bugün

müslüman diye genelleme yaptığım için kusuruma bakılmasın lakin hepinizin de bildiği üzre böyledir. nedenini bilmiyorum ama bikaç fikir yürüttüm. şöyle mesela:

şimdi islam ülkedeki hakim din. çoğunluğun dini. onun görüşleri hakim görüş. dolayısıyla ortalamanın altında zekaya sahip olanlar da ilk olarak kendisini bu dine ait görüyor. doğuştan müslüman oluyorlar. daha islamı doğru düzgün bilmeden. ha burdan şu sonucu çıkarmayın, demiyorum ki müslümanların hepsi ortalamanın altında zekaya sahiptir. kesinlikle öyle bişey yok. ama ortalamanın altında zekası olanların çoğu müslüman diyebiliyorum. aradaki farkı anlamışsınızdır. bu islama zarar veren bişey değil.

hah şimdi ilk adımı açıklamış oldum. gelelim ikinci adıma:

şimdi ortalamanın üstünde zekası olan birisi soyut kavramlar üzerinde de (ahlak, etik, hak, hukuk) rahatlıkla düşünebilir, fikir yürütebilir. neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar verebilir. gel gelelim ortalamanın altında zekası olanlarda bu yetenek yoktur. onlar sürekli bir ödül-ceza sistemine ya da daha önceden tasarlanmış, sınırları belirlenmiş bir "iyi insan" kalıbına ihtiyaç duyarlar.

işte ibretlik hikayeler de burada devreye girer. "bak annesine karşı gelmiş taş olmuş" , "gördün mü kuran'ı yakmış maymuna dönüşmüş" gibi daha nice cezalar hatırlatılır. en önemli ceza da cehennemdir. o sürekli anlatılır ki ortalamanın altında zekası olanlar yoldan çıkmasın. şeriat vardır ki düşünemeyen kesim sınırlarını bilsin.

gel zaman git zaman iş çığırından çıkmaya başlar. bahsi geçen grup arasında bir ibretlik hikaye anlatma çılgınlığı ortaya çıkar. bu kişiler, ibretlik hikayeyi ne kadar çok biliyorsan ve anlatabilirsen o kadar çok müslümansın gibi bir düşünceye sahip olur zaman zaman. o yüzden sürekli yenileri uydurulur, dağarcık genişletilir. bu kişiler için bu hikayelerin ana fikri dinin bir parçası haline gelir. böylece din kirletilir. bazı aklı selim alimlerce saflığı korunsa da onların elinde böyle fantastik hikayeleri filan olmadığı için insanları cezbetmez. böylece geniş kitle arasında saf olmayan, bağnaz bir din anlayışı kabul görür. allah'a şükür bu alimler pes etmez ve din az kişi arasında da olsa temiz kalır. devam eder.

başka bir örnek de sovyetler birliği. elimde sovyet döneminden kalma bir hikaye kitabı var. rusça öğrenenler için yazılmış. yarısından fazlası propoganda amaçlı, onun da büyük kısmı ibretlik hikayeler. bu da fikrimi kanıtlayan başka bir örnek. bunları henüz yarım yamalak anlayabildiğim için paylaşamıyorum. ilerde o da nasip olur inşallah.
samanyolu tv nin hergün yayınladığı ibreti alem içerikli programların insanlar üzerindeki yansımasıdır.