için düşünecek olur isek- yatsı ve sabah namazının kılınıp kılınmadığıdır. eğer yatsı ve sabah namazı da ılınıyor ise şeytan yaklaşmaya bahane bulamaz. ki biz münafık olmadığımızı sabah ve yatsı namazını kılarak ıspatlamış oluruz.

  ardından gelen ibadetler ise diğer sünnetlerdir. rasul'ün bazen yaptığı, veya kendisi yapmadığı halde geçmiş peygamberlerin sünnetlerini tavsiye etmesi gibi ibadetlerdir. misal hz davut (a.s.)'ın orucu gibi. peygamber bunu yapmamıştır. ve fakat ittika edenlere de bunu tavsiye etmiştir.

  imdi uzun lafın hülasası; farz ibadetler aşikâredir. tabir-i caiz ise, insanların gözüne sokarak yapılmalıdır. ki örneklik teşkil etmesi açısından da böyle gerekir. hem de şahitlik için böyle gerekir. ve fakat sünnetler; takva ile alaklıdır. ve takva allah korkusudur. insanların beğenisi değildir.

  doğrusunu allah bilir..
  (zaloglurustem 21/04/2011 01:14-cogito sözlük)
  -1 ... miftah
 5. 5.
  amk bi gün yozgattayız köyün en bomba karakteri var. çamur kadir. adam tek katlı bir evde kalıyor. öğlen vakti camı pencereyi açmış bağıra bağıra allahuekber diye namaz kılıyor. sanırsın evde cemaat var bi de duaları dışından okuyor hoca gibi. evin etrafından geçen herkes namaz kıldığını biliyor. amk ne adam ya.
  -1 ... ukraynali
 6. 6.
  Hayvanlar namaz kılmaz.
  1 ... enyobazyazar
 7. 7.
  Evde herkesin önüne çıkarak kılar. Odasında kimseden habersiz değil.
  ... nikimyokki
 8. 8.
  (bkz: moon walk namaz edition)
  ... lagvarbeyler
 9. 9.
  nasıl şov yapacak ki?
  iftitah tekbiri alırken (tekbir almak?) kulak arkasından para çıkaracak?
  rükuya giderken bir anda kıçından buketle çiçek mi çıkaracak?
  nasıl olacak o iş?
  ... derkrieger