bugün

başlık tek başına açıklayıcı değil ama kısaca açıklamaya çalışabilirim.

efendim, bu telefon operatörünüzün temsilcisi olur ya da bir çalıştığınız bankanın müşteri temsilcisi olur, onu aramak durumunda kalıyorsunuz bazen. çünkü çözülmesini istediğiniz birtakım sorunlar oluyor. tesadüfe bakın ki müşteri temsilcileri sorununuzu çözmüşlerse eğer telefon görüşmesinin hemen sonunda "yaptığımız bu görüşmeyi değerlendirmek ister misiniz?" gibi bir soruyu yapıştırıyorlar. halbuki sorununuzu çözmemişlerse bu soruyu da sormazlar. dikkatimden kaçmadı değil. neyse, siz de sorununuz çözüldüğü için gafil avlanarak "ehe tamam olur ehe" diyorsunuz ya da böyle demeniz bekleniyor. bu tuzaktır. ona düşmeyin. kendimden yola çıkarsam. mesela müşteri temsilcisini bir kitliyorum. o da vereceğim iyi değerlendirmeleri düşünerek epey yardımcı oluyor. görüşmenin sonunda da "çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz" diyorum. bundan yüz bulan müşteri temsilcisi "iki dakikanızı ayırıp..." diye söze başlıyor ve hemen o an sözünü keserek "hayır" deyip telefonu kapatıyorum. tabii, tepkim müşteri temsilcisine değil. o da mecburen bu işi yapan bir emekçi sonunda. şahsen tepkim bu değerlendirme olayının kendisine. ne demek oluyor bu? neoliberal neoliberal şeyler. üstelik daha önce müşteri temsilcisini aradığım halde sorunumu çözmediklerine de saysınlar. bu tepki de şirkete. eved.