bugün

pek de olmayan Gizem.

binlerce kölenin iliklerine kadar sömürülerek elde edilen insan gücü. ölenlerin yerine gelen yeni köleler. şuan, işçi yatakhanelerinin kalıntıları bile mevcut.

mekanik gelişim düzeyi, modern teknolojik gelişmelerden bağımsız olgu. Roma'da da araba vardı, Mısır'da da. tek fark onlarınki at, eşek yani fiziksel güçken şuan motor gücü. yani o zamanki taşları 5 km taşımak için 3000 insan yeter. şuan tek kamyon. ama imkansız diil.

orion dizilimi, dünyanın yarıçapı vs vs Mısır'da bilinen şeyler. mimarlar da bu bilgiler ışığında planlama yaptı. toprağı eritip cam yapabilen çılgınlar.

bunlar hep eric von daniken'in kitap satmak için uydurduğu şeyler.
Hiç bir gizem yok. Salak gibi gizem arayıp durursanız yarramda bile gizem bulursunuz. Ayrıca pramit işçileri köle değil ücretli işçiydiler. Hatta sigorta ve emeklilik sistemine dahi sahip olduğu bu gün net şekilde biliniyor.
Ne kral mezarı ne de yaşam odasıydı. Piramitlerin asıl yapılmasının nedeni elektrik üretimiydi. Evet yanlış duymadınız doğal yoldan elektrik üreten ilk medeniyet mısırlılardır. Dikkat ederseniz piramitler hep nilin önlerine kurulmuştur. Bu hidtoelektrik için gerekliydi alttan gelecek şekilde şeritler açıldı ve yapıların içi granitten yapılmış en tepeyede yalıtım yapabilmesi için yukarı katlara kocaman bir altın kubbe yapıldı. Öğrendiğimde şok geçirdim resmen. izlemeniz için linki veriyorum.

https://youtu.be/OUAAqhLxi54
insanoğluna itaat ettirmenin tek yolu olan korkudur piramitlerin asıl amacı. Etten kemikten 1.70 boyundaki adamın kendini ilah ilan edip böyle yapılar yaptıracak güce sahip olmasının tek yolu budur. Başka da bir gizem aramaya gerek yok, taş yapı sadece.
ipnenin biri yapmış yüzyıllardır binlerce akıllı çözemedi. kesin mimar ipneydi sivri şeyleri seviyordu. Zengin birine yaptı diyeri gördü oda istedi derken mütahit köşeyi döndü. bizimkiler hala araştırıyor sebebini...
ciddiye alınacak bi şey değil, gizem diye bi şey mi kaldı?