bugün

diksiyonu düzgün salak kız eş anlamlı cümledir.
soruna odaklanamayan bazen bant kaydı zannedilebilen ve başarabildiği tek şey türkçemizi düzgün konuşabilmesi olan insan.
sıkıştığı yerde sistemin bozulduğunu bahane eden böceksimsi yaratık.
üç kuruş para icin calisan ve kendisini peygamber zanneden tiplerin sacma ve anlamsiz sorulari bir sekilde cevaplandirmak zorunda kalan insandir.

hepsi kiz degildir, erkekler de vardir, ama firma ile ilgili olan-olamayn sorunlar icin kendisini arayanlara bilgisi dogrultusunda yardimci olmaya calisir bu temsilciler.

kendisi her seyi bilmek zorundadir gibi zannedilir arayanlar tarafindan, sorunu cozulmeyen insanimsi, direk bagirir cagirir, bilmez ki cesitli kisimlar vardir cagri merkezlerinde, ve herkesin bilgi alani sınırlıdır.

olasi gecikmeler veya bilgiye ulasamam durumlari da firmanin hatasidir, o an muhatab olunan kisi bayila bayila calismiyordur, bayilarak akici bir turkce kullanmiyordur.

tepesindeki yoneticiler, turk milletinin genelindeki embesilligi gormezden gelip modern konusmaya, kibar konusmaya zorlarlar bu temsilcileri.

ama yok, kendisini cok zeki zanneden yurdum insani, sanki her halti bilirmis edasiyla arayip ahkam keserler, yuzunu gormedigi birisi icin neler neler derler!

bu sektorde calisanlari elestiren beyinsizleri bir saatligine o telefon hattinin ucuna koymak gerekir, neyin ne oldugunu anlamarinin yolu budur.
bir süre ulaşılamayan kişidir. bekleme aşamasında sövülür, ulaştığında sevilir. her zaman bir bahanesi vardır. bazıları seni salak yerine koyacak kadar salaktır.
ttnet'tekiler şöyledir. gerçek olayı anlatıyorum sıkı durun:

10 haziran 2012:

- merhaba size nasıl yardımcı olabilirim?
+ merhaba. benim hızımı neden düşürdünüz acaba öğrenebilir miyim, AKK'yı geçmedim ama?
- bilgilerinizi kontrol ediyorum lütfen ayrılmayın.
- evet AKK'yı geçmemişsiniz ama hız problemi de görünmüyor.
+ ee ne yapacağız?
- arıza kaydı oluşturuyorum.

11 haziran 2012:

+ merhaba benim bir hız problemim var ancak bir türlü düzeltemediniz, dün de aradım baştan savma şeyler yapıldı.
- hattınızda bir sorun görünmüyor. DNS değiştirebilirsiniz.
+ buyur? yaptım onu sağolun.
- arıza kaydı oluşturuyorum.

12 haziran 2012:

+ 3 gündür sizi arıyorum bir sorunumu çözemediniz. hız problemimi hemen çözün.
- hattınızda bir sorun görünmüyor ancak arıza kaydı oluşturuyorum.

arıza kaydı oluşturduktan 1 saat sonra modem arayüzüne girip hıza baktığım zaman ne göreyim? 976/512 kbps. 70 lira fatura alıyorlar benden. 8 mbit paketi için ama hıza bak 1 mbit bile değil.

13 haziran 2012:

+ ulan allah sizin belanızı versin, 70 lira para alıyorsunuz benden, ben sizden 1 mbit hizmeti almak için mi bu parayı veriyorum. çaldıklarınız haram olsun, o hızım anında 8 mbit olmazsa her yere şikayet edeceğim sizi, lanet olsun sizden hizmet aldığım güne, tatil tatil delirttiniz beni, sinir stres sahibi yaptınız.
- anlıyorum.
+ bu hızım anında 8 mbit olacak. başka bir şey istemiyorum. 15 dakika içinde 8 mbiti göreceğim. yeter ettiniz artık.
- tamam beyefendi.

ve 15 dakika içinde sorunum çözülür.

yani diyeceğim o ki yumuşak davranmaya gelmezler. sert davrandığınız zaman anından çözerler sorunlarınızı.
En gıcık yanları papağan gibi aynı şeyleri tekrarlayıp sorunuza cevap verememeleridir. Turknet çalışanları bu gruptadır mesela. 4 ay boyunca bir sözleşme örneğini fakslayamazlar ama o sözleşmeye dayanarak sizi icra ile tehdit ederler. Üstelikte kesinlen faturalar arasında 14 ay vardır. Daha da tuhafı aradaki 12 ayı nerelerinden uydurdukları da asla bilinemez. 95 dk telefonda bağırır çağırırsınız, şirketin genel müdüründen kapı görevlisine kadar saydırırsınız ama cevapları değişmez "bizi yetkili kişi arasın bilgi doğrulama yapmamız gerek"...

Sekreterleri biraz insan kızdır. birşeyler yapmaya çalışır ama bu arada sizi turknet'i arayan başka bir müşteriye bağlar. Sizde nihayet bir yetkili buldum diye karşıdakine bağırıp çağırır sonrada o karşıdaki garibanında sizin gibi mağdur bir müşteri olduğunu anlarsınız. Facebook sayfalarına gider hakaret yağdırır BTK ya şikayet edersiniz. Sonunda sekreter sizi birine bağlamayı başarır ve 4. ayın içinde sorun çözülür.

4 ayda zorla size gönderilen faks ve sözleşme örneği ne hikmetse 3 - 5 gün sonra BTK dan size gelen cevapta eklidir.

Sonuç: Müşteri hizmet yetkililerine gırtlak patlatmayın. BTK ya şikayet edin. Sıkıntıya siz gireceğinize birazda Turknet'in poposu tutuşsun.
azarlaması çok keyifli olandır. cevap da veremiyorlar ya daha çok gülüyorum ben bunlara. ne derseniz deyin 'peki efendim sorununuzu kaydettik size geri dönüş yapacağız bıdı bıdı' derler... can sıkıntısına birebir.
son derece zor ve sabır isteyen bir mesleği icra eden insan çeşididir. (bkz: tofaş nil hanım)
adı üstünde hizmet temsilcisidir. ama önemli olan nokta şudur ki hangi firmanın hizmet temsilcisi olduğu.çünkü hizmet anlayışı firmadan firmaya göre değişiyor.

mesela türkiye cumhuriyetinin müşteri hizmetleri temsilcisi olsaydı (ki olmaması bence çok şaşırtıcı bi sürü ıvır zıvır bilmem ne ot bok hattı varda bu neden yok?)ve olabilirde çünkü türkiyede sonuçta yönetenlere göre bir devlet değil daha çok ticari bir firma gibi işliyor vergi al aldığın kadarını geri verme.yani pahalı mal kalitesiz ürün.

herneyse türkiyede olsaydı eğer ki:

müşteri(vatandaş):telefonu alır ve çevirir 444 0 ...

operatör:merhaba müşteri temsilciliğimize hoşgeldiniz please press nine for english

vergiyi altın ile ödemek için 1'e

vergyi nakit ödemek için 2'e

vergiyi kredi kartıyla taksitli veya tk çekimde ödemek için 3'e

bende taşşak 15 kilo milyonlarca vergim var ama ödemiyorum devletten hazine arazisini ucuza kapatıcam diyorsanız 4'e

ben bu ülkenin padişahıyım pardon başbakanıyım ağzımdan çıkan kanundur diyorsanız 5'e

sade bir vatandaşım bir şikayetim olucaktı lütfen n'olu yardımcı olun en olmadı bi dinleyin diyorsanız 6'a basınız.

vatandaş 6'a basar

bir müzik çalar

http://www.youtube.com/watch?v=efwfD9o9lAc

operatör:hangi ilden arıyorsanız lütfen plaka kod'unu tuşlayınız

vatandaş:33(mersin)

operatör:bağlanıyorsunuz lütfen hattan ayrılmayın

müzik: http://www.youtube.com/watch?v=efwfD9o9lAc

müşteri temsilcisi:ben recep nasıl yardımcı olabilirim.

vatandaş:(bağırarak)Çiftçinin hali ne olacak?

müşteri temsilcisi: Böyle bağırılmaz ki, terbiyesizlik yapma.

vatandaş: Terbiyesizlik yapmıyorum. Lütfen bana hakaret etmeyin.

müşteri temsilcisi: Artistlik yapma.

vatandaş: Artistlik yapmıyorum, ben sanatçı değilim.

müşteri temsilcisi: iyi bir sanatçısın.

vatandaş: Tarım bakanımızın anayasayı ihlal ettiğini biliyor musunuz?

müşteri temsilcisi: Lan terbiyesizlik yapma.

vatandaş: Lan mı?

müşteri temsilcisi: Evet.

Kemal Öncel: Lan mı? Canın sağ olsun.

müşteri temsilcisi: Şu anda çiftçiye ne verildiğinin farkında mısın?

vatandaş: Ne zaman?

müşteri temsilcisi: Şimdi.

vatandaş: Benim mahsulüm öldükten sonra mı? 2 senedir anamız ağlıyor.

müşteri temsilcisi: Hadi ananı al git buradan.
sigaraya baslatan istir.
ezberlenmiş 2-3 tane çözümleri olan kişilerdir. ısrarla onları uygulatırlar. sorunun o anlattığı nedenlerden kaynaklanmadığına da ancak o çözümleri uygulayınca ikna olurlar.

misal modeminiz bozuk diyelim. bir kere sen bu modemin bozuk olduğunu o temsilciye ispat edebilmek için en başta kapatıp 5 saniye sonra tekrar bi açacaksın. sonra arkasındaki resete de bastırırlar. ışıkları birkaç kere de kontrol ettirirler. ondan sonra karşınıza bölüm sonu boss u olan teknik eleman çıkar. telefon ona bağlanır bu bossu da yenebilirseniz modeminizi değiştirmeye hak kazanırsınız.
ismimin anlamını sorup beni şaşırtan temsilcilerdir.
(bkz: müşteri temsilcisi)