1. 1.
  Eski devirlerde kızlar okullara fazla gönderilmezdi okutulmazdı kadınların iş hayatında pek şansı yoktu genelde erkek çalışırdı, para kazanmak çalışmak sadece erkeğin görevi olarak kabul edilirdi toplumda. Ama Artık devir değişti genç kızlar da liseleri üniversiteleri dolduruyor erkekler kadar, keza iş hayatında da marketlerde, avmlerde çağrı merkezlerinde vb. birçok alanda erkekten çok kızlara iş veriliyor gözlemlediğim kadarıyla, o halde çağın gerekliliği olarak kadınlara nafaka uygulaması kalkmalıdır. Hepsinin eli ayağı tutuyor lise ve üniversitelerin yarısı erkek yarısı kız dolu, her alanda erkeklere fark attılar internette instagramda twitterde birçok yerde genç kızlar fink atıyorlar erkekten çok kızlar kullanıyor hatta bu ülkenin imkanlarını. hemen hemen her koşulda kendilerini erkeklerden üstün görüyorlar, o halde bu cinsiyetçi ayrıma bir son verilmeli artık.
  Fazla izaha lüzum yok belirli yaşın altındaki kadınlara nafaka ödemesi iptal olmalı, mesela otuz yaşın altındaki tüm kadınlara nafaka kaldırılmalıdır.
  Bir erkekle evlenip sonra o erkeği durduk yere terk eden/boşanan böylece ondan nafaka parası yiyerek geçinirim hesabını yapan dümenci kadın sayısı günümüzde azımsanmayacak kadar fazla.

  O yüzden şimdiki genç kızları da göz önüne alırsak kadınlara 1990 doğumlulardan itibaren nafaka verme uygulaması kalkdırılmalı ve tarihe karışmalıdır. böylece kadın erkek eşitliği evlilik alanında da teminat altına alınmış olur.
  9 -4 ... yoksul genc
 2. 2.
  ilginç bir bakış açısı olmuş. Çünkü her kadın okumuş ve nitelikli çalışan değil. Nafaka kalkarsa bu kadınlarımız ne olacak? illa çalışsın diye bir yerde temizlikçi, çaycı mı olacak? istiyorsa tabiki olur ama herkesin çalışmasını beklemek, bir yerde ev hanımlığına ve hele de anneyse anneliğine bir yerde zarar verebilir sanki.

  Nafaka biraz da taleple alakalı bir durum. Kadın okumuş işi gücü varsa veya çalışma koşulları uygunsa zaten nafakaya ihtiyaç duymamalı. Ama dediğim şartlardaki kadınlarımızı da düşünmek lazım. Komple kalkması iyi bir şey değil.
  2 -4 ... mumininbahcesi
 3. 3.
  çabuk kalktı dikkat edersen.
  ... ebu fesat
 4. 4.
  Çocuklu, işsiz dul kadınlar için nafaka zorunludur.
  1 -7 ... selia
 5. 5.
  Bazı feministlerin ve erkeklerin talebi. Bence de yüzeysel bakınca kaldırılması gerekir. Ancak her ne kadar görünen kadarıyla kadının buna ihtiyacı yok gibi görünse de henüz kadın tamamen maddi özgürlüğünü, ekonomik ve çalışma eşitliğini sağlayabilmiş değil. Bu yüzden belki kıstas ve istisna gözeterek kaldırılabilir ama burada bundan başka parametreler de var; çocuk, ev gibi.
  2 ... lord marcus amoralist poromsos
 6. 6.
  yukarda biri illa çalışsın diye bir yerde çaycı mı olacak zart zurt demiş.

  evet gerekiyorsa kadın gitsin çaycı falan olsun hocam. ne var yani ? bir şey olamayan erkekler madenlerde ölüyor, inşaatlarda çalışıyor. kadın da gitsin bulaşık yıkasın bir şey olamadıysa.

  engelli adamlara engelli maaşından nafaka bağlayıp nafakayı ödeyemiyor diye hapiste yatırılan bir sistemin içindeyiz hala savunacak her arıyorsunuz günün 23 saati futbol tartışan fanatikler gibi.

  çocukluysa çocuklu işsizse işsiz banane amk ?? çalışsın. bakamayacaksa da mahkeme velayeti sırf anne diye kadına vermesin. %99 böyle oluyor çünkü.
  6 ... ne alakasi var oglum
 7. 7.
  Şimdi 25 yaşında kız düşünün, Bir erkekle evlenecek önce birkaç ay sonra durduk yere ondan boşanıp sonra ömür boyu o erkekten nafaka parası yiyecek beleşe yaşayacak hayatı, kafelerden barlardan resim atacak eğlence mekanlarında sürtecek o erkekten aldığı nafakalarla. Bunun kabul edilir bir tarafı var mı böyle bir devirde?
  Yok öyle yağ mağ sike sike çalışacak hayatlarını kazanacaklar, whatsapta instagramda twiterda orda burda fink atmasını biliyorlar o halde kendi hayatlarını idame ettirmeyi de bilecekler.
  9 ... yoksul genc
 8. 8.
  islamda nafaka yok sadece 3 ya da 4 ay nafaka var. araştırabilirsiniz. ama çocukların bakımı erkeğe ait. milletvekillerinin bir dönem vekillik yapıp emekli olması gibi. bu devir kadınların devri. evlilikte ne kadar harcanmışsa ikiye bölünsün borçlar. herşey damada yüklüyorlar. kendileride borca ortak olunca bir kez evleniyorum diye şımarabilecekler mi ?
  5 ... minmimeranim
 9. 9.
  Feminiklerin uğramadığı başlıklardan eheheh.
  3 ... serefsizimbenmaklimagelmisti
 10. 9.
  her kadın okumuş ve nitelikli çalışan değil demişler. her erkek okumuş ve nitelikli mi? Değil. O yüzden kadında olsa eşek gibi çalışacak erkekte olduğu gibi. Temizlikçi ve çaycı mı olacaklar demiş. Temizlikçi ile çaycılığı beğenmiyorlar birde amk. Oturup göt büyütse daha mı iyi? Sonra kadınlar neden bir işin içinde yoklar diye ağlıyorsunuz. Kadın olduğu için milletvekili, belediye başkanı, doktor, avukat vs. olacak illa ki kafasındalar. Bu meslekleri herkes yapamaz. Toprak çapalayan, süt sağan, çöp toplayan kadında olacak. Rahat meslekler üzerinden feministlik oynamak ne güzel şey. Nafaka, dul maaşı, baba ölünce maaş vs. Tembelliğe sebep olan her şey kaldırılmalı. Gelişmek için, kadınların kendi ayakları üzerinde durması için diyorsunuz ya he onun için işte bu bedavacılıktan kurtulması şart memleketin. Evet.
  2 -1 ... kapitalist amele