bugün

Cemre Demirel den alıntı yapılmıştır.

Naçizane bir önerim var. Sizinle Arapça iletişim kurmaya çalışanları turist olsun, göçmen olsun "TÜRKÇE, TÜRKÇE!" diye tersleyin, şahsen bir süredir böyle yapıyorum. ingilizce konuşsalar eyvallah, evrensel dil nihayetinde, fakat başka bir ülkede kendi domestik dilinle hele hele hele diye dolaşırsan "oldu" derler adama.

Bu ırkçılık ya da anlayışsızlık değil, gayet kendini ve yaşadığın alanı koruma içgüdüsüyle takınılması gereken bir tavır. Ağacın dibine işeyip kendi alanını belli eden bir köpeğin ya da aslanın yaptığı gibi. Erasmus'la ya da tatil için yurtdışına çıktığında "yaa ingilizcem/Fransızcam/Falancam bozuk diye beni terslediler biliyo musun hahaha" diye anlatıyorsun, zira dışarıya küreselleşmeyi pompalayan Batı, konu kendi değerleri olduğunda gayet milliyetçidir. Bu da doğru bir tavırdır.

Milliyetçilik, insanları ortak bir çatı altında birleştirmesi açısından önemli ve faydalı bir değerdir. Hele hele Ortadoğu gibi bir bok çukurunda yaşıyorsanız...

Bir başka deyişle, zaten bir sürü şeye yabancılaştığımız bu kapitalizm çağında, bir de kendi ülkeme yabancılaşmak istemiyorum.

TÜRKÇE, TÜRKÇE!
güncel Önemli Başlıklar