bugün

Hiç bir müslüman dünya satranç şampiyonu yoktur. Olağan bir durumdur. Genelde tavla okay ve pişti oynarlar. Çünkü satranç haram olabilir dinlerince sonuçta kafir icadı sonuç olarak.
Ateist satranççı olarak dogruladigimdir.
akletmek yerine akletmemeyi önde tuttukları içindir.
şah ismail'i tanımayan yazar beyanı.

inceeeeeeeeeee.

taam lan vurmayın.
cunku satrancta deve ve inek piyonu yok.
Yeterince deve sidiği içmediklerindendir.
Zencilerdende yüzücü cikmaz ama bunu senin gibi absürt bi şekilde kaleme almiyor kimse. Boşa laf yapiyorsun
Günümüz müslümanları için doğrudur. Ama satrancı avrupaya taşıyanların da çok büyük ihtimalle devrin islam devletleri olduğu unutulmamalıdır. Provokasyon amaçlı başlığa da böyle ciddi ciddi entry girdiğim için beni siksinler.
Sanirim muhabbetin gereksizligini anladin.
Safevi devletinin hükümdari şah ismail kendisini satrançta yenene yüklü miktarda altın vereceğini ülkede duyurur ve bu durum yavuz sultan selim in kulağına gider. Yavuz sultan selim henüz şeyhzadeyden gizlice safevi devletine gidip şah ismail ile satranç oynar ve onu yenmeyi başarır. Bu olaydan 4 yıl sonra gerçekleşen çaldıran savaşını osmanlı devleti kazanır ve elde edilen ganimetler arasında yüzlerce satranç takımı yer almaktadır. Yani müslümanlarda satranç oynar. Ama dünya satranç şampiyonları listesinde herhangi bir müslümanın isminin yazmıyor olması gerçekten de üzücü. Aslında satrancı bilmek matematikle doğrudan ilgilidir. Pek çok dünya şampiyonu matematik öğretmenliği yapmıştır. Bunlar arasında Adolf Anderssen ve Emenuel Lasker gibi kuvvetli oyuncularda yer alıyor. Neyse yazı biraz uzun olmuş, sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.
satranç doğu kültürünün bir armağanı olarak bilinmektedir(hindistan'da bulunduğu anlatılır). özellikle mezopotamya civarında kurulmuş devletlerin idarecileri için iyi satranç oynamak çok önemli görülmüştür. 8(veya 9).yy da bilinen ilk dünya şampiyonası yapılmış ve elimizdeki şüpheli bilgilere göre salih isimli bir türk şampiyon olmuştur. tabi dünya şampiyonası derken ne boyutta yapılmış, ne kadar katılımcı olmuş onu pek bilmiyorum.

şampiyon olan salih'in kendi taktiklerini içeren çok sayıda kitap yazdığı ancak bu kitapların çoğunun yandığı, günümüze ulaşmadığı söylenmektedir.

avrupa'nın satrançla tanışmasından sonra oyun çok ciddi bir değişim göstermiş, kendi karakterine göre yeni bir oyun ortaya çıkmıştır. uzun zaman farklı farklı satranç tarzları-taşları-oyunları farklı coğrafyalarda oynanmışır. yavaş yavaş hakim kültür haline gelen avrupa'nın satrancı bugün yaygın olarak oynanan, bizim bildiğimiz satrançtır.

konuyla ilgili ayrıntılı bilgisi olanlar illa vardır, onların katkıları ve yanlışları düzeltmesi umulur.
Bazı bilgilerde yine müslümanların her şeyde olduğu gibi satrançta da zamanında en iyi en büyük en güçlü birdeeeee en birinci olduğunu bilmeyen bizlerin bir kez daha yanıldığını bazı arkadaşlar sayesinde öğrenmemize vesile olmuş bilmeyiştir.
kafirlerin kur-anı hakimi bilmemesi kadar normal birşeydir.
Oynamak isteyen varsa beklerim, bende rakip arıyorsum öyle.
Edit: müslümanım.
salakca genellemelerden biridir. misal, ben musluman degilim ve satranc da bilmiyorum. cunku beynim yetmiyor.