bugün

askerde futursuzca yapilan eylem.hic bir askerin sevmedigi sevenin de aklindan suphe duyacagim eylem.bir de emir verilir ;

-mintika vaziyeti al
-yaahh
bagirarak domalinir ve temizlik yapmaya baslanir.alti ay boyunca gotum disariya bakacak sekilde az yapmadim ben bu hareketi.
askerliğini bitiren, askerliğine devam eden ve askere gidecek olan herkese yapılan kabak tadı vermiş esprinin konusu.
ben sigara kullanmıyorum dedirten temizlik çeşidi sonunda mecburen eyilip kalkma haraketlerine başlatır.
askerde, hemen kahvaltının ardından sabahın kör bi vakti başlanan, ictimaya kadar sürecek, temizlik. herkesin bir temizlik alanın vardır, hela, koğuş, ictima alanı gibi. ictimaya yakın gündüz çavuşu veya nöbetçi rütbeli dolaşarak kontrolünü yapar, buraların. kaytarmanın, çoğu zaman çok acı şekilde cezalandırıldığına bizzat şahit olunmuştur.
süpürge lazım yok,
kova lazım yok,
kürek lazım yok.

bu kadar yoka rağmen insan üstü inatla her allahın sabahı asker ocağında yaptırılmaya çalışılan eylem.
+atma lan şu izmariti biz temizliyoruz oğlum
-lan ipne! tuvelete girip sıçmasını biliyorsun. orayıda biz temizliyoruz.
gecenin karanlığında kahvaltı dolaylarında yerleri görmeden yapılan bu temizlik şafak azaldıkça gezinme halini alır.Bu eylemin gerekliliği askerliğin ilk günü bölük komutanı tarafından anlatılırken, askerlerin ilk günü olduğu unutularak ezberden "bakın her boku yere atarsanız,sonra her yer böyle rezil olur- bu arada tertemiz olan mıntıka alanını gösterir- heryere çöp kovasını boşuna mı koyduk- etrafımızı gösterir ancak civarda herhangi bir çöp kovası bulunmamaktadır.Mıntıka temizliğinden kaytarmak tehlikeli olup,yerden birşey almasanız da arada bir yere eğilmeniz gerekmektedir.
annemin yıllarca söylediği gibi "amaaan bırakayım, yarın gelir kadın temizler zaten" sözünün tamamiyle geçersiz olduğu yegane şeydir.
askerde çok yapılır.
(bkz: oğlum kaytarmayın lan)
fatih çekirge'nin 14 şubat 2011 tarihli hurriyet gazetesindeki yazısıdır.

--spoiler--
ASKERDE bir deyim vardır: Mıntıka temizliği...

geniş bir alanda yapılan temizlik için söylenir.
bu bölgede olan dabudur işte.
mıntıka temizliği...

bir dönem abd çıkarlarını koruyan, sovyetler birliği'ne karşı "askeri vesayet rejimi" olarak görev yapan ülkelerde yaşananlar böyle bir temizliktir.
ve hiçbir şekilde rastlantı değildir.

mesela mübarek'in gidişi.
tunus'da bin ali, cezayir'de bouteflika, suriye'de reformsözü veren oğul esat. son anda dümen kıran kaddafi'nin durumu, afganistan'da önce palazlandırılan sonra vurulan taliban.ürdün'de kral abdullah ve yemen...

ırak'da saddam. ve pakistan'da pervez müşerref için çıkartılan tutuklama kararı.
pakistan'a bir dönem atom bombası hediye edenlerin hazırladıgı yeni dünya.

dikkat edin, ortada ideolojik bir hazırlık yok.

--spoiler--

http://www.hurriyet.com.t...sp?yazarid=174&gid=61
asker kişinin temel görevi.
alt devrelere ızdırap olmanın yegane kuralı.
mıntıka bölgende bir ağaç varsa bahar aylarında, düşen yaprakları temizlemek insanı canından bezdirir. *
mıntıka alanı büyük ise(bölük veya kol) çift kol aralık hizaya gelinerek yan yana dizilmek suretiyle yapılan ayrıntılı temizlik.

(bkz: temizlik dediğin sigara izmariti toplaması)
Askerde sigaraları içip içip yere atan dingiller sayesinde sabahın köründe yapılan temizliktir. içmeyene eziyettir.