bugün

birçok ülke geçmişte ve günümüzde nükleer bomba araştırması yapıp bunları denemeye çalıştı ve amerika bunu kullanan dünyadaki tek devlet oldu. 1945 yılında atılan atom bombası günümüzde üretilen atom bombalarının 1000/1 i etkisindeydi. o dönemde üretilen bir bomba şehrin nüfusunu yarı yarıya indirmeyi başardı. bu saldırılardan önce birçok defa deneme yapılmıştı. acaba dünya'ya zarar vermemek için bu saldırıları ay yüzeyinde ya da mars'ta deneselerdi nasıl bir etki gösterirdi. Hiroşima kadar etkili olur muydu yoksa yer çekimi veya hava olmadığı için (ayda) bomba infilak etmez miydi bunu merak ediyorum.
Denemenin amacı sonuçları izlemektir. Mars zaten Maliyet açısından mantıksız. izlenebilirlik açısından imkansız. Aydan da canlı yayın yapma işi sıkıntı.

O yüzden dünyanın anasını s.kiyorlar.
elon musk'ın böyle bir fantezisi var evet. Olur mu? Ne zaman olur? Sonuçları nasıl olur? Fizik insanlarının mutlaka fikirleri vardır.

Bana kalırsa dünya bu işleri bırakmalı; kitle imha silahlarının ne akıl ile ne vicdan ile ne de mantık ile bağdaşacak bir yanı yok.

Nükleer yatırımlar sadece enerji üretimi için yapılmalı diye düşünüyorum.
Mars bildiğimiz anlamda yaşama en uygun gezegen. Evrende karbon temelliden farklı bir yaşam formasyonu var mı bilmiyoruz. Bu vesileyle küçükte olsa bir ihtimal olan gezegeni bombalamak akıl karı değil.

Ha ben illa atacam bu nükleer bombaları diyorsan Merkür var, Venüs var. Yakınımızda Cüce gezegen Ceres var. Hatta 400 küsur km çapıyla en büyük asteroid kabul edilen Vesta (küresel değil) var. Nasıl göndereceksen artık.
Fırlatma sırasında atmosferde patlar ise gör sen cümbüşü.