bugün

mevlana ney çaldığına göre helal.
mekruh o mekruh yanlış biliyosunuz siz.
sigara gibi yani.o da mekruh ya. o açıdan yani
ikisi de uydurma kavramlar olduklarından ikisi de değildir.
karşı cins söylüyorsa haram, hemcins söylüyorsa helaldir.
hayvan söylüyorsa caizdir.
Müzik ruhun gıdası falan değildir.
Ama olmazsa olmaz.
insan sesi yani vokal içeriyorsa haram. Tabii değiştirilmiş bir kitap olan kuran ve uydurma hadislere göre...
sinan akçıl dinlemek haramdır, bulutsuzluk özlemini dinlemek helal..
haram ki ne haram. çalmak-çırpmak-soymak haram değil müzik haram.
bahanedir.
Ben piyano çalarken "gunah bunlar cehennemde yanacaksın" diyen sozde hoca yengem, kendi kızı olunca piyanoya yazdırmıs...

hocalara kalmadık efendim kuran'da ne yazıyorsa o.
ilahi ise helal zamazingolu gürültü kirliliği ise haramdır.
Kötüyü güzel anlatıp kötü yola teşvik ediyorsa haramdır.
(bkz: ezan)
ramazan ramazan açtırırlar insanın ağzını allah sizi boşuna yaratmış öyle sallamasına yani hakikaten bir dirhem beyin olsa "yahu ne saçmalıyorum ben" dersiniz bu amına koyduğumun tüm insanları günahkar yoksa bir siz mi müslüman sınız. *
mekruhtur. açık ve net.
insan müziğe bile niye haram der bir anlasam.
tgrt'de bir amca çıkardı. adını hatırlayamadım şu an. dini sohbetler yapardı. bu sorunun aynısı soruldu. haramlığı konusunda ne dediğini hatırlamasamda günah olduğu gibi şeyler söylemişti. ilginç olan ise tgrt fm'de çalınan müziklerinde aynı olduğunu söylemişti. garip bir durum. eğer gerçekten haram ya da günah durumu varsa en dindarından en dinsizine kadar bitmişiz biz.
haramdır, kendinden geçirici sarhoş edici he şey haramdır.

ayrıca bir klip görüyoruz seks yapsan daha az cinsellik barındırır.

zuhaha,

bunlar önemli.

ayrıca millet scud füzesi atıyor tartıştığınız şeylere bak.
müziğine göre değişir.
Çok umrumda değil ama hissedebilirsen tadı çok güzel hele birde gece 10 dan sonra ne arkadaş ne eş ne dost bir kulaklık herşeye yeter.
Haramdır. ilahi ile popu falan bir tutarsak degildir.
Daha doğrusu anlatmak gerekirse içerisinde Allah aşkını vb anlatan müzikler dinlenebilir.
Bunun haricinde kiler ise sakıncalıdır denir.

Kişisel yorum eklemiyorum ama eğer eklemiş olsam farklı konuları da ekleyebilirdim.
Ilkokul da gittiğimiz kurs da hocamız dinlenmemesi gerektiğini gunah olduğunu ama ama hepimizin de dinlediğini söylemişti. Açıkça şu ayette şu nedenden demedi. O bile geçiştirdi. Ben de muzik ruhun gıdasıdir sözünü baz aldim. Müzik aşığım diyebilirim çünkü ruhumu beslediğini hissediyorum. Ama Dinlerken bazen de aklima gelmiyor değil de muziktir nedir ki ya. He icinde inanca yonelik bir durum olanlari da dinlemek ruhu zehirler herhalde o başka. Iyidir yazin söyleyin dinleyelim.
Bir şeyin haram olması için Kuran'dan net referanslar gereklidir. Hadisle haram belirlenmez. Zira peygamber de bir insandır ve insan insana haram belirleyemez. Haramı helali belirleyen Allah'tır. Allah'a din öğretmeye kalkmayın. Müzik haram falan değildir. Bırakın bu saçma işlerle uğraşmayı Allah'ın farz kıldığı ilme, bilime yönelin. Allah bunu diyor ; "yeryüzünde dolaşan canlıların Allah katında en kötüsü anlamayan ve düşünmeyen sağırlarla dilsizlerdir." * Birçok yerde aklınızı kullanın diyor. Saçma sapan işlerle uğraşıp, insanlara kısıtlamalar getiren demiyor. Bu müzik haramdır zihniyetinin sahipleri on yıl önce resim haramdır diyordu, bugün televizyon kanalları var. On sene sonra da plak şirketleri olur, hiç şüphem YOk.
müzik ister sünni ister şii mezhebine göre haramdır. Bu hem birçok hadiste hemde Kuran'da belirtilmiştir.
“…iğrenç bir pislik olan putlardan kaçının;
batıl sözlerden de kaçının.”(Hac, 30) ayetindeki “Batıl Söz”den maksadın ne olduğu imam Muhammed Bakır’a (a.s) sorulunca, “Müzik” diye cevap verdi.

Ayrıca peygamber'in bir şeyi helal veya haram kılma yetkisi vardır. Siz herhalde peygamber'in ne kadar yüce bir varlık olduğunu idrak edememişsiniz. Ayet bile "O nefsinden bir şey demez söyledikleri vahiy ile dir" diyor. Yani peygamber'in ağzından çıkan her söz ayet hükmündedir ve uyulması kat'i dir. Tabi bu sahih kuran'la çelişmeyen hadisler için geçerlidir.
Müzik helal ya da haram değildir. Eğer o şarkı Allah' a şirk koşuyorsa ya da dinin temel değerlerine aykırıysa dinlemek mekruhtur.
- ilahiyatçı arkadaşlar yanlışım varsa düzeltsin -