bugün

Ahali iklim şartlarından etkilenmeden alış veriş yapabilsin diye düşünülerek yapılmış türk icadı çarşı .
istanbulun sembol mekanlarından biridir. turistler nedense baharat alma duygularını burda tatmin ederler. ama gerçekten de her yerde aktarlar vardır.
(bkz: aktarların olduğu çarşı)
bugün "welcomee, welcomeee" diye bağıran esnafın dönüp bakmayan turiste "allah belanı versin." diye bağırdığına şahit olduğum kapalı çarşıdır.
canlı izlemek için:
http://tks.ibb.gov.tr/noc-player.php?id=22
çok canlı lan;

http://tks.ibb.gov.tr/noc-player.php?id=22

solda kuyumcunun önündeki adama bak hele tek başına bi dükkan kadar var. *
istanbul'a gelen herkesin görmesi gereken çarşı. nokta.
icerisinde cesitli patlamis yada haslanmis misir turlerinin pazarlandigi, isletmeciligini ise misir gocmenlerinin yaptigi alisveris bolgesi.
En baharatlısından kendine has güzel bir kokusu olan çarşı.
inanılmaz kazık kuruyemiş satan yer.

gerek ekşi sözlükte gerek ulu sözlükte "çok ucuz" yazılan ama nedense zerrece ucuzlugunu görmediğim bi yer.
hayır bende mi bi gariplik var diye bir daha gittim aq.

çok kazık yer. gitmeyin.
girdiğiniz an baharat kokularıyla sarhoş eden çarşı.
duvarlarındaki taşlara bile baharat kokusu sinmiştir.
Önceleri Yeni Çarşı ya da Vâlide Çarşısı olarak anılan ve rivâyete göre Mısır'dan alınan vergilerle inşâ edilen çarşı, 18. yüzyıldan sonra bugün bilinen adıyla anılmaya başlanmış.
eskiden baharat kokardi simdi les gibi arap kokuyor. inanmayan gitsin baksin. iğrenç.
Önünde fotoğraf çekmeyi bırak, bir adım atacak kadar boş yer bulunmazdı. Talihsizlik.
görsel
o kapının hiç kapandığını görmemiştim vay bee.

istanbul'un kalbinde yer alan ticarethane.
görsel
görsel
yeni camii (bkz: Valide Sultan Camii) müştemilatı olarak 1597 yılında temeli atılmış, 1664 yılında ancak tamamlanmıştır. fatih'in istanbulu ile arasında iki yüz seneden fazla vardır yani.
görsel
istanbul eminönü'nde çok sayıda baharatçı ve hediyelik eşya satan dükkanların olduğu kapalı çarşı. girişinde kurukahveci mehmet efendi bulunur.

görsel
güncel Önemli Başlıklar